رکابزنی دوچرخه‌سوار همدانی با پیام بحران آب

نویسنده: حسین زندی
رکابزنی دوچرخه‌سوار همدانی با پیام بحران آب
«سعید حیدری» دوچرخه‌سوار با سابقه همدانی است که رکورددار سایکل توریست و رکابزنی و عضوکمیته ورزشی اداره گاز همدان نیز هست. او از سال 89 رکابزنی جاده‌ای را آغاز کرده که برنامه‌های اول او بیشتر در قالب گشت و‌گذار و سفرهای تفریحی بود اما از سال 93 که سفر همدان به شیراز را با شعار «‌از زادگاه کورش تا آرامگاه کورش» برنامه‌ریزی کرد و رکاب زد‌، هر برنامه ای را با شعار خاصی رکاب می‌زند...
1394/09/24
«سعید حیدری» دوچرخه‌سوار با سابقه همدانی است که رکورددار سایکل توریست و رکابزنی و عضوکمیته ورزشی اداره گاز همدان نیز هست. او از سال 89 رکابزنی جاده‌ای را آغاز کرده که برنامه‌های اول او بیشتر در قالب گشت و‌گذار و سفرهای تفریحی بود اما از سال 93 که سفر همدان به شیراز را با شعار «‌از زادگاه کورش تا آرامگاه کورش» برنامه‌ریزی کرد و رکاب زد‌، هر برنامه ای را با شعار خاصی رکاب می‌زند.حیدری تاکنون در مجموع 11 برنامه بیرون از استان انجام داده که در آن مسافتی بیش از 5500 کیلومتر رکاب زده است.علاوه بر این برنامه ها‌، برنامه‌های تمرینی به مسافت بیش از 5000 کیلومتر داشته است.
آخرین برنامه رکابزنی سعید حیدری با موضوع بحران آب است که حدود 800 کیلومتر در استان یزد خواهد بود. او این برنامه را از اواسط آذر آغاز کرده و می خواهد پیام کم آبی در کشور را به گوش جهانیان برساند. مسیر رکابزنی سعید حیدری از یزد، خرانق، مغستان به سمت خور بیابانک و در نهایت کویر مصر خواهد بود. در راه برگشت نیز از جندق تا چک چک را رکاب خواهد زد و در این مدت که پیش بینی می‌کند یک ماهی طول بکشد، ضمن بازدید از قنات‌های استان با مردم محلی و مسئولان در مورد اهمیت مدیریت منابع آبی سخن خواهد گفت. او در گفت‌وگو با همشهری از اهمیت گردشگری با دوچرخه می‌گوید.

در برنامه اخیرتان چه مسافتی را رکاب خواهید زد؟
این برنامه با موضوع آب است و بیشتر در کویر مرکزی و استان یزد خواهد بود. در مجموع حدود 800 کیلومتر را رکاب خواهم زد.

شما همدانی هستید، اما یزد را برای رساندن پیام خود انتخاب کرده‌اید علت چیست؟
استان یزد یکی از کم‌بارش‌ترین مناطق کشور است. همان‌طور که می‌دانید این استان را استان قنات، قنوت و قناعت می‌دانند؛ از طرفی تلاش می شود مجموعه قنات‌های این استان ثبت جهانی شود و من در این سفر بیشتر علاوه بر موضوع گردشگری پاک به اهمیت قنات و مدیریت آب هم توجه دارم و امیدوارم پیامم را به گوش مردم و مسئولان برسانم.

شعارها و پیام‌های شما چقدر بر افکار عمومی تاثیرگذار است؟
این روزها سایکل توریسم وسیله‌ای برای تبلیغ مسایل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است و ما نباید از قافله عقب بمانیم. من هر برنامه‌ای که می روم و رکاب می‌زنم سعی می کنم به موضوع‌های فرهنگی و اجتماعی هم توجه داشته باشم و حامل پیام و شعاری باشم. فکر می‌کنم تاثیر خوبی دارد، چون نوع سفر ما متفاوت است و مردم هم نگاه مثبت و خاصی دارند. وقتی شعاری را مطرح می‌کنیم مردم راحت تر می پذیرند.

در این سفر چقدر گردشگری برای شما اهمیت داشته است؟
یزد از پرجاذبه‌ترین استان‌های کشور است و از لحاظ گردشگری و مکان های دیدنی بسیار مهم است. از آنجا که گردشگری با دوچرخه (‌سایکل توریسم) نوع ویژه‌ای از گردشگری است می‌تواند در معرفی این آثار مفید باشد و جاذبه‌های گردشگری را برجسته کند.

از گردشگری با دوچرخه چگونه می‌توان در رفع بحران آب کمک گرفت؟
در این سفر اولین موضوعی که برای من اهمیت داشت بحران آب کشور است که بتوانم توجه مسئولان و مردم را به این موضوع جلب کنم. مسأله دیگر که بازهم به بحران آب مربوط است مشکل مدیریت منابع آبی و نبود زیرساخت‌هاست که موجب هدر رفت آب و درست استفاده نکردن از این منبع خدادادی شده  است. دوست دارم در این زمینه حساسیت‌ها بیشتر شود. این نبود مدیریت در حوزه‌های کشاورزی و صنعتی بیشتر دیده می‌شود. مثلا در استان یزد که کم آب است کارخانه‌های پرمصرف سرامیک ایجاد کرده‌اند. در استان همدان نیز  که مشکل آب دارد به‌صورت افراطی و بدون برنامه هندوانه و سیب زمینی کاشته می‌شود. امیدوارم این حساسیت‌ها ایجاد شود.

سایکل توریسم چه تاثیری در رونق گردشگری دارد؟
سایکل توریسم یا گردشگری با دوچرخه خود نوعی از  گردشگری است که با تقویت این نوع از صنعت گردشگری هم می‌توان تبلیغات و ارزآوری داشت و آن را جایگزین درآمد نفتی کرد وهم از لحاظ صرفه‌جویی در مصرف انرژی به نقاط خوبی رسید. من امیدوارم کسانی که در این رشته فعالیت می‌کنند، بیشتر در این زمینه تلاش کنند. دوچرخه وسیله‌ای است که می‌تواند در شهرها جایگزین خودرو شود و سلامت افراد جامه را تضمین کند و در کاهش آلودگی نیز مفید باشد.

به وضعیت آب در همدان چقدر توجه کرده‌اید؟
همدان شهر هزار چشمه است و نبود مدیریت منابع آبی باعث شده چشمه‌ها کور شود تا  امروز با کمبود آب مواجه شویم. البته کمبود آب تنها مختص این استان نیست و همه استان‌ها با آن موجه هستند؛ بهتر است هم مردم و هم مسئولان توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند و ما وظیفه داریم از هر طریقی اهمیت موضوع را به همه گوشزد کنیم.
  • سعید حیدری 11 برنامه رکابزنی گردشگری در بیرون از استان انجام داده و مسافتی بیش از 5500 کیلومتر را  رکاب زده است.
  • http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%B1%DA%A9%D8%A7%D8%A8%D8%B2%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D9%88%DA%86%D8%B1%D8%AE%D9%87%E2%80%8C%D8%B3%D9%88%D8%A7%D8%B1-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D9%85-%D8%A8%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%A8


برچسب ها: همشهری همدان ، دوچرخه سواری همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic