یکشنبه 29 آذر 1394

آینده روشن خوشنویسی در همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

آینده روشن خوشنویسی در همدان

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
آینده روشن خوشنویسی در همدان
همدان در عرصه خوشنویسی سابقه دور و درازی دارد. با نگاهی به آثار و نسخه‌های خطی قرون گذشته و نام کاتبان این آثار درمی‌یابیم که خوشنویسی در این شهرچه جایگاهی داشته است...
1394/09/29
 همدان در عرصه خوشنویسی سابقه دور و درازی دارد. با نگاهی به آثار و نسخه‌های خطی قرون گذشته و نام کاتبان این آثار درمی‌یابیم که خوشنویسی در این شهرچه جایگاهی داشته است. در سال‌های گذشته «ریاض همدانی» و  «حسن دانشفر‌همدانی» و همچنین در این سال‌ها  خوشنویسانی مانند فتوت، سرمدی، آریامنش و شعبانی در زنده نگه‌داشتن خوشنویسی همدان تلاش کرده‌اند و تاثیر مهمی در خوشنویسی استان و ایران داشته‌اند.
حتی برخی خوشنویسان و استادان برجسته کشور مانند زنده‌یاد «عبدالله ‌فرادی» برای آموزش دادن هنرجویان همدانی به این شهر سفر کرده‌، خوشنویسی امروز همدان را با گذشته پیوند داده و سبک‌های مهم خوشنویسی کشور را وارد همدان کرده‌اند.
استاد «علی‌شیرازی» متولد 1339 خورشیدی در شیراز است. او خوشنویسی را نزد استادانی چون «نصر‌الله معین اصفهانی» و «غلامحسین امیرخانی» آموخت و به درجه استادی نایل شد. از آثار این عضو برجسته انجمن خوشنویسان ایران می‌توان به مجموعه نقاشی‌خط «قاصدک» و «دفتردانایی» اشاره کرد. استاد علی‌شیرازی تابلوهای خود را با همین نام امضاء می‌کند، اما در کتاب‌های او نام کرمعلی‌شیرازی آمده است.
برای بررسی وضعیت خوشنویسی امروز همدان پای صحبت استاد علی‌شیرازی یکی از برجسته‌ترین استادان این عرصه که مدتی پیش به همدان سفر کرده بود، می‌نشینیم.
  • وضعیت خوشنویسی همدان را در چه سطحی می‌بینید؟
با توجه به آثاری که از خوشنویسان همدان دیدم کارها خوب است و باید بگویم برخی از آثار جوانان خوشنویس همدانی به اندازه‌ای خوب است که می‌تواند در سطح ملی مطرح شود.
  • پس آینده‌ای روشن را برای خوشنویسی این شهر متصور هستید؟
در استان همدان استادانی هستند که بسیار زحمت کشیده‌ وآثار خوبی را خلق کرده‌اند. اگر با 2 دهه پیش مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که چه اتفاق مهمی افتاده است. از شهر همدان به‌عنوان یک شهر تاریخی نیزهمین انتظار می‌رفت و آن وقفه و فاصله‌ای که در نیم قرن گذشته برای همدان افتاده، در حال جبران است. من فکر می‌کنم تا 5 یا 10 سال آینده همدان  یکی از شهرهای مهم خوشنویسی کشور خواهد شد.
  • این رشد از کجا ناشی می‌شود استادان تاثیر داشته‌اند یا فضا تغییر کرده است؟
فضایی که در سال‌های اخیر شاهد آن هستیم، فرصتی شد که گرایش به طرف خوشنویسی بیشتر شود، بدین معنی که دلایلی باعث شد دیگر هنرها مانند موسیقی مدتی به حاشیه برود و مورد توجه نباشد، اما از آنجا که خوشنویسی یک هنر ملی و اسلامی بود، آزادانه توانست مسیر خود را برود، سنگی هم جلوی انجمن‌ها گذاشته نشد از طرفی زحمت‌های شبانه روزی استادانی که در سراسر کشور حضور داشتند و احساس وظیفه منجر به خدماتی شد که نتایج آن را در همدان و سایر شهرها می‌بینیم. باید بگویم در این سال‌ها به میزانی که خوشنویسی رشد کرده دیگر هنرها رشد نکرده است.
  • همدان در مقایسه با دیگر شهرها از جمله قزوین که پایتخت خوشنویسی کشور است چه وضعیتی دارد؟
قزوین هم از شهرهای مهم خوشنویسی کشور است. به نظر من بهتر است مقایسه نکنیم اگر قرار است قیاسی صورت بگیرد بهتر است با قبل و بعد خودمان مقایسه شود تا ببینیم خوشنویسی همدان در گذشته چه جایگاهی داشته و حال چگونه است و آینده را چگونه برنامه‌ریزی خواهیم کرد.
  • نیازها و کمبودهای استان در این زمینه چه مواردی است؟
شنیدم به تازگی کلنگ ساختمان انجمن خوشنویسان به زمین زده شده که امیدوارم به نتیجه برسد.
  • توجه شما بیشتر به نقاشی‌خط است؛ این موضوع را در همدان چگونه می‌بینید؟
امروز نه تنها نقاشی خط همدان، بلکه تمامی کشور در ابتدای راه خود است و به جزچند نفر که موقعیت خاصی دارند بقیه در آغاز کارهستند. خوشنویسی در همدان ریشه داربوده و استادانی سال‌ها زحمت کشیده وکارکرده‌اند که نتیجه آن را امروز می‌بینیم. بیشترفعالان نقاشی خط در سطح اولیه هستند و نمی‌توان مقامی برای آنها در نظر گرفت، اما در آینده امیدوارم فعالان این شاخه از هنر را در سطح ملی هم ببینیم.
  • امروز خوشنویسی در زمینه‌های اجتماعی چه کارکردی می‌تواند داشته باشد؟
هنر معجزه می‌کند، به‌خصوص خوشنویسی، زیرا در هر خانواده یک نفر خوشنویس وجود دارد که در هرسطحی باشد در کل فامیل تاثیر می‌گذارد.
 در چنین خانواده‌هایی مشکلات و آسیب‌های اجتماعی که در جامعه با آنها درگیریم کمتر دیده می‌شود.همچنین این هنر درمسائل روحی و  روانی شخص نیز تاثیر مثبت دارد.
  • جایگاه بین‌المللی خوشنویسی ایران چگونه است؟
 ما کشوری هستیم که اگر قرار باشد به یک عنصر و سرمایه خود تکیه کنیم و بنازیم فرهنگ و هنر است. در سایر زمینه‌ها ممکن است از دیگر کشورها عقب‌تر باشیم، اما در زمینه فرهنگ و هنر صاحب تاریخ، سبک و مکتب هستیم. اگر بخواهیم در بین هنرها یکی را انتخاب کنیم که هم جهانی باشد و هم محدودیت زبانی و زمانی نداشته باشد، خوشنویسی است. خوشنویسی در حالی که شکل مکتوب همان زمان است به دلیل تصویری بودن مخاطب جهانی دارد. کما این‌که من در نمایشگاه‌های همکاران یا استادان دیگر دیده‌ام که خریدار آثار آنها بیشتر خارجی‌ها هستند.
  • به نظر شما از این فرصت استفاده شده است؟
ما چنین سرمایه‌ای را داریم، اما کمتر به آن توجه داریم چون دم دست ما بوده، به قول معروف «تو قدر آب چه دانی که در کنار فراتی». ما میان این ارزش‌های فرهنگی غوطه‌ور هستیم و قدر آن را نمی‌دانیم. در حالی که سرمایه مهم و مزیت کشور ما ارزش‌های فرهنگی است و با این سرمایه می‌توانیم سرها را بالا بگیریم و به آن افتخار کنیم.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%B4%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، استاد علی شیرازی ، کرمعلی شیرازی ، خوشنویسی همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic