دوشنبه 16 آذر 1394

هشدار بیابان شدن مراتع همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

هشدار بیابان شدن مراتع همدان

نویسنده: حیدر زند خبرنگار همشهری -همدان
هشدار بیابان شدن مراتع همدان
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: روند بیابانی شدن مراتع این استان در یک دهه گذشته نسبت به دهه‌های پیشین 10 برابر رشد داشته است...
1394/09/16
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: روند بیابانی شدن مراتع این استان در یک دهه گذشته نسبت به دهه‌های پیشین 10 برابر رشد داشته است.
« محمدرضا همتی » در نخستین نشست شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی محیط‌زیست و منابع طبیعی کشوردر همدان اظهار کرد: میزان بیابان در همدان از شش هزار هکتار به 65 هزار هکتار رسیده است.
وی شوری خاک، کاهش پوشش گیاهی و استفاده نامناسب از منابع آبی و دیگر مؤلفه‌ها را در پیشروی استان به سمت بیابانی شدن اثرگذار دانست.
وی با ذکر این‌که طبیعت بسیار مظلوم است، گفت: حتی بهره‌برداران و ذی نفعان طبیعت زخم‌های زیادی بر پیکره منابع طبیعی وارد کرده‌اند. در بیشتر مواقع برای بهره‌برداری اقتصادی جزئی به ویژه از معادن، صدها هکتار را نابود می‌کنند که این امر بیانگر این است که در فعالیت‌های معدنی حساب سود و زیان زیست محیطی نمی‌شود.

برنامه ششم توسعه
«محمدرضا محمدی» مدیر‌کل حفاظت از محیط‌زیست استان همدان نیز در این مراسم گفت: در مقطعی هستیم که جمع‌بندی مباحث مربوط به برنامه ششم توسعه انجام شده و در آستانه رفتن به مجلس است. ما باید مروری بر فرایند محیط‌زیست در برنامه‌های اول تا پنجم داشتهباشیم  و نقاط ضعف و قوت را بررسی و به دلایل نبود توفیق در برنامه‌های تعریف‌شده اشاره می‌کردیم.
وی ادامه داد:‌درصدهایی که برای توفیق برنامه‌ها ذکر می‌کنیم‌درصدهای مایوس کننده‌ای است که قطعا حضور سازمان‌های مردم‌نهاد می‌تواند به این بحث کمک کند.
در این این مراسم از «اردشیر محرابی‌اختر» یک فعال ‌محیط‌زیست و مجسمه‌سازی که سال‌هاست با تشکل‌های زیست‌محیطی فعالیت می‌کند تقدیر شد. وی در سفر امسال رئیس سازمان محیط زیست در بدو ورود «معصومه ابتکار» اسلحه شکاری که جزو آثار و مجموعه خانوادگی بود زیر پای این مقام دولتی شکست. این اتفاق تاثیر خوبی در افکار عمومی استان داشت و استاندار همدان و مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان به این بهانه در این نشست از اردشیر محرابی اختر تقدیر کردند.
در این مراسم « اردشیر محرابی اختر»  گفت: سال‌هاست با گروه‌های محیط‌زیستی همدان همکاری می‌کنم و در تشکل‌های این حوزه عضو هستم. مدت‌ها بود به دنبال بهانه‌ای بودم که مردم محلی و شکارچیان را متوجه آسیب‌های شکار کنم و دوست داشتم اسلحه تاریخی که از نیاکان و اجدادم به ارث رسیده بود در یک فضای عمومی بشکنم. آمدن معصومه ابتکار بهانه‌ای شد تا بتوانم این پیام را به گوش مردم میهنم به‌خصوص شکارچیان برسانم.
محرابی اختر ادامه داد: با این حرکت نمادین خواستم بگویم، ما با کمبود‌گونه‌های جانوری مواجه هستیم و بهتر است با جانوران و حیوانات مهربان‌تر برخورد کنیم و نشان‌ دهیم ایرانی‌ها مردم مهربانی هستند. امیدوارم این حرکت تاثیری هر چند کوچک در این زمینه داشته باشد.


برچسب ها: همشهری همدان ، اردشیر محرابی اختر ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic