دوشنبه 16 آذر 1394

پاییز همدان؛ بدون گردشگر

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

پاییز همدان؛ بدون گردشگر

نویسنده: حسین زندی روزنامه‌نگار
 پاییز همدان؛ بدون گردشگر
وقتی شهر و منطقه ای می‌تواند ادعای توسعه گردشگری را داشته باشد که تداوم گردشگرپذیری آن به اثبات برسد...
1394/09/15
وقتی شهر و منطقه ای می‌تواند ادعای توسعه گردشگری را داشته باشد که تداوم گردشگرپذیری آن به اثبات برسد. وقتی شهری را به عنوان منطقه گردشگری می‌شناسند که در تمامی روزهای سال گردشگران به آنجا سفر کنند و آن را به عنوان مقصد گردشگری بشناسند.
همدان از شهرهایی است که مدیران تلاش دارند آن را به عنوان شهر گردشگری معرفی کنند، اما به نظر می‌رسد برنامه ای برای به واقعیت نزدیک شدن این آرزو ندارند. به همین دلیل می‌توان گردشگر‌پذیری استان همدان را تنها در تعطیلات نوروز و نیمه دوم شهریور خلاصه کرد. سایر روزهای سال اقامتگاه‌ها و هتل‌ها تقریبا خالی است و گردشگران اندکی به مقصد این استان سفر می‌کنند.
اگر بدون شعار‌زدگی به مسأله گردشگری در همدان نگاه کنیم، متوجه می‌شویم این استان ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد، اما همچنان از قافله عقب است.
یکی از جذابیت‌های استان مناظر پاییزی آن است که می‌توانست تورهای عکاسی و علاقه‌مندان به طبیعت را از سراسر دنیا به سوی خود بکشاند. اما در این زمینه نه دولتی‌ها برنامه مدونی دارند و نه شرکت‌های تورگردانی و راهنمایان گردشگری تلاشی کرده‌اند.
همدان بی‌شک این روزها یکی از زیباترین مناطق ایران به لحاظ طبیعت پاییزی است. در دسترس بودن دره‌های زیبای عباس‌آباد – حیدره و همچنین دره مرادبیگ از یک سو  و از سوی دیگر وجود روستاهای زیبایی با بافت منحصر به فرد در میان باغ‌های گردوی همدان، تویسرکان و اسدآباد می‌تواند در این فصل مقصد جذابی برای طبیعت گردی باشد.
اما هیچ بهره‌ای ازاین فرصت خدادادی نمی‌بریم و علاقه‌ چندانی به سرمایه‌گذاری در بخش طبیعت گردی از سوی بخش خصوصی احساس نمی‌شود. برنامه‌ریزی گردشگری در همدان معطوف به فصل تابستان و تعطیلات شده است. درحالی‌که باخلاقیت مثلاً می‌توان گردشگری ادبی را با طبیعت‌گردی همراه کرد و  با  برگزاری همایش و برنامه‌های مختلف ادبی در فصل پاییز گردشگران را به همدان دعوت کرد.
طبیعت پاییزی فرصت بزرگی است تا با طراحی خلاقانه برند گردشگری مختص ادیبان و علاقه‌مندان شعر و ادب ایجاد و هرساله آن‌را تکرار کنیم تا مقصدی ثابت در این فصل برای این دسته از گردشگران باشیم.
به هر حال پاییز امسال همدان بدون میهمان و گردشگر در حال گذر است. امید است بخش خصوصی و شرکت‌های گردشگری با حمایت نهادهای دولتی بتوانند برنامه‌ای در این زمینه تدوین و در همین فرصت باقی‌مانده اجرا کنند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%B2-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%9B-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، گردشگری همدان ، گردشگری پاییزی همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic