چهارشنبه 15 مهر 1394

همدان؛ مرکز تئاتر کودک ایران

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

همدان؛ مرکز تئاتر کودک ایران

نویسنده: حسین زندی همدان- خبرنگار همشهری
یکی از نهادهایی که سال گذشته در جشنواره نقش پر‌رنگی داشت، کانون تئاتر کودک همدان بود. امسال این کانون در بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان نیز با گروه‌های مختلف حضور دارد‌...
1394/07/14
  یکی از نهادهایی که سال گذشته در جشنواره نقش پر‌رنگی داشت، کانون تئاتر کودک همدان بود. امسال این کانون در بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان نیز با گروه‌های مختلف حضور دارد‌. در این گفت‌و‌گو «نوشین بیگلریان»، کارگردان تئاتر کودک و دبیر کانون، فعالیت‌های جشنواره‌ای آن را در گفت‌و‌گو با همشهری تشریح می‌کند.
  • در بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان‌، کانون تئاتر کودک چه نقشی دارد؟
تنها کاری که به کانون تئاتر کودک سپرده شد، تشکیل کمیته داوران کودک و نوجوان بود که در 4 سال گذشته به صورت فردی در این کمیته بودم. انتظار هیأت مدیره خیلی بیشتر بود و ما می‌خواستیم در روند برگزاری جشنواره بیشتر سهیم باشیم‌. به هر حال کمیته داوران جشنواره کودک از اول شهریور شروع به ثبت نام کرد. تعداد 120 نفر ثبت نام کردیم که از این تعداد در مرحله اولیه 40 نفر نوجوان و 38 کودک پذیرفته شدند. پذیرفته‌شدگان در کلاس‌های آموزشی شرکت کردند و «محمد‌جواد کبودراهنگی» از کارگردانان باسابقه، به عنوان مدرس کودکان و «احمد بیگلریان» از کارگردانان پیشکسوت، به عنوان مدرس نوجوانان، آزمونی را برای این مخاطبان برگزار کردند که از این تعداد 10 نفر داور کودک و ‌10 نفر داور نوجوان انتخاب شدند.
  • پیش از برگزاری جشنواره بیست و دوم شما یک همایش استانی برگزار کردید، نتیجه و سرنوشت آن چه شد؟
این همایش، اولین همایش تابستانی تئاتر کودک بود که کانون تئاتر کودک برگزار کرد. از اول مرداد تا 31 شهریور به طول انجامید. هدف ما این بود که کارهای کودک را ساماندهی کنیم. خوشبختانه موفق شدیم‌ و استقبال خیلی خوب بود. اولین اجرای نمایش «آن طرف دریاها کجاست» کار «سعید باغبانی» بود و به روی صحنه رفت. «پرواز ستاره‌ای» نیما بیگلریان، «یه دنیای رنگی» فریبا یعقوبلو، «گل پری» محسن پورقاسمی، «اینجا وضعیت غیر طبیعیه» مهدی کلهر، «ورود الاغ ممنوع» فرزاد لباسی، «کنسرت موش‌ها» مریم زیوری و «قصه سازها» اثر رضا روان هم بودند که در مدت برگزاری همایش به روی صحنه رفت. همه این کارها از تولیدات کانون تئاترکودک بود.
  • این آثار در تقویت جشنواره تئاتر چه تاثیری داشت؟
از 8 اثر تولید شده کانون 2 نمایش به بخش‌رقابت راه پیدا کرد. نمایش «یه دنیای رنگی» فریبا یعقوبلو، به بخش کودک و نمایش «اینجا وضعیت غیر طبیعی‌ایه» مهدی کلهر در بخش نوجوان به بخش رقابت راه یافتند. 2 نمایش «تو بگو تو چی» بهداد بلیغ‌فر و «آن طرف دریاها کجاست» به بخش خیابانی راه یافت و 4 نمایش ما هم در بخش ویژه بین‌المللی اجرا خواهد شد. کانون امسال مانند سال گذشته دست پر به جشنواره رسید و این خود در تقویت جشنواره موثر است. در بخش خیابانی نیز 2 کار از همدان و یک کار از ملایر اجرا خواهند داشت‌.
  • تعامل شما با نهادهایی مانند اداره ارشاد چگونه است؟
انتظارهای ما زیاد است، چون تئاتری‌ها جشنواره را از آن خود می‌دانند. من در دهه 70 به عنوان کودک در جشنواره بازی می‌کردم و با جشنواره بزرگ شدم. اولین گله ما که با مدیر کل ارشاد هم مطرح کردیم این بود که آرم و نشان کانون در پوستر جشنواره نیست، آقای عبادی هم پذیرفت. من به عنوان مدیر این مجموعه می‌خواستم آرم ما در پوستر باشد. ما اولین کانون تئاتر کودک را در کشور ثبت کرده‌ایم. به این ترتیب دوست داشتیم در تصمیم‌گیری‌های جشنواره حضور داشته باشیم. امیدوارم در سال‌های آینده به یک تعامل دو سویه برسیم.
  • انتظار کانون از جشنواره چیست؟
امیدوارم کارهای استان همدان بدرخشد، به خصوص برای تولیدات کانون آرزوی موفقیت دارم. البته برای ما جایزه مهم نیست اما آن هم خوشحال‌کننده است.
  • برنامه‌های بعدی کانون چیست؟
برنامه‌های زیادی داریم، حالا که بر سرشوق آمدیم، می‌خواهیم این شور و شوق با پایان یافتن جشنواره تمام نشود و بلافاصله پس از جشنواره برنامه‌های پاییزه را آغاز می‌کنیم. کلاس‌های آموزشی پاییز را داریم. برای کودکان و نوجوان 2 دوره کلاس با عنوان بازیگری برگزار می‌کنیم که مدرس‌ها از تهران می‌آیند. جشنواره نمایش خلاق را داریم که به زودی فراخوان را اعلام می‌کنیم.

http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%9B-%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2-%D8%AA%D9%8A%D8%A7%D8%AA%D8%B1-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86?magazineid=


برچسب ها: تئارتر همدان ، همشهری همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic