سه شنبه 5 آبان 1394

جای خالی بازیگر نقش راهب مسیحی در عزاداری عاشورا

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :گفتگو ،روزنامه همشهری ،

خالی بازیگر نقش راهب مسیحی در عزاداری عاشورا

نویسنده: حسین زندی / همدان- خبرنگار همشهری
ماه محرم در استان همدان با آئین‌ها و مناسک خاصی برگزار می‌شود...
1394/08/05
ماه محرم در استان همدان با آئین‌ها و مناسک خاصی برگزار می‌شود. برخی از این مراسم مختص همدان است و آنها را در جاهای دیگر نمی‌توان دید. یکی از این آئین‌ها «مراسم سوم عاشورا» است که هرسال توسط هیأت امامزاده یحیی همدان برگزار می‌شود. این رسم چندین دهه قدمت دارد و افراد تاثیرگذاری دربرگزاری آن نقش داشته‌اند افرادی که تعداد زیادی از آنها از دنیا رفته‌اند. یکی از این چهره‌های ماندگار «علی‌اکبر محمودی‌وثاق» پژوهشگر فرهنگ عامه و گوینده رادیو همدان بود که تا سال 1392 در مراسم سوم امام(ع) به عنوان بازیگر، نقش راهب مسیحی را بازی می‌کرد و اجرای خاطره انگیزی را در اذهان مردم همدان برجا گذاشت.
او شاعری بود که به گویش همدانی شعر می‌گفت و در بیشتر برنامه‌های عمومی به عنوان مجری فعالیت می‌کرد. محمودی‌وثاق در نیمه شب شنبه 28 تیرماه 1393 به علت عارضه قلبی در سن 63 سالگی درگذشت. بیشتر مردم همدان او را می‌شناختند و افراد زیادی از او خاطره‌ دارند.

بازیگر نقش راهب مسیحی
«سید مهدی آهنچی» از اعضای هیات امنای هیأت امامزاده یحیی همدان به فعالیت علی اکبر محمودی وثاق در مراسم سوم امام حسین(ع) اشاره کرد و گفت: پیش از مرحوم علی‌اکبر محمودی وثاق افراد دیگری بودند که نقش راهب مسیحی را بازی می‌کردند از جمله مرحوم قانع که پیش از انقلاب در هیأت امامزاده یحیی بودند. مدتی فعالیت‌های هیأت‌ها پیش از انقلاب تعطیل بود. بعد از انقلاب زمانی که دسته‌ها و عزاداری‌های این هیأت‌ها از سر گرفته شد آقای محمودی‌وثاق نقش راهب را برعهده گرفت که به بهترین شکل اجرا می‌کرد.
آهنچی با تشریح شخصیت راهب مسیحی در واقعه عاشورا گفت: زمانی که سر امام حسین(ع) را به سمت شام می‌برند به دیری برخورد می‌کنند که یک راهب مسیحی در این دیر است. وقتی کاروان را می‌بیند متوجه می‌شود که سری که آن‌ها در حال حمل هستند، متفاوت و نورانی است. وقتی از حاملان سر سئوال می‌کند واقعه کربلا را توضیح می‌دهند و راهب تحت تاثیر قرار می‌گیرد و با سر مبارک صحبت می‌کند.
او افزود: آقای محمودی‌وثاق عاشق این فضا و این کار بود. هرسال چند روز پیش از مراسم می‌آمد،  مقدمات کار را تهیه می‌کرد. با گریمور هماهنگ می‌کرد و خود را به شکلی گریم می‌کرد که همه فکر می‌کردند که یک راهب واقعی است که از کلیساهای رم آمده است.

از عاشقان فرهنگ عامه
آهنچی به همکاری مرحوم علی اکبر محمودی وثاق اشاره کرد و ادامه داد: او انسانی اهل دانش و باسواد و کار و فعالیت او بیشتر در صدا و سیما بود و به فرهنگ عامه شهر همدان علاقه زیادی داشت.
 در همکاری با هیأت امامزاده یحیی(ع) نقش پر رنگی داشت. متاسفانه امسال دومین سالی است که او را از دست داده‌ایم و از حضورش محروم شده‌ایم. یادش گرامی.
از کسانی که در برپایی خیمه و خرگاه و برگزاری مداوم این مراسم تلاش کرده‌اند حاج محمد صادقی‌مهر و خلیل قره‌باقی هستند و جا دارد یادی از این بزرگان کرده باشیم. آقای صادقی‌مهر طراح این خیمه بود که سال‌هاست همراه هیأت است. متاسفانه آقای قره‌باقی هم مانند آقای محمودی‌وثاق فوت کرده‌اند. همچنین مرحوم کربلایی کاظم کیمیایی‌اسدی که در برپایی این مراسم و حفظ هیأت امامزاده یحیی بسیار نقش ویژه‌ای داشتند.

مجری زبردست
یکی از پیشکسوتان مطبوعات همدان نیز گفت: مرحوم محمودی‌وثاق خدمت شایانی شناخت همدان و به خصوص گویش همدانی و شناساندن شاعران همدان با استفاده از اشعار آن‌ها کرد.
او با مرحوم مجرد حشر و نشر نزدیکی داشت و با خواندن اشعار این شاعر رواج لهجه همدانی را آغاز کرد.
«علی‌اکبر یاری» با بیان این‌که آن مرحوم به همراه بزرگانی چون مرحوم داور، مرحوم خلیلی و مرحوم روح‌القدس از بنیانگذاران انجمن ادبی بوعلی بود، گفت: مرحوم محمودی‌وثاق از مجریان زبردست کشور بود و وقتی مراسمی به او واگذار می‌شد به شایستگی آن را اجرا می‌کرد.

مکث
زندگینامه
زنده‌یاد «علی‌اکبر محمودی‌وثاق» یکم اسفند 1330 در شهر همدان در محله کوچه باغچه متولد شد. او پس از فارغ‌التحصیلی ازدبیرستان علوی به استخدام اداره پست و تلگراف شهرستان رزن درآمد و تا سال 80 مشغول به خدمت بود.
از دوران کودکی عاشق نویسندگی، قصه‌گویی و بازیگری بود و آرزو داشت روزی لهجه شیرین همدانی را به مردم جهان بشناساند.
او فعالیت هنری‌اش را از سال 1362 با حضور در نمایش رادیویی آئین‌های آواهای بومی آغاز کرد و همچنین به اجرای برنامه‌های رادیویی اعم از ایسفا، موج مهربانی، گنج‌نامه، رادیو محله و دادا همدانی از شبکه سراسری جوان پرداخت.وی از سال 1364 وارد سیمای همدان شد و در برنامه‌های مختلفی از جمله مستند آبادی، یادش بخیر قدیم‌ها، بگو ماه برآید، یک سبد ستاره و مجله فرهنگی ایفای نقش کرد.15 برنامه از این تاریخ‌گوی همدانی از طریق شبکه جام جم برای مردم اروپا پخش شد و در یکی از برنامه‌هایی که ساخته بود به نام عشق (ع) در کشور رتبه برتر را کسب کرد.محمودی‌وثاق بیش از 30 نمایش از جمله رستم و سهراب، آی کچل‌ها و کوسه گلین را اجرا کرد و با اجرای نمایش عروسکی کوسه‌گلین یکی از آئین‌های سنتی همدان درجشنواره تئاتر بین‌المللی مبارک در استان تهران برتر شناخته شد.از خصوصیات بارز محمودی‌وثاق تأکید وی بر حفظ آداب و سنن بومی و قدیمی مردمان همدان بود. وثاق در هر فرصت و نشست عام و خاص و حتی دیدارهای چهره به چهره با مردم شهر، امثال و حکم بزرگان را با لهجه شیرین همدانی بازگو می‌کرد و مخاطبان خود را به وجد می‌آورد.وی در شرح حال خود نوشت: نه دلی را آزردم نه کسی را رنجاندم. نه در وجودم چیزی به نام کینه و غرور هست. من تنها یک هنر دارم و شاکر خالق و خادم مردم هستم.


برچسب ها: همشهری همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic