یکشنبه 5 مهر 1394

«معرف- زوجی»؛ گنبد همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،توسعه پایدار ،زیست بوم ،

«معرف- زوجی»؛ گنبد همدان

نویسنده: حسین زندی همدان‌ـ خبرنگارهمشهری
همدان در شمار 13 استان کشور است که دارای حوزه «معرف – زوجی» است. پروژه‌های معرف- زوجی، طرح‌های آزمایشگاهی و پژوهشی هستند که برای بررسی فیزیوگرافی، هیدرولوژی، زمین شناسی، خاک‌شناسی، ژئومورفولوژی و پوشش گیاهی یک منطقه طراحی می‌شوند.
1394/07/05
همدان در شمار 13 استان کشور است که دارای حوزه «معرف – زوجی» است. پروژه‌های معرف- زوجی، طرح‌های آزمایشگاهی و پژوهشی هستند که برای بررسی فیزیوگرافی، هیدرولوژی، زمین شناسی، خاک‌شناسی، ژئومورفولوژی و پوشش گیاهی یک منطقه طراحی می‌شوند.
حوزه «معرف- زوجی» گنبد همدان در فاصله 35 کیلومتری جنوب شهرستان همدان واقع شده است. مساحت این حوزه حدود 445 هکتار است که به 3 بخش شاهد، معرف و نمونه تقسیم شده است. مطالعه اجرایی این طرح از سال 75 آغاز شده و طرح توجیهی حوزه در سال 77 تهیه شده و از سال 84 به بهرهبرداری رسیده است.
 هدف از ایجاد این حوزه مطالعه و بررسی شرایط و ظرفیت‌های آبخیزداری استان‌های همدان و مرکزی است که از نظر اقلیم در یک رده قرار می‌گیرد و در برخی موارد اقلیمی زمینه مشترک دارند.
 در مراسم بازدید از ایستگاه تحقیقاتی «معرف– زوجی» گنبد همدان که با حضورجمعی از اصحاب رسانه، کارشناسان وکارکنان اداره کل منابع طبیعی و آبخیز‌داری استان انجام شد، معاون آبخیز‌داری اداره کل منابع طبیعی استان گفت: در اداره کل منابع طبیعی استان 4 معاونت وجود دارد که یکی از آن‌ها، معاونت‌ آبخیز‌داری است.
این معاونت هم شامل 3 اداره مطالعات، امور اجرایی و ارزیابی است. اداره اجرایی به مسائل سازه‌ای، بیومکانیکی و بیولوژیکی ورود پیدا می‌کند، پژوهش‌ها و بررسی‌های اولیه برعهده اداره مطالعات است و اداره ارزیابی معرف- زوجی، لغزش‌ها را پی می‌گیرد و بانک اطلاعاتی را تهیه می‌کند که سپس در اختیارستاد سازمان قرار می‌گیرد.
مهندس «سعید رسولی» افزود: داده‌های این سازه در حوزه آبخیزداری باید در جایی تبدیل به عدد و رقم شوند و این وظیفه برعهده مجموعه معرف- زوجی است. دوستان ما در این مرکز کانالیزه‌کردن مسائل را برعهده دارند.
 نتیجه‌ای که ما در حوزه معرف- زوجی گنبد به دست می‌آوریم، در سازمان مطالعه و پایش می‌شود و با 12 حوزه دیگر معرف- زوجی در سراسر کشور مقایسه و بررسی می‌شود تا مطالعه متعادلی به دست آید.
او ادامه داد: مسأله مهم ما مشارکت‌های اجتماعی است و به کمک اصحاب رسانه در تلاش هستیم که از ظرفیت‌های مردمی در آبخیز‌داری استفاده کنیم، چرا که هم اعتبار دولت محدود است و هم نیروی کافی برای همه مناطق نداریم. انتظار ما این است که این موارد اطلاع‌رسانی شود و مردم با این طرح‌ها همکاری کنند.رسولی با تأکید بر ضرورت ادامه طرح به تأمین اعتبار در سال 94 اشاره کرد و گفت: در سال جاری اعتباری حدود 350 میلیون تومان برای ادامه اجرای عملیات حوزه در نظر گرفته شده است. با تکمیل این ایستگاه در استان ارائه اطلاعات مناطق سردسیر کشور قابل دسترس خواهد بود.
 
استان پیشرو در آبخیزداری
کارشناس معرف- زوجی معاونت آبخیزداری استان نیزگفت: اولین ایستگاه حوزه آبخیزداری کشور پس از تهران در استان زنجان ساخته شد. همدان از نخستین استان‌های کشور است که طرح معرف- زوجی در آن اجرا شده است و از پیشروترین استان‌ها در این زمینه است.
«فاطمه پورحسین» افزود: هدف از راه‌اندازی چنین حوزه‌هایی این است که ما نیاز داریم از یک سری داده طبیعی در حوزه آبخیزداری اطلاعات جمع کنیم، چراکه ما در این حوزه نسبت به یک سری عارضه‌ها و عناصر شناخت کافی نداریم. منابع آب، ‌خاک‌شناسی و آب و هوا مهم‌ترین کارکرد این ایستگاه‌ها برای ارزیابی مناطق است تا ما متوجه شویم عملیاتی که در این منطقه انجام می‌دهیم، توجیه اقتصادی دارد یا نه؟ یا بر پایه توسعه پایدار است یا خیر؟ پورحسین در ادامه گفت: ساخت ایستگاه معرف- زوجی، باعث کمک به دانشجویان و دانش‌پژوهان در زمینه‌های مختلف شده است و پایان‌نامه‌های دانشجویی بسیاری با توجه به اطلاعات این منطقه در حوزه زمین‌شناسی، خاک‌شناسی، ژئومورفولوژی و آبخیزداری نوشته شده است.پورحسین به استفاده سایر نهادها از حوزه معرف- زوجی گنبد همدان اشاره کرد و گفت: علاوه بر اداره منابع طبیعی نهادهایی مثل سازمان جهاد کشاورزی، سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور، دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی، معاونت برنامه ریزی و بودجه وزارت کشور، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها از این حوزه و اطلاعات به‌دست‌آمده در آن استفاده می‌کنند.
 


برچسب ها: همشهری همدان ، معرف زوجی گنبد ، منابع طبیعی همدان ، آبخیز داری همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic