پنجشنبه 14 آبان 1394

یک مجسمه‌ساز همدانی در نمایشگاه مجسمه‌های کوچک تهران

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

یک مجسمه‌ساز همدانی در نمایشگاه مجسمه‌های کوچک تهران

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
یک مجسمه‌ساز همدانی  در نمایشگاه مجسمه‌های کوچک تهران
این روزها ﻧﻬﻤﯿﻦ نمایشگاه سالانه ﻣﺠﺴﻤه‌های ﮐﻮﭼﮏ از 8 تا 24 آبان در گالری آران تهران در حال برگزاری است. در این نمایشگاه گروهی که 45 اثر از مجسمه‌سازان سراسر کشور به نمایش درآمده مجسمه صندلی «اردشیر محرابی» هنرمند همدانی نیز در معرض بازدید عموم قرار دارد...
1394/08/11
 این روزها ﻧﻬﻤﯿﻦ نمایشگاه سالانه ﻣﺠﺴﻤه‌های ﮐﻮﭼﮏ از 8 تا 24 آبان در گالری آران تهران در حال برگزاری است. در این نمایشگاه گروهی که 45 اثر از مجسمه‌سازان سراسر کشور به نمایش درآمده مجسمه صندلی «اردشیر محرابی» هنرمند همدانی نیز در معرض بازدید عموم قرار دارد.
محرابی تنها نماینده استان همدان در نهمین دوره نمایشگاه سالانه مجسمه‌های کوچک است که به همت انجمن مجسمه‌سازان ایران برگزار می شود. پیش از این 8 دوره از این نمایشگاه برگزار شده بود که موجب کشف و معرفی استعدادهایی در زمینه مجسمه‌سازی شد اما گفته می‌شود این نمایشگاه نمونه‌ای است از روش هنرمندان معاصر ایران که همانند تمامی انسان‌های معاصر بر فردیت خود اصرار دارند و آنچه را که تنیده از دل و بافته از جان است را به نمایش گذاشته‌اند.

سبک کار
این مجسمه‌ساز همدانی با اشاره به حضورش در نهمین سالانه مجسمه‌های کوچک می‌گوید: در فراخوان مجسمه‌های کوچک انجمن مجسمه‌سازان ایران شرکت و 3 اثر معرفی کردم که یکی از آثارم با عنوان صندلی انتخاب شد. صدها نفر در این فراخوان شرکت داشتند که از این تعداد فقط 46 اثر انتخاب شد و آثار منتخب در یک نمایشگاه گروهی به نمایش درآمده است.محرابی در مورد سبک کارهایش توضیح می‌دهد: سبک کار من به‌صورت سوررئال یا فراواقع‌گرایی است که عناصر غیرطبیعی و فانتزی را با دنیای واقعی دخیل می‌کند. بیشتر دوست دارم در این سبک کار کنم.
وی همچنین به اثر منتخب‌اش در این نمایشگاه اشاره می کند و ادامه می‌دهد: صندلی هایی که برای استراحت انسان‌ها ساخته شده‌اند  در عالم خود در حال استراحت هستند. من در این اثر سعی کردم روح یک شی را به مخاطب نشان دهم. من معتقدم مجسمه‌سازی فقط ساختن نیست، بلکه خلق کردن است و این‌که زندگی جاری را در مجسمه‌ها ببینیم و در مقابلشان بایستیم و اندکی مکث و تفکر کنیم. سعی من ماجراجویی‌ و دادن حس زندگی به مجسمه‌هاست. مجسمه صندلی از چوب ساخته شده است که به‌صورت قطعه قطعه به هم چسبانده و یک‌تکه شده است.

حس چوب
این هنرمند همدانی درباره دلیل استفاده از چوب در آثارش می‌گوید: چوب بیشترین استفاده در کارهای من را دارد اما از مصالح و مواد دیگر مانند سنگ، گچ، گل سفالگری و صابون نیز در برخی از کارها استفاده می‌کنم. شکل‌های ساخته‌شده از چوب برای من دلنشین‌تر و قابل احساس‌تر است.
وی ادامه می دهد: احساسی که من از چوب می‌گیرم باعث ایجاد انگیزه برای پیش‌رفتن کارم می‌شود. برای من در چوب حسی هست که حتی از آن ایده می‌گیرم یعنی ذهنیت اولیه‌ای که برای من ایجاد می‌شود انگیزه اجرای آن  را با چوب چندین برابر می‌کند.

گرفتن ایده از اطراف
این هنرمند همدانی در مورد ایده کارهایش می‌گوید: دیدن اطراف، اشیا و اشخاص با دقت به جزئیات باعث ایجاد ایده در من می‌شود. گاهی یک ایده مانند جرقه‌ای ذهن من را درگیر می‌کند که بلافاصله روی کاغذ می‌آورم و طرح اولیه آن را اجرا می‌کنم و بعد یک مدل کوچک مومی از آن می‌سازم و نقایص آن را برطرف می‌کنم تا به اندازه دلخواه و با ماده مناسب آن را اجرا کنم.
بیشتر کارهای اردشیر محرابی در حجم کوچک خلق شده است. وی در این زمینه می‌گوید: اجراشدن حجم به اندازه دلخواه و اجرای آن طبق ذهنیت و ایده‌ای که در ذهن هست من را به جلوتر پیش می‌برد و هدفمندتر می‌کند.  آثار راه یافته به نهمین دوره دوسالانه مجسمه‌های کوچک از روز جمعه 8 آبان هر روز از ساعت ۱۳ تا ۱۹ و جمعه‌ها ۱۶ تا ۲۰ (به استثنای شنبه ها) در گالری آران تهران، خیابان حافظ، خیابان نوفل لوشاتو، کوچه لولاگر،پلاک ۵ قابل بازدید عموم است.http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%DB%8C%DA%A9-%D9%85%D8%AC%D8%B3%D9%85%D9%87%E2%80%8C%D8%B3%D8%A7%D8%B2-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%85%D8%AC%D8%B3%D9%85%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%88%DA%86%DA%A9-%D8%AA%D9%87%D8%B1


برچسب ها: همشهری همدان ، مجسمه سازی همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic