انتخاب خبر- حسین زندی: جمعه و شنبه گذشته نخستین نشست شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی محیط‌زیست و منابع طبیعی کشوردر همدان با حضور نمایندگان استان ها برگزار شد جلسه های روز نخست تنها با حضور نمایندگان این شورا از استان های مختلف بود و روز دوم علاوه بر این نمایندگان، تعدادی از فعالان محیط زیست استان از تشکل های مختلف و مدیرکل های حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی استان نیز حضور داشتند.

  این نشست با برنامه های مختلفی همراه بود از جمله؛ یکی از برنامه‌های جذاب این مراسم تقدیر از یک فعال ‌محیط‌زیست بود. «اردشیر محرابی‌اختر» هنرمند مجسمه‌سازی که سالهاست با تشکل‌های زیست‌محیطی فعالیت می‌کند. هنگام سفر ریاست سازمان محیط زیست در بدو ورود «معصومه ابتکار» اسلحه شکاری که جزء آثار و مجموعه خانوادگی بود زیر پای این این مقام دولتی  شکست. این اتفاق تاثیر خوبی در افکار عمومی استان داشت و استاندار همدان و مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان به این بهانه  در این نشست از اردشیر محرابی اختر تقدیر کردند.

در این مراسم اردشیر محرابی اختر گفت: سالهاست با گروه‌های محیط‌زیستی همدان همکاری می‌کنم و در تشکل‌های این حوزه عضو هستم. مدت‌ها بود به دنبال بهانه‌ای بودم که مردم محلی و شکارچیان را متوجه آسیب‌های شکار کنم و دوست داشتم اسلحه تاریخی که از نیاکان و اجدادم به ارث رسیده بود در یک فضای عمومی بشکنم. آمدن معصومه ابتکار بهانه‌ای شد تا بتوانم این پیام را به گوش مردم میهنم به خصوص شکارچیان برسانم.

محرابی اختر ادامه داد: با این حرکت نمادین خواستم بگویم، ما با کمبود گونه‌های جانوری مواجه هستیم و بهتر است با جانوران و حیوانات مهربان‌تر برخورد کنیم و نشان‌ دهیم ایرانی‌ها مردم مهربانی هستند. امیدوارم این حرکت تاثیری هر چند کوچک  در این زمینه داشته باشد.

«محمدرضا محمدی» مدیر‌کل حفاظت از محیط‌زیست استان همدان در این مراسم گفت: در مقطعی هستیم که جمع‌بندی مباحث مربوط به برنامه ششم انجام شده و در آستانه رفتن به مجلس است.  ما باید مروری بر فرآیند بحث محیط‌زیست در برنامه‌های اول تا پنجم داشته و نقاط ضعف و قوت را بررسی می‌کردیم و دلایل نبود توفیق در برنامه‌های تعریف‌شده را اشاره می‌کردیم. برای اینکه می‌توانست در روحیه دانش‌گری و مطالبه‌گری موثر باشد. در طول اجرای برنامه ششم با اعمال پیگیری لازم می‎توانست انگیزه بیشتری ایجاد کند تا به اهداف برنامه ششم برسیم و از فضای ویترینی و تزئینی بودن برنامه‌ها بیرون بیائیم.

دکتر محمدی ادامه داد: درصدهایی که برای توفیق برنامه‌ها ذکر می‌کنیم درصدهای مایوس کننده‌ای است که قطعا حضور سازمان‌های مردم‌نهاد می‌تواند به این بحث کمک کند.

او در این برنامه گفت: با توجه به اینکه روز 14 آذر ماه به عنوان روز آشنایی با تغییرات آب و هوایی نام‌گذاری شده و تاکید شده است ما باید به تعمیق دانسته‌ها  خود درباره این موضوع کمک کرده و به سمتی برویم که بتوانیم با این پدیده مخرب و نابودکننده حیات بشری مواجه دقیق‌تر و اصولی‌تر داشته باشیم.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست افزود: درباره فعالیت در سازمان‌های مردم‌نهاد ذکر چند نکته ضروری است. نکته اول این است که هر چقدر به وزن دانسته‌ها و اشراف به موارد مرتبط با فعالیت‌ها اضافه کنید به همان میزان قدرت چانه‌زنی را بالا می‌برید و هرچقدر وزن تشکل‌ها را بالا ببرید می‌تواند شرایط را ایجاد کند تا حرف‌شنوی بیشتری از طرف مخاطبین نسبت به شما صورت گیرد و طبیعتا روحیه مطالبه‌گری که باید در سازمانهای مردم‌نهاد وجود داشته باشد می‌تواند با این ویژگی‌‌ها و تحقق آن صورت عینی بهتر و نتیجه پربارتر بگیرد و همراه داشته باشد. خواهش بنده این است که به این نکات دقت کنند و با لحاظ این ویژگی‎ها بتوانیم شرایط بهتری برای این فعالیت‌ها رقم بزنیم.

دومین جلسه تبیین برنامه‌های بخش محیط‌زیست در برنامه ششم توسعه کشور

یکی دیگر از بخش های این نشست دومین جلسه تبیین برنامه‌های بخش محیط‌زیست در برنامه ششم توسعه کشور با حضور «سیاوش آقاخانی» و «بابک مغازه‌ای» نمایندگان سازمان‌های غیر دولتی برگزار شد.

سیاوش آقا خانی گفت: بحث برنامه ششم توسعه کشور اولین برنامه‌ای بود که نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد به صورت مستقیم در عالی‌ترین سطح حضور و همکاری داشتند. در این نشست ما برابر با معصومه ابتکار، جلالی ریاست سازمان جنگل‌ها و حتی بیشتر از این عزیزان حق رای در جلسات داشتیم. سازمان محیط‌زیست و سازمان جنگل‌ها 1 حق رای داشتند ولی ما دو نفر 2 حق رای داشتیم و این در حالی بود که خیلی از مراکز تاثیرگذارتر عمل کنیم. مهم‌ترین موردی که سعی کردیم در برنامه ششم توسعه تغییری ایجاد کنیم، ایجاد تغییر در نگاه دولت به حوزه سازمان‌های مردم‌نهاد و مشارکت مردمی بود. متاسفانه سازمان‌های مردم‌نهاد را بازوی دولت می‌دانند در صورتی که دولت بازوی اجرایی ملت است و سازمان‌های مردم‌نهاد چشم ناظر بر عملکرد دولت و شرکا دولت در بحث توسعه هستندو باید تلاش شود تا این نقش احیا شود.

نماینده تشکل های غیر دولتی در بخش محیط‌زیست برنامه ششم توسعه کشورافزود: در دوره‌های مختلف سیاست‌های مختلف در کشور در حوزه حضور مردم وجود داشته است. یک دوره دولت کنار بود و برای مردم برنامه‌ریزی می‌کرد و همه کارها را در اختیار گرفته بود و دولتی‌سازی الگوی مدیریت کشور بود. در دوره‌ای دیگر خصوصی‌سازی شد که در بدترین حالت ممکن و کارهای انجام شده نمونه بارز آن در شرکت‌های فراوانی که ورشکست شدند و متاسفانه شکست خصوصی‌سازی در کشور را دیدیم. دوره دیگری به سراغ مردمی‌سازی رفتند که این حسن شروع فعالیت‌ها در حوزه مشارکت مردم بود و خوشبختانه امروز برنامه‌ریزی مردمی یکی از اولویت‎های در دستور کار دولت است. تفاوتی بین سازمان‌های مردم‌نهاد و دولت‌ها است. ویژگی عمده سازمان‌های مردم‌نهاد پایداری آنها است. دولت‌های زیادی آمدند و رفتند اما این سازمان‌ها همچنان پابرجا هستند و پایداری سازمان‌های مردم‌نهاد یکی از ویژگی‌های آنها است و می‌تواند نقش نظارتی سازمان‌های مردم‌نهاد را اجرایی کند.

«بابک مغازه‌ای» با اشاره به حضور در نشست و موارد تصویب شده در برنامه ششم توسعه بیان کرد: این جلسه اولین حضور سازمان‌های مردم‌نهاد با حق رای در تدوین برنامه‎های پنج ساله بود از ماده 15 به بعد اتفاق افتاد. از ماده 16 و حضور در جلسات تدوین تلاش کردیم تا برنامه استراتژیکی را برای حضور تدوین کنیم. در مرحله اول تاکید بر تغییر دو ماده اول و ماده سوم که اختصاص به بحث آموزش و بعد بحث اساسی سازمان‌های غیر دولتی است را در دستور کار قرار دادیم.

مغازه ای افزود: خوشبختانه ماده سوم که اختصاص به سازمان‌های غیر دولتی بود در آخرین جلسه و با حضور معصومه ابتکار با  تصویب رای قاطع 16 نفر عضو شورا به تصویب رسید و در بحث ماده 1 موفق شدیم بحث آموزش مدارس محیط‌زیستی را اضافه کنیم. از ماده 16 تا 19 سعی کردیم تا ارتباط با دیگر نمایندگان حاضر از وزارت‌خانه‌های مختلف و معاونان وزرا افزایش دهیم و تاثیراتی در ماده‌ها گذاشتیم.

در ادامه این نشست «محمدرضا همتی» مدیر‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به نقش سازمان‌های مردم‌نهاد افزود: سازمان‌های مردم‌نهاد بهترین مرجع در امر آموزش و توانمند‌سازی در بین مردم هستند. بحث ارزیابی زیست‌محیطی بسیار مهم است و باید فعالیت‌های مختلفی در این راستا انجام شود. تشکل‌ها انرژی و پتانسیل قوی دارند و گسترده هستند و در مجموعه دولت می‌توانند تاثیرگذار باشند. در بحث محیط‌زیست هدف دولت و سازمان‌های مردم‌نهاد یکی است و باید با همکاری با یکدیگر برای ارتقا زیست‌محیطی استان به اتفاق‌نظر برسیم.

رونمایی از کتاب با موضوع آب

در پایان مراسم از کتاب «آب» اثر «شهلا خاورزمینی» رونمایی شد. نویسنده با معرفی کتاب گفت: هدف این است که با زبانی ساده به خواننده بگوییم آب چقدر اهمیت دارد و هر شهروند باید در آب صرفه‌جوئی کند و وظیفه خود را در قبال این شریان حیاتی زندگی انجام دهد. مسئله آب اینقدر دارای اهمیت است که در بعضی مناطق به خاطر آن جنگ رخ می‌‎دهد. در بحث کشاورزی باید نگاه سنتی اصلاح شده و به سمت مکانیزه شدن و صرفه‌جویی در مصرف آب پیش برویم.

http://entekhabkhabar.ir/VisitorPages/show.aspx?IsDetailList=true&ItemID=6163,1برچسب ها: محیط زیست همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic