کاروانسرای زغالی‌ها ؛ همچنان بلاتکلیف

نویسنده: حسین زندی همدان‌ـ خبرنگارهمشهری
کاروانسرای زغالی‌ها ؛ همچنان بلاتکلیف
همدان علاوه بر کاروانسراهایی که در مسیر راه‌ها و خارج از شهر دارد تعدادی کاروانسرا در کنار دروازه‌های شهر و داخل بافت شهری نیز دارد...
1394/07/14
همدان علاوه بر کاروانسراهایی که در مسیر راه‌ها و خارج از شهر دارد تعدادی کاروانسرا در کنار دروازه‌های شهر و داخل بافت شهری نیز دارد.
یکی از کاروانسراهای زیبایی که زمانی در حاشیه شمال شرقی شهر واقع شده بود و امروز در بافت شهری قرار گرفته کاروانسرای زغالی‌هاست.
این اثر در ۲۷ مرداد  ۸۲ باشماره ۹۶۶۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است.
کاروانسرای زغالی‌ها درحاشیه میدان پروانه‌ها و در ضلع شمال غربی تپه مصلا (‌ارگ تپه قدیم) واقع شده است که گفته می‌شود این اثر متعلق به دوره قاجاریه است‌. نمای بیرونی کاروانسرا با کاشی‌کاری و آجرکاری زیبا تزیین شده، اما بخش اصلی كاروانسرا تخریب شده و تنها سردر و هشتی ورودی آن سالم مانده که  به محل تجمع معتادان تبدیل شده است.

موزه علم
در سال‌های گذشته کاربری این کاروانسرا انبار چوب بود اما این روزها مالکیت آن با دانشگاه بوعلی است. به دلیل این‌که مرمت و بازسازی روی این اثر انجام نشده و حفاظتی هم از این بنای قدیمی صورت نمی‌گیرد، روز به روز تخریب‌ها بیشتر می‌شود.
فعالان حوزه میراث فرهنگی در همدان معتقدند این بنا هرچه زودتر باید در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گیرد و بازسازی شود. اما مالکان آن پیشنهاد دیگری دارند آن‌ها می‌گویند، این بنا بهتر است با مشارکت خیران و سازمان میراث فرهنگی به موزه علم استان تبدیل شود.
«محمود تعجبی» مشاور رئیس دانشگاه در حوزه ریاست و روابط عمومی با اشاره به عقب افتادن طرح مرمت و بازسازی کاروانسرای زغالی‌ها گفت: برای این کاروانسرا طرحی با عنوان استادیوم علمی داشتیم، که در این طرح هم طرح موزه دیده شده بود از جمله موزه جمعیت شناسی، موزه علم‌، موزه تاریخ طبیعی و موزه پزشکی و طرحی هم برای پروژه‌های علمی. آن طرح در سفر دولت دهم تصویب شد اما متاسفانه سازمان مدیریت دوباره آن را پس از سفر ملغی کرد و بودجه و اعتبار لازم را نداد. 2 سال است دوباره تلاش می‌کنیم این طرح احیا شود. قطعا جایی برای چنین برنامه‌ای داریم اما اهرم‌ها‌یی که بتوان تأمین اعتبار کرد فعلا وجود ندارد.
مشاور رئیس دانشگاه بوعلی در حوزه ریاست ادامه داد: ما برای کاروانسرای زغالی‌ها در درجه اول به دنبال ایجاد موزه علم هستیم تا آثار و مجموعه‌هایی که از گذشتگان در این زمینه وجود دارد را گردآوری کنیم و در معرض دید عموم قرار دهیم و بتوانیم دستاوردهای علمی، پزشکی و پژوهشی استان را جمع کنیم. البته هنوز این طرح در حد تئوری است و برای اجرای آن نیاز به اعتبار و بودجه داریم.
تعجبی گفت: پیشنهاد دیگری هم که مطرح شده، بحث فروش کاروانسرای زغالی‌‌هاست که آن هم به دلیل حساسیت‌های میراث فرهنگی باید کسی خریداری کند که هم اثر را حفظ کند و هم مرمت و کاربری آن با ضوابط میراث فرهنگی سازگار باشد. این کاروانسرا یک سرمایه استانی و ملی است و باید حفظ شود. همچنین واگذاری آن مشروط به اجازه میراث فرهنگی است.
تعجبی پیشنهادی را در زمینه ورود خیران به حوزه مرمت میراث تاریخی ارائه کرد و گفت: مسئولان این نهادها می‌توانند خیران را به ساختن پژوهشگاه تشویق کنند و در مورد بازسازی آثار و اماکن تاریخی از آنها کمک بگیرند. اگر خیران موزه ایجاد کنند و یا خوابگاه و پژوهشکده بسازند ماندگارتر خواهد بود و یادگاری برای چندین نسل باقی خواهد ماند.
وی افزود: اگر مدیران استانی شرایط را آماده کنند، خیران هم وارد شوند و کمک کنند و این کاروانسرا مرمت و بازسازی شود، مکان خوبی برای موزه علم است. ما از خیرانی که در حوزه آموزش و پرورش و آموزش عالی فعال هستند، دعوت می‌کنیم در این امر خیر شرکت کنند.
مشاور رئیس دانشگاه در حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه بوعلی در پایان گفت: امروز برای دانشگاه بوعلی به تنهایی امکان‌پذیر نیست تا مجموعه را مرمت کند؛ ما امیدواریم این طرح به صورت مشارکتی با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در کنار دیگر نهادها از جمله آموزش و پرورش و خیران انجام شود. مهم‌ترین مساله ما این است که این کاروانسرا حفظ شود و میراث فرهنگی هم تأیید کند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B2%D8%BA%D8%A7%D9%84%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D8%9B-%D9%87%D9%85%DA%86%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%84%D8%A7%D8%AA%DA%A9%D9%84%DB%8C%D9%81


برچسب ها: همشهری همدان ، گردشگری همدان ، میراث فرهنگی همدان ، کاروانسرای زغالی ها ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic