سه شنبه 3 آذر 1394

بخش خصوصی وارد حوزه نشر شود

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

بخش خصوصی وارد حوزه نشر شود

نویسنده: حسین زندی
بخش خصوصی وارد حوزه نشر شود
«علی پاک‌نهاد» یکی از شناخته‌شده‌ترین طراحان کاریکاتور و تصویر‌سازان همدانی است. او بیش از یک دهه در زمینه تصویر‌سازی کتاب کودک و طراحی کاریکاتور در نشریات استانی و سراسری فعالیت کرده و چندین مقام در مسابقه‌های مختلف کشوری به دست آورده است...
1394/09/02
«علی پاک‌نهاد» یکی از شناخته‌شده‌ترین طراحان کاریکاتور و تصویر‌سازان همدانی است. او بیش از یک دهه در زمینه تصویر‌سازی کتاب کودک و طراحی کاریکاتور در نشریات استانی و سراسری فعالیت کرده و چندین مقام در مسابقه‌های مختلف کشوری به دست آورده است. او همچنین با ارائه کاریکاتورها و تصویرسازی‌های خود در نشریات سراسری یکی از پرکارترین طراحان همدانی نیز هست. پاک‌نهاد در سال جاری برای بیش از 10 جلد کتاب کودک تصویر‌سازی کرده است. گفت‌وگوی همشهری را با این هنرمند گرافیست در ادامه می‌خوانید:

‌تعداد کتاب‌هایی را  که تصویرسازی کرده‌اید به خاطر دارید؟
واقعا یادم نیست چند کتاب کار کردم. اوایل از روی ذوق بعد از چاپ چند تایی می خریدم و به دوستان و آشنایان هدیه می دادم. بعدها دیگر این کار ادامه پیدا نکرد و صرفاً به انجام تعهد کاری و انتشار کتاب بسنده شد.

امسال چطور بود، مانند دوره‌های گذشته سال پرکاری داشته و آثارتان را بعد از چاپ دیده‌اید؟
امسال نزدیک به 10 عنوان کتاب کار کرده‌ام، اما هیچ یک  را ندارم. البته ناشر قول داده چند جلد برایم ارسال کند!

با ناشران همدانی کار می‌کنید؟
کمتر از 10 عنوان کتاب از من در همدان چاپ شده. بیشتر آنها در زمان شروع کارم بود. در چند سال اخیر حتی یک سفارش هم  از شهرم نداشته‌ام.

امروز اگر پیشنهاد داشته باشید کار می‌کنید؟
خب کار برای شهرم همیشه برایم اولویت داشته است. البته این شعار نیست، اما الان دیگر بنا به دلایلی این حس در من وجود ندارد و ترجیح می‌دهم با ناشرانی که سابقه همکاری با آنها را دارم و طرف قراردادم هستند، کار کنم.

برای نمایشگاه کتاب کودک همدان که در آذربرگزار می شود برنامه‌ای دارید؟ آیا از این‌که آثاری از شما عرضه می‌شود اطلاع دارید؟
این مسأله را الان از شما شنیدم. اگر قرار است نمایشگاه کتاب کودک و نوجوان در همدان برگزار شود باید تبلیغ و اطلاع‌رسانی داشته باشد.

جایگاه تصویرسازی در حوزه نشر همدان چگونه است؟
از آنجایی که تصویرسازی به چاپ و نشر وابسته است، اگر به وضعیت نشر نگاه کنید درمی یابید که وضعیت تصویرسازی بدتر است.

در استان همدان چند نفر در زمینه تصویر‌سازی در حوزه کتاب کودک فعالیت می‌کنند؟
از آنجایی که من در همدان حضور دارم ، ولی هیچ‌گونه روابط کاری و فعالیت هنری در این شهر ندارم دقیق نمی توانم جواب دهم. فکر می کنم کمتر از انگشت‌های 2 دست تصویرگر در این شهر سکونت دارند.

همدان ناشر تخصصی کودک دارد؟
خیر. البته تا آنجا که من اطلاع دارم.

با توجه به این‌که گردش مالی در حوزه کتاب کودک بهتر از بزرگسال است، علت این‌که ناشران وارد این حوزه نمی‌شوند چیست؟
دلیلش به نظر من ناتوانی ناشران در توزیع کتاب در سطح کشور است. به نظر می رسد ناشران همدانی نسبت به ناشران رقیب در کشور از سطح روابط کمتری برخوردارند و نمی‌توانند با توزیع‌کنندگان ارتباط بگیرند.

بیشتر نویسندگان حرفه‌ای استان، همچنین تصویرسازان حرفه‌ای با ناشران تهرانی کار می‌کنند چه چیزی در همدان کم داریم که چنین اتفاقی می‌افتد؟
نه فقط تهران، بلکه با شهرستان‌های دوردست کار می‌کنند اما در همدان نمی توانند همکاری داشته باشند. نبود امکانات زیرساختی مانند چاپخانه‌ها، وسائل مدرن چاپ و دسته‌بندی و صحافی (پکیجینگ) نقش اساسی در این مورد ایفا می‌کند. در کنار این‌که هیچ ناشری در همدان هدف کارکردن ملی و بین‌المللی را ندارد یا حداقل اینطور به نظر می رسد.

به نظر شما چاره کار چیست؟
این مسأله خیلی ریشه‌ای است و راه حل آن به این آسانی نیست. اگر کسی بخواهد سرمایه‌گذاری کلان در این زمینه انجام دهد با دو دو تا چهار تا متوجه می شود، اگر وارد بازار ملک یا خرید و فروش خودرو شود، سود تضمینی زیادی خواهد برد. در حالی که در زمینه نشر خطرپذیری زیادی را باید بپذیرد. در نتیجه هیچ سرمایه‌ای وارد این بخش نمی شود.

بخش دولتی برای بهبود وضعیت چه کارهایی می تواند انجام دهد؟
ما تجربه کار دولتی در بخش فرهنگ را داریم، نتیجه قابل قبولی در آن دیده نمی شود. به جز این‌که یک سری کارهای سطحی با کیفیت غیر قابل قبول صرفاً جهت گزارش کار ارائه کرده باشند. چیزی نیست که بتوانیم از آن دفاع کنیم. در این زمینه بخش خصوصی باید وارد کار شود. بخشی که کیفیت کارش ضامن موفقیت است و بقایش را در کیفیت و رقابت می بیند. تنها کاری که دولت می تواند انجام دهد ایجاد بستر مناسب برای رقابت در بین ناشران است. اقتصاد باید طوری تغییر کند که ثروت به گردش و تولید برگردد و سرمایه‌گذاران با رغبت وارد حوزه نشر شوند.

این روزها مشغول چه کاری هستید؟
یک مجموعه کتاب خردسال در دست دارم. به اضافه طراحی جلد برای کتاب‌های کمک آموزشی چند انتشاراتی.
  • نبود امکانات زیرساختی مانند چاپخانه‌ها، وسائل مدرن چاپ و صحافی باعث شده تا بیشتر نویسندگان همدانی با ناشران تهرانی کار کنند.
  • http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%AE%D8%B5%D9%88%D8%B5%DB%8C-%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%AD%D9%88%D8%B2%D9%87-%D9%86%D8%B4%D8%B1-%D8%B4%D9%88%D8%AF?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، کاریکاتور همدان ، تصویرسازی همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic