چهارشنبه 29 مهر 1394

نمایش در همدان و سئوالات بی‌پاسخ

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

نمایش در همدان و سئوالات بی‌پاسخ

نویسنده: حسین زندی روزنامه‌نگار و فعال فرهنگی
نمایش در همدان و سئوالات بی‌پاسخ
بیست ‌و‌ دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان به کار خود پایان داد اما همچنان پرسش‌های بی‌پاسخی را در اذهان برجا گذاشت...
1394/07/26
   بیست ‌و‌ دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان به کار خود پایان داد اما همچنان پرسش‌های بی‌پاسخی را در اذهان برجا گذاشت. این رویداد و هر اتفاقی که موجب برداشتن گامی در راه توسعه فرهنگی شود مثبت است، اما انتظار می‌رود پس از بیست ‌و‌ دو دوره برگزاری این جشنواره -که بخش عمده‌ای از آن در همدان برگزار شد- به برخی پرسش‌ها پاسخ داده شود. بین‌المللی بودن جشنواره را تا چه اندازه می‌توان پذیرفت؟ چرا توجهی به کمبود سالن نمایش در همدان نمی‌شود؟ تأثیر جشنواره بر توسعه گردشگری چه میزان است؟ برای بررسی تأثیر حضور جشنواره در روحیه، اقتصاد و فرهنگ مردم همدان، پژوهشی شده است؟ هزینه‌های جشنواره با نتیجه آن همخوانی دارد؟
این‌ها بخشی از پرسش‌هایی است که متولیان و برگزار کنندگان هر جشنواره باید پاسخ دهند. به قول ابراهیمی دینانی توانایی در سوال‌کردن هنر است و پاسخ‌دادن به پرسش علاوه بر هنر دانش نیز می‌خواهد. به طور مثال هربار از مسئولان فرهنگی استان پرسیده می‌شود که آیا سالن‌های تئاتر همدان برای برگزاری یک جشنواره بین‌المللی جوابگو و کافی است؟ می‌گویند کدام استان را سراغ دارید که 8 سالن و آمفی‌تئاتر داشته باشد؟
شهر نیم میلیون نفری همدان را نباید با شهرهای کوچک کشورهای در حال توسعه مانند هند، ترکیه و ارمنستان مقایسه کرد.
  سابقه تئاتر مدرن در همدان به بیش از یک قرن می‌رسد که میرزاده عشقی «پیس»‌هایش را در همدان می‌نوشت و اجرا می‌کرد. بعدها مشفق همدانی و دیگران راه او را ادامه دادند تا 6 دهه پیش که نوبت به رضا همراه، سیف‌الله گلپریان، حسن بیابانی، نصرالله عبادی، کهنمویی، نعمت‌الله گرجی، برادران باب‌الحوائجی و هنرمندان دیگر رسید. این روند تا اواخر دهه 60 ادامه داشت و همدان جزو چند شهر اول تئاتر کشور بود. گاهی البته با افت و خیزهایی مواجه می‌شد اما آثار به نمایش درآمده و تداوم اجراها در طول سال‌ها نشان از این رونق و رشد هنر تئاتر در همدان داشت. امروز با این‌که چندین جشنواره هنری در همدان برگزار می‌شود و دبیرخانه جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان است، تأثیر هنر تئاتر را در رفتار مردم به ویژه کودکان نمی‌توان دید و جشنواره نتوانسته است بر معیشت مردم اثر بگذارد.  اجرای و تماشای تئاتر به یک ماه پیش از جشنواره و زمان جشنواره محدود شده است. در طول سال به بهانه‌های مختلف تئاتر تعطیل است. این موضوع بیانگر تبلیغاتی‌بودن جشنواره است و گویی مسئولان برای رشد این هنر متعالی در استان برنامه ندارند و بیشتر شعار توسعه فرهنگی داده می‌شود. اگر قرار برعملی‌شدن آن بود، هر سال حداقل یک سالن به فضاهای نمایشی شهر اضافه و پژوهشکده تئاتر در همدان ایجاد می‌شد. گامی هم در جهت تداوم اجرای نمایش در این شهر برداشته می‌شد و مهم‌تر از همه این‌که دبیرخانه جشنواره در طول سال فعال بود.  همدان بیش از 600 نفر فعال و هنرمند تئاتری دارد و از این سرمایه انسانی استفاده درستی نمی‌شود. بیشتر پیشکسوت‌های این عرصه یا خانه‌نشین شده‌اند یا شغل دیگری را برای معاش خود انتخاب کرده‌اند. جوان‌ترها نیز پس از چند سال فعالیت سرخورده می‌شوند، چون فضای کارکردن محدود است. مقوله‌ای با عنوان خصوصی‌سازی در عرصه فرهنگ وجود دارد. اگر متولی‌گری جشنواره و هنر را به هنرمندان این شهر واگذارند، به یقین وضع بدتر نخواهد شد.   آیا داوری جشنواره ارزیابی و نقد می‌شود و فضای نقد و بررسی وجود دارد؟ اعطای جوایز در دوره‌های گذشته و این دوره پرسش انگیز بود که اگر نقدپذیر باشیم، قابل طرح است.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%B3%D9%8A%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%DB%8C%E2%80%8C%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE


برچسب ها: همشهری همدان ، نمایش در همدان ، تئاتر همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic