جمعه 9 دی 1390

کرمانشاه سرزمین چشمه های مقدس

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :مطالب درشرق ،

کرمانشاه سرزمین چشمه های مقدس      حسین زندی

از آنجا که آب همواره مظهر پاکی بوده است ایرانیان نیز این عنصر را مقدس و گرامی داشته اند بنابر شواهد و باورهای بر جا  مانده می توان گفت اهمیت آب در بین ایرانیان بیشتر از دیگر ملت های جهان بوده است . در میان عناصر چهارگانه آب پس از آتش گرامی ترین عنصر در اساطیر ایرانی آورده شده است و ایزد ناهید،آناهیتا را به نگهبانی آن برگزیده اند . ده ها جشن، مراسم و آیین مانند جشن آبریزان، مراسم باران خواهی، پاشیدن آب پشت سر مسافر و ... از روزگاران کهن بر جا مانده و هنوز متداول است . این نگرش در مذاهب و باورهای ساکنان ایران نیز تاثیر گذاشته است . در خرده اوستا، نیایش چهارم موسوم است به آب و آن را در کنار چشمه ها و جویبارها می خوانند . هرودوت می نویسد «ایرانیان در میان رود بول نمی کنند، در آب روان تفو نمی اندازند و در آن دست نمی شویند و متحمل هم نمی شوند که دیگری آن را به کثافاتی آلوده کند» از همین رو است که هنوز در این کشور در دامنه های زاگرس به ویژه استان کرمانشاه چشمه های مقدسی وجود دارد که مردم مراسم در کنار آن می گیرند و حاجات خود را از آن چشمه طلب می کنند یکی از آن چشمه ها «چشمه ریزه یا کانی ریزه » است نام این چشمه از دو واژه ی کانی به معنی چشمه و ریزه به معنای ریزش و ریختن است . در مناطق کردنشین روستاها و نام جاهای زیادی با پیشوند و یا پسوند کانی وجود دارد که نشان دهنده ی  اهمیت چشمه و آب است . کانی ریزه در شهرستان جوانرود[استان کرمانشاه] و مسیر جوانرود به ثلاث باباجانی در ارتفاعات کوه ساره ون یا ساره وان (کوه ریزه) قرار دارد فاصله ی چشمه ریزه تا شهرستان جوانرود حدود40 کیلومتر است که از میان روستاهای زیبا در دامنه ی کوه های پوشیده از جنگل بلوط و جاده های پیچ در پیچ می گذرند . نزدیک ترین روستا ها به این چشمه روستاهای کانی رش و آوارزه از توابع دهستان زمکان است تقریبا تا فاصله ی 4کیلومتری چشمه آسفالت شده و مسافت باقی مانده خاکی است . مردم بومی منطقه معتقدند هرکس بیماری داشته باشد از جمله سنگ کلیه اگر یک بطری بزرگ از آب چشمه بخورد و پای پیاده به سمت پایین (اولین روستا) برگردد سنگ کلیه اش دفع شده و بیماری اش درمان می گردد همچنین باور دارند با خوردن آب این چشمه به مراد خود می رسند . همه ساله کوهنوردان از سراسر ایران برای صعود کوه ساره وان به این نقطه می آیند .

-اما در طول مسیر در کنار طبیعت زیبای منطقه تصاویر آزاردهنده ای به چشم می خورد که نشان از خودخواهی انسان دارد افزون بر زباله ها، بطری ها و کیسه هایی که در کنار جاده ها ریخته شده است تماشای بقایای آتش سوزی جنگل ها و تخریب های معادن تازه تاسیس شن و ماسه دیدن تابلو نقاشی نفیسی را تداعی می کند که با آتش سیگار سوزانده باشند یا با شی برنده ای آن را خط خطی کرده باشند .

-در سال های اخیر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری محدوده ی چشمه ریزه را به عنوان سایت گردشگری در اختیار گرفته و مانند اغلب جاذبه های گردشگری یک کیوسک نگهبانی ، سرویس بهداشتی و چند سکو برای استراحت گردشگران احداث کرده است آب چشمه را به وسیله یک لوله به چندصد متر پایین تر از نقطه اصلی پشمه و محلی هموار انتقال داده اند و به دو انشعاب با فاصله ای در دو نقطه مختلف تقسیم کرده اند تا از ازدحام جمعیت کم کرده باشند اما تنها جاذبه ای که پس از ورود به این مرکز گردشگری به چشم می خورد زباله است و جای زخم بیل مکانیکی و یک دستشویی کثیف که دل هر بیننده ای را می آزارد .

-بنابر گفته ی نگهبانی مرکز روزانه به طور متوسط بین 300تا400 اتومبیل وارد محوطه ی کانی ریزه می شود هزینه ورودی هر اتومبیل 1000تومان است یعنی پیمانکاری که این محوطه را از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اجاره نموده در ماه حدود 10میلیون تومان درآمد دارد اما آیا سازمان نمی تواند در قرارداد خود از پیمانکار درخواست کند حداقل خدمات لازم، یعنی جمع آوری زباله ها و نظافت سرویس بهداشتی را در نظر بگیرد و بر این امر مهم نظارت کند متاسفانه در هیچ یک از مراکز گردشگری امکانات و خدمات ارائه شده با هزینه ی دریافتی از گردشگر همخوانی ندارد به ویژه اماکنی که اداره ی آن به عهده ی پیمانکار و بخش خصوصی است و مهم ترین مسئله که حقوق گردشگر است نادیده گرفته می شود و به نظر می رسد احترام به گردشگر در کشور ما پدیده ی بی معنایی است. سپردن مراکز تفریحی، گردشگری و تاریخی به شرکت ها و افرادی که درک درستی از این صنعت ندارند و تنها منفعت مالی را در نظر می گیرند همچنین نبود نظارت کافی توسط  سازمان گردشگری، مستقر نبودن راهنمایان گردشگری در این مراکز در کنار ناشنیده ماندن پیشنهادات فعالان و کارشناسان میراث فرهنگی و استفاده نکردن از تجربیات دیگر کشورها و ده ها مورد دیگر باعث شده صنعت گردشگری کشور دچار وضعیت بحرانی شود .


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic