«کنسرو لوبیا قرمز» هندی در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

نویسنده: حسین زندی همدان- خبرنگار همشهری
«کنسرو لوبیا قرمز» هندی در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان
نمایش «کنسرو لوبیا قرمز» یکی از کارهای کشور هند بود که در بیست‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان حضور داشت و یکی از پرطرفدارترین کارهای جشنواره بود که با استقبال مردمی مواجه شد...
1394/07/18
نمایش «کنسرو لوبیا قرمز» یکی از کارهای کشور هند بود که در بیست‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان حضور داشت و یکی از پرطرفدارترین کارهای جشنواره بود که با استقبال مردمی مواجه شد. این کار نوشته «بالاسوبرامانیان» و به کارگردانی «کریشنا کومار» بود که در هندوستان به او «مستر کی‌کی» می‌گویند.داستان نمایش از این قرار است که در اثر یک اتفاق، تمامی مردم جهان نابود می‌شوند و پسر نوجوانی زنده می‌ماند. این پسر یک کنسرو لوبیا پیدا می‌کند اما نمی‌تواند در آن را باز کند. او معتقد است؛ اگر در کنسرو را باز کند می‌تواند جهان را نجات دهد. در این گفت‌و‌گو مستر کی‌کی از تجربه حضور در ایران برای همشهری می‌گوید:
نظر برخی مخاطبان این بود که نمایشنامه کنسرو لوبیا قرمز مقداری طولانی‌تراز حد معمول بود. به طور مثال می‌توان همین کار را به جای یک ساعت و بیست دقیقه در نیم ساعت اجرا کرد.
ما نمونه‌های مختلفی از اجرا را آزمایش کردیم. این نمایش را در زمان نیم‌ساعته و یک‌ساعته هم اجرا کردیم اما بهترین بازخورد را در این اجرا داشتیم. وقتی هم روی صحنه هستیم به مخاطب توجه می‌کنیم و وقتی متوجه می‌شویم بازخورد خوب است و مخاطب آماده پذیرفتن کار است اجرا را طولانی‌تر می‌کنیم و اگر بازخورد وجود نداشت اجرا را کوتاه‌تر می‌کنیم.
  • یکی از ویژگی‌های این کار باز بودن پایان‌بندی و مشارکت تماشاگران بود و کار به سبک «پیرنگ باز بود»؛ این کار برای شما چه ویژگی و برتری داشت؟
البته خیلی نمی‌توان گفت که «پیرنگ باز بود و اگر دقت کرده باشید دیالوگ‌های پایانی نمایش در همه اجراها مشترک بود و بازیگر می‌گفت«ای کاش یک نفر بود تا من کنسرو را با او تقسیم می‌کردم. ما باید قدر آن چیزی را که داریم بدانیم نه آن چیزی که از دست دادیم . در این نمایش هدف ما این بود که مخاطب را متوجه این موضوع کنیم که با پیشرفت تکنولوژی ما خلاقیت خود را از دست می‌دهیم؛ در اجرایی که مخاطب مشارکت می‌کند این خلاقیت را زنده می‌کند.»
اما وقتی تماشاگران را روی صحنه دعوت می‌کردید تا بازی کند احتمال هر عکس العملی وجود داشت و ممکن بود کار شما خراب شود...
خاصیت این نوع نمایش همین است که هر بار یک فرد متفاوتی را روی صحنه دعوت می‌کنیم، رفتار متفاوتی با نفر قبل داشته باشد و گاهی با افرادی برخورد می‌کنیم که رغبتی به همراهی در نمایش ندارند. البته بچه‌ها همیشه دوست دارند با ما بازی کنند و این عکس‌العمل متفاوت جذاب است.
  • از کدام شهر به ایران آمده‌اید؟
از شهر «جنی» یکی از ایالات هند.
  • وضعیت نمایش در آنجا چگونه است؟
در شهر ما نمی‌توان مقایسه‌ای بین نمایش‌ها و تئاترها انجام داد چون نمایش‌ها بر اساس سلیقه‌ها خصوصیت خود را دارد. هر گروهی کار می‌کنند، مخاطب خود را دارند و تئاتر خیلی پرطرفدار است.
  • این جشنواره را چطور ارزیابی می‌کنید؟
در مرحله اول این است که فرصتی پیش می‌آید تا ما هنرمندان کشورهای دیگر را ببینیم و به همدیگر احترام بگذاریم. فضای دوستانه‌ای در همدان دیدم و در همدان چون مردم رفتار صمیمانه‌ای داشتند برای من لذت‌بخش بود.
  • در مورد کارهایی که در جشنواره از ایران روی صحنه رفته چطور؟ نظری ندارید؟
به نظرم غیرمنصفانه است که سطح کارهای کشورهای مختلف را با هم مقایسه کنیم. هر کشوری برای خود امکانات خاص و نیز محدودیت‌های خاصی دارد. من اهل گلایه‌کردن نیستم و سعی می‌کنم با هر امکاناتی کارم را اجرا کنم.
  • خلاقیت خاصی را در طراحی دکور این نمایش دیدیم که ما در ایران کمتر داریم. آیا همه نمایش‌های هندی اینگونه است؟
یک روش جدیدی است که در هند هم خیلی از آن استفاده می‌کنند.
  • روند تولید کار نمایشی در هند چگونه است. بخش خصوصی و دولتی در این روند چه نقشی دارند؟
در هندوستان کمک‌های دولتی بسیار کم است و بیشتر حامیان مالی کمک می‌کنند و اگر کاری موفق باشد کمپانی‌های بزرگ فیلمسازی وارد کار می‌شوند و تهیه‌کنندگی کار را برعهده می‌گیرند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%C2%AB%DA%A9%D9%86%D8%B3%D8%B1%D9%88-%D9%84%D9%88%D8%A8%DB%8C%D8%A7-%D9%82%D8%B1%D9%85%D8%B2%C2%BB-%D9%87%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AA%D9%8A%D8%A7%D8%AA%D8%B1-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9-%D9%88-%D9%86%D9%88?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، تئاتر همدان ، بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic