چهارشنبه 6 آبان 1394

پرواز «مرغ درخت اقاقی» به دنیای اسطوره و افسانه

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

پرواز «مرغ درخت اقاقی» به دنیای اسطوره و افسانه

نویسنده: حسین زندی همدان- خبرنگار همشهری
مدتی است در حوزه نشر و کتاب استان همدان اتفاق خوشایندی افتاده و آثار جدی و قابل تاملی از نویسندگان همدانی به بازار آمده است...
1394/08/06
مدتی است در حوزه نشر و کتاب استان همدان اتفاق خوشایندی افتاده و آثار جدی و قابل تاملی از نویسندگان همدانی به بازار آمده است. روزنامه همشهری در نظر دارد با پرسش از صاحب‌نظران و منتقدان کتاب در همدان جایگاه این آثار را بررسی کند. یکی از این آثار مجموعه داستان «مرغ درخت اقاقی» نوشته «عبدالله رضوی‌عماد» است که توسط انتشارات آوامتن در 1000 نسخه روانه بازار شده و شهریور‌ماه با حضور علاقمندان ادبیات داستانی در همدان رونمایی.

داستانی با اجرای قوی
«مسعود(ساعد) احمدی» نمایشنامه نویس و شاعر نام‌آشنای همدانی که کتاب مرغ درخت اقاقی را به تازگی خوانده است، با اشاره به سابقه نویسندگی عبدلله عماد می‌گوید: عماد با کتاب «خرخر» در دهه 40 نشان داد که قصه‌گویی مدرن است. خرخر هنوز هم قابل خواندن و هم قابل بررسی است، حتی به نوعی ممکن است به روز و بحث برانگیز هم باشد.
وی می‌افزاید: در مجموعه «مرغ درخت اقاقی» 5 قصه گنجانده شده که 2 قصه «مصطفی بیا» و «آل» از اجرایی قوی برخوردارند و خواننده را چنان درگیر می‌‌کنند که بعد تمام شدن قصه خواننده هنوز در فکر اثر می‌‌ماند.
با توجه به این‌که بی‌‌شک هر کسی قصه آل و زائو و نوزادش را شنیده، اما عماد این قصه تکراری را فوق‌العاده قوی اجرا می‌‌کند و چنان دلهره‌ای در فضا می‌‌پراکند که براستی خواننده‌‌ حرفه‌‌ای را بلافاصله به یاد دراکولای«  برام استوکر»  می‌‌اندازد. این نشان می‌‌دهد نویسنده درک و دریافتی قوی از اجرای قصه دارد.

 قصه‌گویی زبردست
این نویسنده همدانی ادامه می‌دهد: از سوی دیگر مجموعه‌‌ «مرغ درخت اقاقی» نشان می‌‌دهد عماد قصه‌گویی زبردست است و می‌‌تواند قصه‌‌های فولکلوریک را بازنویسی کند  و اجرای دوباره‌‌ای از آنها به دست دهد. اما نمی‌‌دانیم چرا عماد با سابقه‌‌ای که در نوشتن قصه‌های مدرن دارد، در اینجا و این مجموعه زمان و زبان قصه‌‌های بازنویسی شده‌‌اش را به روز نمی‌‌کند.
 حتی گویی مخصوصا قصه را از نظر زبانی عقب‌‌تر هم می‌‌برد. بخصوص که کاربرد زبان قدیمی متاسفانه باعث می‌‌شود، خواننده آنچنان که باید درگیر قصه و اجرای جدید قصه‌های مجموعه هم نشود. وی اضافه می‌کند: بی شک مورد توجه و اقبال قرار دادن هر اثری از جمله «مرغ درخت اقاقی» از جانب کسانی که دغدغه قصه و قصه گویی دارند، نویسنده را ترغیب می‌‌کند کاری اصولی تولید کند نه این‌که باری
 به هر جهت؛ و هر از گاهی بنویسد. شهرستانیها باید از نویسندگان شهر و دیارشان پشتیبانی کنند و باعث رشد و بالندگی او شوند که این میسر نمی‌‌شود مگر با مورد توجه قرار دادن آثار این نویسندگان.

شوق خواندن
«عباس شیخ بابایی» نویسنده و سینماگرهمدانی ازجمله کسانی است که کتاب عبدلله عماد را خوانده است، او می‌گوید: اخیراً مجموعه داستانی به نام «مرغ درخت اقاقی» از موسسه‌ نشر «آوا متن» به دستم رسید. می‌دانستم نویسنده این مجموعه، سالیان قبل مجموعه قصه‌ای به نام «خر خر» را به چاپ رسانده است. متاسفانه تاکنون موفق به خواندن آن نشده‌ام اما از مسائل و حواشی آن چیزهایی شنیده بودم. با دیدن این مجموعه‌ی جدید کنجکاو شدم کتاب تازه منتشر شده‌‌ او را بخوانم. شیخ بابایی ادامه می‌دهد: دیدارهایی که در مجامع مختلف با عبدلله عماد داشتم میل مرا برای خواندن اثر تازه‌اش بیشتر می‌کرد. می‌خواستم بدانم نویسنده‌ای که با من در یک شهر زیست می‌کند و با هم زیر یک تکه از آسمان این شهر نفس می‌کشیم، اثرش چنگی به دل می‌زند؟ یا این اثر هم مانند خیلی از آثاری که این سال‌ها با کمک‌های مسئولان و احیانأ وام‌های ارزان قیمت به طبع رسیده، روی دست نویسنده‌اش باد کرده است؟
این نویسنده همدانی می‌افزاید: با چنین دیدگاه بدبینانه‌ای مشغول خواندن اولین قصه کتاب «مرغ درخت اقاقی» شدم. پیداست کسی که با نوشتن و خواندن سر و کار دارد با خواندن اولین و دومین صفحه می‌تواند ناتوانی یا توانایی نویسنده را در راه‌اندازی داستانش و بسط و توسعه آن بفهمد. اما خواندن هر صفحه از این کتاب شوقی همراه با لذت و افتخار در دل من می‌افزود و در پایان خواندن اثرش چیزی جز تحسین برایش نداشتم. او اضافه می‌کند: این اثر نشان می‌دهد نویسنده‌اش تا چه اندازه تواناست. توانا در به کارگیری واژه‌ها. هنرمندی خلاق در فضاسازی‌هایی که با درک عمیق از ساختن تصاویری قابل رویت ایجاد شده است. در آن‌سو افسانه‌سرا و قصه‌پردازی به غایت خلاق و قدرتمند است. نویسنده در بر ساختن از قصه‌ای کوتاه و بسط و گسترش آن تا حد ساختن افسانه‌ای با شخصیت‌های باورپذیر و رسیدن به اسطوره‌ای عاشقانه پیش رفته است. به‌طوری‌که در پایان با استادی وخلاقیت دنیایی در برابرت ساخته شده که سرشار از عشق و دلدادگی است. از لطف و زیبائی و نیز تلاش برای رسیدن به دنیایی برای گریز از روزمرگی‌های خسته کننده. دنیایی برساخته ازاسطوره و افسانه، افسانه‌ای که نویسنده آن‌را به عنوان پناهگاهی برای مخاطب خودش ساخته، تا بتواند از دنیای پر تضاد و خشن امروزی که جهان مدرن برایش ساخته ماوا بگیرد و دمی با خودش سر کند.

 افسانه و اسطوره
شیخ بابایی به پیشینه داستان‌های این مجموعه اشاره می‌کند و می‌گوید: اگر چه در نگاه اول چنین بر می‌آید که گویا نویسنده، داستان‌هایی از اسطوره‌های دور تاریخی برگرفته اما باید بدانیم که درست برعکس است. نویسنده با قدرت خلاقیتش از دنیای امروزی به دنیای اسطوره و افسانه نقب زده تا داستان‌هایش را بر چنین سنگ بنایی استوار گرداند.
آنگاه است که با احترام به هنر و خلاقیت کلاه از سر بر می‌داریم و با صدایی رسا به او و مجموعه «مرغ درخت اقاقی» درود می‌فرستیم.
او را افسانه‌سرای زمان خود می‌دانیم. افسانه‌سرایی که افسانه‌اش را از دنیای امروز به اعماق تاریخ می‌کشاند تا شاید که انسان امروز بداند که خود اسطوره‌ساز خلق شده است و هیچگاه از افسانه و اسطوره بی‌نیاز نیست.
او در پایان می‌گوید: به همین دلیل کتابی که 47 سال پیش عبداله رضوی عمادی نوشته است امروز نایاب است در حالی که هنوز هم 6 داستان کتاب خرخر خواندنی است.

داستانی بدون اسم
«علی معصومی» روزنامه‌نگار و نویسنده همدانی نیز در مورد مجموعه داستان مرغ درخت اقاقی می‌گوید: من می‌خواهم این‌که ما چگونه می‌توانیم از روایت، ساختن زمان و مکان و فضای حاکم در قصه لذت ببریم را کنار بگذارم و از خود داستان دفاع کنم.
وی ادامه می‌دهد: ما در این داستان با اسم روبه رو نمی‌شویم. پسر هست، پدر هست، مادر هست و خواهری که جز در یک جمله کتاب، خبری از او نیست و پیرزنی که فقط 3 بار ظاهر می‌شود. خانه و درخت اقاقی را داریم که قدمتشان به اندازه یکدیگر است و مرغ درخت اقاقی که پدر به پسر می‌گوید کسی آن را نمی‌بیند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B2-%C2%AB%D9%85%D8%B1%D8%BA-%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D8%AA-%D8%A7%D9%82%D8%A7%D9%82%DB%8C%C2%BB-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%86%DB%8C%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%B7%D9%88%D8%B1%D9%87-%D9%88-%D8%A7%D9%81%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87


برچسب ها: همشهری همدان ، عبدالله عماد ، نویسندگان همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic