یکشنبه 4 بهمن 1394

زور شهرداری به زور و قدرت و تزویر نمی‌رسد

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :زیست بوم ،

تاریخ انتشار: 3 بهمن 1394  -  11:11:42 بعدازظهر(PM)
پرینت بگیرید

کمیسیون معماری شهرسازی و فنی عمرانی شورای شهر همدان: زور شهرداری به زور و قدرت و تزویر نمی‌رسد.

همدان- فاطمه کاظمی- خبرنگار انتخاب خبر: نشست نمایندگان تشکل‌های محیط زیستی استان با اعضای کمیسیون معماری شهرسازی و فنی عمرانی شورای شهر در خصوص بررسی موضوع انتخاب همدان به عنوان نخستین آزمونه شهر سبز پایدار در خاورمیانه برگزار شد.

در این جلسه که با حضور اعضای شورای اسلای شهر همدان، معاون شهرسازی و مدیران شهری برگزار شد نمایندگان 10 تشکل غیردولتی حضور داشتند و به بیان نقطه‌نظرات خود در این خصوص پرداختند.

تخریب‌های دولتی 

یکی از نمایندگان تشکل‌های غیردولتی در این نشست گفت: طبق مولفه‌های شهر سبز، همدان تا چند سال پیش شهر سبز بود. بنابراین انتخاب همدان به عنوان شهر سبز از آن دسته مسائلی است که قرار است ما را به 15 سال گذشته ببرد. ما برای داشتن شهر سبز نیاز به تشکیل یک کارگروه داریم و با تشکیل چند جلسه کوتاه نمی‌توان به این هدف رسید و ارگان‌های دیگر نیز باید در این زمینه کمک کنند.

«حمید نوروزی» افزود:چرای دام در همدان 13 برابر ظرفیت و تخریب محیط زیست چند برابر استادندارهای ملی است. وقتی ما به عنوان فعالان محیط زیست درباره علت این تخریب‌ها با شهروندان صحبت می‌کنیم چند دلیل برای این تخریب‌ها ذکر می‌کنند. شهروندان معتقدند وقتی افراد وابسته به دولت در محیط زیست تخریب‌های گسترده انجام می‌دهند مردم نیز این حق را به خودشان می‌دهند که با پرداخت جریمه‌های نقدی تخریب‌هایی در بخش خصوصی ایجاد کنند.

وی ادامه داد: مقام رهبری در سخنان اسفندماه سال گذشته خود گفتند حتی برای ساخت حوزه علمیه هم محیط زیست را تخریب نکنید در حالی‌که ما از این نمونه‌ها بسیار در همدان داریم. کمربند سبز همدان تقریبا نابود شده و بخش بسیار کمی از آن باقی مانده است. تله‌کابین برخلاف اینکه می‌توانست یک فرصت بزرگ برای همدان باشد به یک مخرب تمام‌عیار برای الوند تبدیل شده است.وقتی ما چنین نمادهای بزرگی از تخریب ایجاد می‌کنیم طبیعی است که مردم این حق را به خودشان می‌دهند که در املاک شخصی تخریب ایجاد کنند و فاجعه‌ای که امروز شاهد آن هستیم اتفاق بیفتد.

نیاز به یک باور

نوروزی با بیان اینکه برای ایجاد شهر سبز بیشتر از هر چیزی یک باور نیاز است، توضیح داد: من به عنوان یک فعال محیط زیست به این مسأله اعتقاد دارم که حفاظت از محیط زیست برای خیلی‌ها فقط یک شعار شیک است و این افراد حتی زحمت یک مطالعه ابتدایی در زمینه محیط زیست را به خود نداده‌اند. این مشکل در میان مسئولان رده‌بالا هم وجود دارد و وقتی شما یکی، دو سوال درباره محیط زیست از آنها می‌پرسی هیچ جوابی برای آنها ندارند. بنابراین باید یک باور جدی در این‌باره ایجاد شود.

این فعال محیط زیست گفت: یک خواهش دیگر هم دارم و آن اینکه اگر امروز نمی‌توان یک کار جدی و کلی انجام داد و نمی‌توان همکاری سایر ارگان‌ها را جلب کرد، حداقل کاری انجام ندهیم و وضعیت را از اینکه هست بدتر نکنیم. وقتی ما فقط سرفصل‌های کلی و پرهزینه را مطرح می‌کنیم و بعد هیچ کاری انجام نمی‌دهیم فقط صورت مسأله را از بین می‌بریم. طبق آمارهای جهانی 70 درصد مناطق مسکونی ایران از جمله شهر همدان در 30 سال آینده قابل سکونت نخواهد بود. ما به عنوان فعالان محیط زیست و نمایندگان مردم در این بخش برای 30 سال آینده در برابر نسل آینده احساس مسئولیت می‌کنیم.

از بین‌رفتن قنات‌ها

«مریم خندان» دیگر فعال محیط زیست استان نیز با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های اصلی به عنوان نماینده تشکل‌های غیردولتی موضوع آب و از بین‌رفتن قنات‌هاست که متأسفانه هیچ جایگاهی در مدیریت شهری ندارند، تشریح کرد: یکی از ارگان‌های موثر در این مسأله جهاد کشاورزی است که به دلیل کشاورزی‌های غیراصولی، در حال از بین‌بردن مخازن چند هزارساله آب همدان است و ما هیچ کشت جایگزینی برای کشاورزی استان نداریم.

وی گفت: یکی دیگر از مسائل مهم سختگیری‌های محیط زیست است که تقاضا داریم به آنها خرده نگیرید. ما در همدان زمین بایر زیاد داریم بنابراین از باغ‌های همدان برای ساخت تأسیسات مایه نگذارید هرچند در راه ایجاد شهر سبز باشد. یک نمونه بارز از تخریب‌های محیط زیستی استان نیروگاه شهید مفتح است که تمام زمین‌های اطراف را به دلیل ساختاری که دارد غیر قابل نفوذ کرده و آب را به عمق زمین فرو نمی‌برد. این یک مشکل بزرگ است.

حفظ نمادهای فرهنگی

خندان با بیان اینکه کارنکردن و فرهنگسازی‌نکردن روی تشکل‌های غیردولتی و حتی نهادهای دولتی یکی دیگر از مشکلات ماست، توضیح داد: شهروندان همدانی هیچ نمادی از شهر سبز را شاهد نیستند و افرادی مانند ما هم به واسطه داشتن روابط با دوستان از چنین مسائلی باخبر هستیم. از شما که شهر ما در دست شماست تقاضا داریم بعضی چیزها را از خودتان شروع کنید و تا بتوانید روی شهروندان هم فرهنگسازی کنید.

وی افزود: تقاضای دیگر ما از شما حفظ نمادهای فرهنگی استان است. خیلی از ساختارهای فرهنگی و آداب و رسوم ما از بین رفته است. خیلی از نمادهای فرهنگی ما در حال نابودشدن است و کسی از این مسأله ناراحت نیست. کسی برای تغییر کاربری‌های ساختمان‌های تاریخی ارزشی قائل نیست. در حالی‌که آسیب‌های این مسأله متوجه همه چه دولتی‌ها و چه غیردولتی‌ها خواهد بود.

معضل کمبود آموزش شهروندی

«حسین زندی» دیگر فعال محیط زیست در همدان هم گفت: یکی از مولفه‌های شهر سبز فضای سبز خانگی است. بیش از 3 دهه است درختانی که به علت ساختمان‌سازی از بین می‌روند هیچ جایگزینی ندارند. ما قانون داریم اما در اجرای آن دچار مشکل هستیم و مقصر این مسأله هم خود شهرداری است. ما هنوز هم صدای اره‌برقی را در باغ‌های بلوار ارم می‌شنویم و معلوم نیست کی این روند متوقف خواهد شد. آیندگان قطعا این را از چشم شهرداری خواهند دید.

زندی با بیان اینکه مسأله دیگر آموزش است، تشریح کرد: وقتی تشکل‌های غیردولتی بخواهند در این زمینه فعالیت کنند باید با معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری وارد مذاکره شوند. به جرأت می‌توانم بگویم آنچه این معاونت و حتی سازمان میراث فرهنگی در حوزه حفاظت از محیط زیست انجام داده در حد بنرهایی است که در سطح شهر نصب می‌شوند که خود این بنرها هم برای محیط زیست مضر هستند. هربار که ما وارد این مسأله شده‌ایم با مشکل و موانع مختلفی مواجه شده‌ایم.

این فعال محیط زیست ادامه داد: گاهی ما کاری انجام می‌دهیم که شرمنده آیندگان می‌شویم. انتقال تصفیه پساب فاضلاب همدان یک کار نابخردانه است. حق‌آبه الوند قرار است به کبودرآهنگ و رزن انتقال داده شود. این اتفاق اتفاق خوبی نیست.اگر قرار است این آب مصرف شود باید برای الوند مصرف شود نه برای نیروگاهی که از بیخ و بن باید از بین برود و جایگزینی برای آن در نظر گرفته شود.

ناکامی در برابر قدرت‌های بالادست

«ابراهیم مولوی» از اعضای شورای شهر همدان بعد از شنیدن صحبت‌های فعالان محیط زیست و نمایندگان تشکل‌های محیط زیستی استان گفت: خیلی از مسائلی که شما مطرح کردید به شهرداری و شورای شهر مربوط نمی‌شود. اختیارات مجوزهای بلندمرتبه‌سازی در جای دیگر است. با این حال هم شما به عنوان فعالان محیط زیست و نمایندگان تشکل‌های غیردولتی هم ما به عنوان نمایندگان مردم در پارلمان شهری نباید ناامید شویم و دست از کار بکشیم. فعالان محیط زیست در خیلی جاها وارد شده و تاثیرگذار بوده‌اند.

وی تأکید کرد: شهرداری متولی حفاظت از باغ‌ها درختان شهر است اما زور شهرداری به زور و قدرت و تزویر نمی‌رسد و کاری نمی‌توان با آنها کرد. مگر اینکه فعالان مدنی و رسانه‌ها در این زمینه مطالبه‌گری کنند. ما دست یاری به سوی همه شما دراز می‌کنیم.

http://entekhabkhabar.ir/VisitorPages/show.aspx?IsDetailList=true&ItemID=6874,1برچسب ها: شورای شهر همدان ، تشکل های غیر دولتی ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic