دوشنبه 16 آذر 1394

همدان؛ مرکز نگهداری اسناد تاریخی غرب کشور

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

همدان؛ مرکز نگهداری اسناد تاریخی غرب کشور

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
همدان؛ مرکز نگهداری اسناد تاریخی غرب کشور
مدیریت اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور در همدان مستقر است و مردم و ادارات می‌توانند اسناد تاریخی خود را در اختیار آن قرار دهند...
1394/09/16
مدیریت اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور در همدان مستقر است و مردم و ادارات می‌توانند اسناد تاریخی خود را در اختیار آن قرار دهند. این مرکز اکنون مجموعه‌ای از آثار منتشره در مرکز انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی به همراه اسناد تاریخی مربوط به کتاب و کتابخوانی را برای علاقه‌مندان در نمایشگاهی در معرض دید قرار داده است. این نمایشگاه‌ها اکنون در محل ساختمان مرکزی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه بوعلی سینا برپاست. مدیر مرکز اسناد و کتابخانه‌ منطقه غرب کشور در همدان در گفت و گو با همشهری بر لزوم تخصیص فضای بیشتر نمایشگاهی و کمبود فضای مورد نیاز برای فعالیت‌های این مرکز فرهنگی تاکید کرد. «قاسم بلوری» در این گفت و گو از مردم درخواست کرد درصورتی‌که سندی تاریخی به شکل عکس یا اوراق مکتوب دارند به مرکز اسناد همدان تحویل دهند تا ضمن حفظ و نگهداری اصولی این اسناد به نام ایشان در مرکز ثبت و به نمایش گذاشته شود. گفت و گوی همشهری با مدیر این مرکز را در ادامه می‌خوانید:

استقبال از نمایشگاه‌های اخیر چگونه بود؟
در آخرین فعالیت‌ها 2 نمایشگاه از 24 تا 29 آبان درمحل دانشگاه بوعلی، دانشکده اقتصاد وعلوم اجتماعی برگزار کردیم. چون مباحث مستند و تاریخی است استقبال خوب بود. همزمان با آن، نمایشگاهی در داخل ساختمان اداری برگزار کردیم اما استقبال خوبی نداشت، چون فضا، فضای نمایشگاهی نبود در حاشیه این نمایشگاه نیز نمایشگاهی از اسناد کتاب و کتابخانه در استان برگزار کردیم.

به دیگر فعالیت‌های این مرکز بپردازیم. شرایط انتشار کتاب در سازمان اسناد و کتابخانه ملی به چه صورت است؟
تمامی آثاری که با نشان سازمان اسناد و کتابخانه ملی منتشر می‌شود، باید مستند باشد و اگر با مشخصات مورد نظر انجام شود به ما سپرده می‌شود. ما نیز کتاب را به اسم نویسنده منتشر می‌کنیم و حق‌تالیف پرداخت می‌شود. اما در این حوزه اگر چه زمینه خوبی در استان وجود دارد اما هنوز ظرفیت‌های بالقوه بسیاری هست که باید دیده شوند. در این خصوص هنوز ما به شکل قوی عمل نکرده‌ایم و باید تلاش بیشتری صورت بگیرد.

مرکز اسناد و کتابخانه همدان به خوبی برای مردم و پژوهشگران معرفی نشده است، علت آن چیست؟
برای معرفی کارها و ارتباط با مردم به راه‌های متعدد و متنوعی نیاز داریم. یکی از راه‌های این ارتباط برگزاری نمایشگاه است به ویژه نمایشگاه اسناد تاریخی، هم با استقبال مواجه می‌شود و هم موجب می‌شود مردم با پیشینه تاریخی خود آشنا و از طریق همین اسناد آیین‌های فراموش شده باز یادآوری شوند. نکته دیگر این است که مردم بدانند چنین مجموعه‌ای وجود دارد و مرکزی مسئولیت جمع‌آوری اسناد تاریخی و گذشتگان را دارد تا به این صورت، موجب همکاری مردم و ما را بوجود آورد.

پس چرا آن طور که باید نمایشگاه برگزار نمی‌شود؟ ‌
جایی برای برگزاری نمایشگاه نداریم. در همدان با کمبود نگارخانه و سالن نمایش روبروهستیم. تنها نگارخانه در دسترس شهر، نگارخانه نگاه نو شهرداری است، اما همیشه رزرو است. نگارخانه‌های آوینی هم مسیر دسترسی خوبی ندارند و ما بارها امتحان کردیم اما چندین برابر هزینه تبلیغ نیاز دارد تا مردم بتوانند به آنجا بیایند. ما این ظرفیت را داریم که برای هر مناسبت ملی و مذهبی نمایشگاه تصویر و سند برگزار کنیم اما فضا و ساختمان نداریم.

رابطه شما با نهادهای دیگر چگونه است؟
طبق قانون اساسی تنها متولی جمع آوری، نگهداری، حفظ، احیا و اطلاع رسانی اسناد تاریخی، سازمان اسناد و کتابخانه‌هاست که پیش از آن آرشیو ملی ایران گفته می‌شد. اما اکنون هر نهادی خود را متخصص اسناد می‌داند و یک موزه درست می‌کند یا اسناد را در انبار قرار می‌دهند و پس از مدتی نابود می‌کنند. ‌شهرداری و میراث فرهنگی چرا باید اسناد را نگهداری کنند؟ وقتی کسی سندی را برای فروش به میراث فرهنگی می‌برد باید به سازمان اسناد راهنمایی و هدایت شود. اکنون اسناد زیادی در انبارهای میراث فرهنگی وجود دارد که در حال نابودی است و در اختیار محقق قرار نمی‌گیرد. هیچ نهادی سواد و ابزار مرمت اسناد تاریخی را ندارد.

برای برطرف کردن این مشکل چه باید کرد؟
اگر قرار باشد در همدان اتفاق مثبتی در این زمینه بیفتد باید مسئولان ارشد استان این موضوع را ابلاغ کنند که هر اداره و هر نهادی سندی دارد حق امحای اسناد خود را ندارد. چون در قانون آمده است هیچ دستگاه دولتی حتی مکاتبات اداری خود را بدون اجازه ما نباید امحا کند. هر تغییری در اسناد باید با اجازه سازمان اسناد انجام گیرد. نهادها باید بایگانی راکد خود را در اختیار ما قرار دهند. اما به نام موزه جمع آوری می‌کنند و انبار می‌کنند. ما به صورت مشترک می‌توانیم نمایشگاه یا موزه ایجاد کنیم.

کار مثبتی در این زمینه انجام شده است؟
بله. با همکاری اداره آموزش  و پرورش یک اتفاق خوب افتاده است. یک موزه به نام «موزه گنجینه آموزش پرورش» که همکاری خوبی با این اداره داریم تاسیس شده است. ابتدا طبق توافقنامه اسناد به مدیریت اسناد ملی انتقال داده شده، اسنادی که اهدا می‌شود هم به اسناد ملی انتقال داده می‌شود. اسنادی که قرار است آنجا به نمایش گذاشته شود پس از تصویربرداری رایانه‌ای به آنها داده می‌شود تا استفاده کنند.

در مرکز هم کتابخانه دارید؟
ما در اینجا کتابخانه تخصصی تاریخ داریم که بیش از 5 هزار عنوان کتاب دارد.

علاوه بر نگهداری اسناد چه خدمات دیگری انجام می‌دهید؟
خدمات کتابخانه ملی در این مرکز انجام می‌شود. گرفتن شماره ثبت اثر در کتابخانه ملی یا فیپا و شاپا در این مرکز صادر می‌شود. این مرکز نمایندگی 5 استان غرب کشور است.

گاهی پژوهشگران به مرکز مراجعه می‌کنند و به نتیجه نمی‌رسند. مثلا اگر با معرفینامه دانشگاهی برای دریافت کپی یا تصویر سند به اینجا مراجعه می‌کنند، تنها تعدادی از اسناد در‌خواستی را می‌توانند دریافت کنند. ازهمکاری و ارتباط گله دارند آیا با تغییر ساختمان این مشکلات برطرف خواهد شد؟
اگر ما ساختمان و فضای فیزیکی مناسبی داشته باشیم اولا تالار رقمی ایجاد می‌شود. به این معنی که یک فضایی برای جستجوی اسناد در اختیار افراد قرار می‌گیرد که مجهز به سامانه‌های رایانه‌ای است. آرشیو دیجیتال ما به صورت آنلاین در اختیار پژوهشگر قرار می‌گیرد. همین جا جستجو می‌کند، همین‌جا نسخه اسکن‌شده تهیه و ارائه می‌شود و رفت و آمد افراد  بسیار هم کاهش می‌یابد. به همین ترتیب موارد انتقادی نیز کمتر می‌شود. هرچند این مرکز برای ارائه اطلاعات مورد نیاز پژوهشگران همه تلاش خود را  به کار می‌برد.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%9B-%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2-%D9%86%DA%AF%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D9%86%D8%A7%D8%AF-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D8%BA%D8%B1%D8%A8-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات