چهارشنبه 15 مهر 1394

جشنواره تئاتر کودک و نوجوان؛ جایی برای مبادله فرهنگی

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

همدان

جشنواره تئاتر کودک و نوجوان؛ جایی برای مبادله فرهنگی

نویسنده: حسین زندی همدان- خبرنگار همشهری
نمایش «قصه‌سازها» به نویسندگی «محمد نظری» و کارگردانی «رضا روان» به بخش ویژه بیست‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان راه یافت...
1394/07/15
 نمایش «قصه‌سازها» به نویسندگی «محمد نظری» و کارگردانی «رضا روان» به بخش ویژه بیست‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان راه یافت. در نمایش قصه‌سازها حمید کاظمی، حجت محمدی، سیما لاهوتی، زهرا موتمن، سحر نوروزی، فرنوش فرهانی و فائزه اقلیمی به عنوان بازیگر نقش‌آفرینی می‌کنند و طراح صحنه «امید انصاری»، طراح و ساخت عروسک «زهره اسماعیلی» و دوخت لباس با «نرگس زوار» است. «رضا روان» در این گفت‌و‌گو دیدگاه خود درباره وضعیت تئاتر در همدان را بیان می‌کند.
 • مخاطبان« قصه‌سازها» کودکان هستند یا نوجوانان؟
مخاطبان این کار کودکان هستند. قصه‌سازها متفاوت با نمایش‌های قبل من است به طوری که در اجراهای پیش از جشنواره استقبال خوبی از آن شد.
 • حضور نمایش‌های همدان در جشنواره چگونه بود؟
امسال پنجمین دوره است که جشنواره در همدان برگزار می‌شود و باید مدیران فرهنگی و کسانی که جشنواره را برگزار می‌کنند نگاه دقیق‌تر و حمایت بیشتری از گروه‌های نمایشی استان داشته باشند.
 • حضور جشنواره در همدان از نظر شما مثبت است یا منفی؟
در 5 سال گذشته به دلیل حضور جشنواره در همدان تمرکز روی تئاتر کودک زیاد و سطح کیفی نمایش‌های کودک و نوجوان در همدان بیشتر شده است، اما باید توجه داشت هنرمندانی که در این حوزه کار می‌کنند آیا به این حوزه و دیدگاه‌های روان‌شناسی کودکان و نوجوانان توجه می‌کنند یا خیر.
 • پیشنهاد شما برای بهتر شدن این وضعیت چیست؟
کودک و نوجوان بر بافت و قصه خیلی توجه دارد. وقتی ما می‌توانیم با قصه‌های سنتی و کهن خودمان، نمایشی تولید کنیم  که کودک آن را به راحتی می‌پذیرد و ارتباط برقرار می‌کند، چرا باید قدم در جای پای غربی‌ها بگذاریم که بازتاب و تماشاچی خوبی هم ندارد و باعث می‌شود کودکان از تئاتر فاصله بگیرند.
 • دیگر تأثیر مثبت جشنواره به نظر شما چیست؟
این جشنواره حداقل 4 دوره به اهالی تئاتر در همدان آموزش داده و انتظار می‌رود پس از این 4 دوره کارهای بهتری در همدان تولید شود.
 • کارهای غیرایرانی جشنواره به نظر شما چگونه بود؟
این نمایش‌ها ابتدا در حوزه مخاطب‌شناسی کار و نیازهای کودکان را در این حوزه بررسی و مطالعه می‌کنند که کودک چه خلاقیتی نیاز دارد.سپس  بازتاب و تأثیر کار را بررسی و بعد کاری را تولید می‌کنند، اما در اجراهای ایرانی کمتر با این رویکرد مواجه بودیم.
 • مهم‌ترین کارکرد جشنواره چیست؟
جشنواره همایشی برای مبادله فرهنگی است. کودکان باید بعد از جشنواره و در تمامی روزهای سال این فرصت را داشته باشند که تئاتر ببینند.
 • برای این‌که سطح کیفی کار کارگردانان تقویت شود چه کار می‌توان کرد؟
کارها باید کارشناسی شود. از کارگردانان بپرسند که چه انگیزه‌ای دارند، حتی اگر آنها انگیزه‌ای هم دارند باز باید آموزش ببینندپس برای آنها و دوره و کارگاه بگذارند تا کارگردانان بیراهه نروند.
 • نظر شما در مورد واگذاری جشنواره و به طور کلی هنر به بخش خصوصی مانند آنچه در غرب رواج دارد چیست؟
در غرب کارگردان دغدغه تماشاگر را ندارد، درآمد دارد و تئاتر غیردولتی است. در همدان و ایران کمک‌ها در حد فضایی برای تمرین است و برخی نهادها پول سالن را هم از ما می‌گیرند و یا وقتی نمایشی را روی صحنه می‌برم در طول یک ماه 8 روز تعطیل رسمی و چند مناسبت داریم که برنامه را هم تعطیل می‌کنند. من چگونه می‌توانم حامی و اسپانسر مالی جذب کنم؟ به چه امیدی این کار را انجام دهم؟ انگیزه‌ای برای ادامه کار نمی‌ماند در کشورهای خارجی یک نمایش را گاهی تا 6 ماه به صورت مداوم اجرا می‌کنند.
 • در شهری مثل تهران معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری حمایت خوبی از هنر به خصوص تئاتر دارد. در همدان شما چقدر از معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری کمک می‌گیرید؟
معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری همدان با این‌که بودجه فرهنگی دارد، اما کمتر همکاری با هنرمندان تئاتر دارند یا بهتر است بگوییم هیچ همکاری ندارند.  نگاه مدیران این حوزه با هنر نمایش متفاوت و ناآشناست. به همین دلیل به عکس شهرداری تهران که بسیار فعال است معاونت اجتماعی و فرهنگی همدان حمایت خاصی انجام نمی‌دهد.
 • سرنوشت «قصه‌سازها» در جشنواره؟
کار ما در بخش ویژه جشنواره پذیرفته شد. دبیر جشنواره قول داد این بخش را به شکل ویژه نسبت به سال‌های پیش اجرا کند، اما متأسفانه نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه این بخش نادیده گرفته شد. در بولتن جشنواره نیز فضایی برای این بخش در نظر گرفته نشد و کارهای صحنه‌ای این بخش را به روستاها و شهرستان‌های کوچک فرستادند.
من هم کار قصه‌سازها را از این بخش انصراف دادم و از آنجا که هزینه زیادی برای تولید کرده بودم قصه‌سازها را به شهر بهار فرستادند، اما قراردادی برای مسأله مالی نبستند.
 به طور کلی ارزشی برای بخش ویژه قائل نشدند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AA%D9%8A%D8%A7%D8%AA%D8%B1-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9-%D9%88-%D9%86%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%9B-%D8%AC%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%A8%D8%A7%D8%AF%D9%84%D9%87-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic