پنجشنبه 14 آبان 1394

همدان صنعت چاپ کتاب در همدان جان تازه می خواهد

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،کتاب ،

صنعت چاپ کتاب در همدان جان تازه می خواهد

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
صنعت چاپ کتاب در همدان جان تازه می خواهد
صنعت نشر در استان همدان بیش از 8 دهه سابقه دارد، اما با این حال با مشکلات زیادی روبه‌روست. همه آنچه بر صنعت نشر و کتاب کشور می‌رود در همدان هم مشهود است و چه بسا بیشتر. به همین دلیل تاثیر شرایط موجود را بر مخاطبان کتاب در این شهر نمی‌توان نادیده گرفت...
1394/08/11
  صنعت نشر در استان همدان بیش از 8 دهه سابقه دارد، اما با این حال با مشکلات زیادی روبه‌روست. همه آنچه بر صنعت نشر و کتاب کشور می‌رود در همدان هم مشهود است و چه بسا بیشتر. به همین دلیل تاثیر شرایط موجود را بر مخاطبان کتاب در این شهر نمی‌توان نادیده گرفت. از این نکته نباید غافل شد که پرداختن به وضعیت نشر در استان همدان، به شکل پایاپای با وضعیت نشر کتاب در کشور مرتبط است و سیاست‌های کلان فرهنگی در همه استان‌ها به شکل همسانی اجرا می‌شود.
یکی از مشکلات عمده ناشران شهرستانی مشکل توزیع و پخش کتاب است.مدیر نشر چنار اظهار می‌کند: بیشتر ناشران شهرستانی به حوزه پخش سراسری کتاب دسترسی ندارند و از این قافله عقب مانده‌اند. در همدان مانند دیگر شهرستان‌ها، افزون بر مشکلات کلی مشکلات دیگری نیز وجود دارد. ارتباط نداشتن با شبکه پخش کتاب و به بازی نگرفتن آنان توسط ناشران تهران باعث شده برخی از ناشران شهرستان راه‌هایی را برگزینند که چندان پسندیده نیست و خود مشکل‌آفرین است‌.
« عباس رضوانجو»  می‌افزاید: در واقع انتشار کتاب صرفا با سفارش مؤلف بدون ارزشیابی اثر انجام می‌شود. مؤلف برای انتشار کتابش هزینه و ناشر هم با دریافت این هزینه بدون توجه به نظر مخاطبان و سطح کیفی کتاب را منتشر می‌کند. نتیجه این که رابطه ناشر و مؤلف صرفا به شکل معامله‌ای تجاری‌‌ای بدون توجه به اثرگذاری فرهنگی تبدیل  می‌شود.

 روند انتشار
این مدیر انتشاراتی در شهرستان همدان می‌گوید: در سال‌های پیش اگر اثر مؤلف توسط کارشناسان یا نویسندگان معتمد ناشر، ارزشیابی و قابل انتشار تشخیص داده می‌شد، کتاب منتشر می‌شد نه این‌که کتاب چاپ شود و نزد مؤلف خاک بخورد. روند انتشار در بسیاری از موارد اینگونه است که مؤلف اثر خود را به ناشر ارائه می‌کند و ناشر پس از اخذ مجوز و چاپ کتاب، هزینه مخارج و سود خود را از مولف می‌گیرد و کتاب را تحویل مولف می‌دهد. مولف می‌ماند و کتاب‌هایش که راهی به بازار فروش ندارد.
رضوانجو با انتقاد از این روند چاپ و نشر کتاب در شهرستان‌ها می‌افزاید: ناشران به کیفیت اثر اهمیتی نمی‌دهند و تلاشی نمی‌کنند تا به سیستم توزیع و پخش کتاب کشوری دست یابند و سیستم پخش کتاب شهرستان‌ها را ایجاد کنند. با ایجاد شبکه توزیع پخش کتاب در همدان از وابستگی به مرکز کاسته می‌شود.
وی می‌گوید: این روند موجب شکل‌گیری دور باطلی در چاپ و پخش کتاب شده است و به همین دلیل مؤلفان حرفه‌ای حتی اگر در شهرستان‌ خود ساکن باشند ترجیح می‌دهند اثر خود را به ناشری در مرکز بسپارند. از طرفی ممکن است این ناشر تهرانی با کیفیت کمتری نسبت به ناشر شهرستان کتاب را منتشر کند.

شمارگان کتاب
مدیر نشر چنار در خصوص شمارگان کتاب نیز می‌گوید: در اعلام آمار شمارگان کتاب نیز به دلایلی مانند دریافت سهمیه کاغذ، اغراق می شود. در حال حاضر سهمیه کاغذ توسط دولت برداشته شده و به جای آن مقرر شده از هر مؤلف شهرستانی در حدود یک سوم شمارگان کتاب خریداری شود. این اصل مهم باید توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شود.
رضوانجو با بیان موانع متعدد خرید کتاب می‌گوید: اداره کل ارشاد همدان برای خرید کتاب، اما و اگرهای بسیاری از جمله کمبود بودجه را مطرح می‌کند. درحالی‌که خرید محدود نسخه‌های یک کتاب به تایید کارشناسان می‌تواند بسیار مورد استفاده پژوهشگران و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی قرار گیرد.
وی می‌افزاید: برای بررسی وضعیت نشر و کتابخوانی باید به‌صورت موردی و جزئی دقیق شد تا آمار واقعی به دست آید. به‌طور مثال باید به‌صورت تخصصی انتشار کتاب را در حوزه کتاب‌های شعر و داستان، پژوهشی یا کتاب‌های کودکان و نوجوانان بررسی کرد.

 کالای فرهنگی
کتاب از کالاهای اساسی فرهنگی است که هیچگاه نباید نادیده گرفته شود. چه در گذشته چه حال و حتی در آینده نیز نمی‌توان از تاثیرگذاری آن چشمپوشی کرد. از ورود صنعت چاپ به ایران، تولید کتاب از حالت سنتی خارج و دوره‌ای تازه آغاز شد. وجود راسته صحافخانه در بازار سنتی همدان نشان از قدمت این هنر- صنعت در این شهر دارد.
یکی از نویسندگان همدانی در زمینه اهمیت کتاب به خصوص در شهر همدان می‌گوید: مردم همدان از دیرباز هیچگاه کتاب را فراموش‌ نکرده‌اند. در سال‌های نه چندان دور کتابفروشی‌هایی که کتاب کرایه‌ می‌دادند را بسیاری از جوانان قدیم همدانی به یاد دارند.
وجود کتابفروشی‌های قدیمی شهر از جمله شاهین، علوی، ناصر خسرو، نیما و ابن‌سینا از آن جمله‌اند. البته کتابفروشی‌های شاهین و علوی دیگر نیستند.
محمد افشار می‌افزاید: ناشران همدانی می‌توانند با توجه به این تعلق خاطر به انتشار کتاب‌هایی که با استقبال مخاطبان همدانی همراه می‌شود، اقدام کنند.

توجه به طراحی و گرافیک
افشار با تاکید بر اهمیت شکل گرافیکی کتاب می‌گوید: متأسفانه به شکل طراحی جلد و صفحه‌آرایی کتاب در شهرستان‌ها به خصوص همدان چندان توجه نمی‌شود. در حالی‌که روز به روز این هنر به سوی استانداردها و ایده‌آل‌ها پیش می‌رود. در تهران وجود گرافیست‌های حرفه‌ای و اهمیت استفاده از طرح‌ و نظر ایشان توسط ناشر کاملا مشهود است.
صفحه‌آرایی، گرافیک، طراحی، حروفچینی و حتی کاغذ و صحافی کتاب در همدان باید مورد بازنگری قرار بگیرد.
وی به یک پیشنهاد برای بالارفتن آمار واقعی فروش کتاب اشاره می‌کند و می‌افزاید: برای این که کتاب با مخاطب خود ارتباط برقرار کند باید در معرض دید و دسترس او باشد.
با توجه به وجود کتاب‌فروشی‌های همدان در مسیرهای اصلی شهر و تعداد قابل توجه آنها هر ناشر می تواند از هر عنوان کتاب 10 جلد کتاب به کتابفروش با تمهیدات خاص تشویقی عرضه کند.
این نویسنده همدانی می‌گوید: این راهکار هم موجب افزایش ارتباط ناشر شهرستانی با کتابفروش و هم ارتباط نویسنده و مخاطب می‌شود. اگر این ارتباط برقرار شود با انتشار هر عنوان کتاب صدها جلد کتاب عرضه و خوانده می‌شود.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%DA%86%D8%A7%D9%BE-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D8%B2%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%AF?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، صنعت چاپ همدان ، کتاب همدان ، نشر همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic