دوشنبه 12 بهمن 1394

10 هزار جلد کتاب برای فرهنگیان همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،میراث فرهنگی ،کتاب ،

10 هزار جلد کتاب برای فرهنگیان همدان

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
10 هزار جلد کتاب برای فرهنگیان همدان
کتابخانه کانون بازنشستگان آموزش و پرورش همدان در ساختمان تاریخی مدرسه آزاد در خیابان شریعتی به فرهنگیان و علاقه‌مندان به مطالعه کتاب امانت می‌دهد...
1394/11/12
کتابخانه کانون بازنشستگان آموزش و پرورش همدان در ساختمان تاریخی مدرسه آزاد در خیابان شریعتی به فرهنگیان و علاقه‌مندان به مطالعه کتاب امانت می‌دهد. این کتابخانه اواخر دهه 70 ‌پس از اینکه کانون بازنشستگان آموزش و پرورش شکل گرفت تأسیس شد.
عباس زند، از اعضای هیأت‌مدیره کانون و کتابخانه، و حبیب رضایی‌پور، کتابدار، در گفت‌وگو با همشهری درباره فعالیت‌های این کتابخانه، که یکی از معتبرترین کتابخانه‌های استان است، می‌گویند.

تأسیس کتابخانه
عباس زند، عضو هیأت‌مدیره کانون بازنشستگان آموزش و پرورش همدان و از بنیان‌گذاران این کتابخانه، می‌گوید: این کتابخانه حدوداً از سال 1379 پس از اینکه کانون بازنشستگان آموزش و پرورش شکل گرفت تأسیس شد. ابتدا هیأت‌مدیرهای انتخاب شد و کسانی که علاقه‌مند بودند از جمله من، اسماعیل قدکچی و محمد رئوفی‌مهر ‌فعالیت را شروع کردیم؛ ‌البته آقای رئوفی‌مهر بعدها از هیأت‌مدیره استعفا دادند و آقای قدکچی هم فعلاً نیستند.
زند در ادامه با اشاره به چگونگی تهیه کتاب‌های کتابخانه می‌گوید: کتاب‌ها بیشتر هدیه معلمان و فرهنگیان بازنشسته است. در هیأت مدیره قبلی 20درصد از بودجه کانون را به خرید کتاب اختصاص می‌دادند که ما هم کتاب‌های مرجع تهیه می‌کردیم اما در 3 سال گذشته بعد از اینکه این هیأت‌مدیره جدید آمده است خرید کتاب نداشته‌ایم. تنها قفسه‌ها خریداری‌شده که 2میلیون تومان از بودجه خرید قفسه‌ها را آموزش و پرورش پرداخت کرد و 3/5 میلیون تومان دیگر نیز از بودجه جاری کانون بازنشستگان تأمین شد.
وی درباره دیگر فعالیت‌های کتابخانه می‌گوید: اتاقی در کنار کتابخانه داریم که در آن از شنبه تا ‌پنجشنبه نشست‌های کتابخوانی برگزار می‌کنیم؛ از شنبه تا دوشنبه شاهنامه‌خوانی است و سه‌شنبه تا ‌پنجشنبه ‌کتابخوانی که این روزها نظامی می‌خوانیم. یک انجمن ادبی هم به نام کانون بازنشستگان فرهنگیان آموزش و پرورش داریم که عصر یکشنبه برگزار می‌شود.
این بازنشسته آموزش و پرورش می‌گوید: حدود 10هزار جلد کتاب در این کتابخانه داریم که به کسانی که کارت کانون بازنشستگان داشته باشند امانت می‌دهیم. بیشتر اعضای کتابخانه را خانم‌ها تشکیل می‌دهند. ما کتاب‌های مرجع را به خارج از کتابخانه نمی‌دهیم و کسانی که نیاز داشته باشند در قرائت‌خانه می‌توانند از آن استفاده کنند.

تعداد اعضای کتابخانه
حبیب رضایی‌پور، کتابدار کتابخانه کانون بازنشستگان آموزش و پرورش همدان، نیز می‌گوید: اعضای کتابخانه حدود 100 نفر به صورت دائمی هستند. البته افرادی نیز به صورت موقت گاهی برای امانت‌گرفتن کتاب مراجعه می‌کنند.
این کتابدار با اشاره به گرایش معلمان در کتابخوانی ادامه می‌دهد: فرهنگیانی که برای امانت‌گرفتن کتاب مراجعه می‌کنند در درجه اول داستان و رمان می‌برند؛ سپس کتاب‌های تاریخی و خاطرات مد نظرشان است. خانم‌ها ترجیح می‌دهند کتاب‌های مذهبی ببرند. هر کتاب را حداکثر تا یک ماه می‌توانند نگه دارند و پس بدهند.
وی درباره شرایط اهدای کتاب می‌گوید: بیش از 90درصد کتاب‌های اهدایی از طرف فرهنگیان است. کسانی که کتابخانه یا کتاب خود را اهدا می‌کنند اگر موافق باشند مهر اهدایی به نام خودشان ثبت می‌کنیم تا به یادگار بماند.

وضعیت نامناسب کتاب‌خوانی
رضایی با گلایه از وضعیت کتابخوانی در همدان می‌گوید: متأسفانه به چند دلیل وضعیت خوبی نداریم. قشر جوان بیشتر به فضای مجازی روی آورده‌اند و قشر فرهنگی و بازنشسته هم به دلایل مشکلات اقتصادی در بیرون از خانه کار می‌کنند و افراد بخصوصی کتاب می‌خوانند. اگرچه به طور کلی در ایران وضعیت کتابخوانی مناسب نیست، متأسفانه معلمان و بازنشستگان نیز چندان گرایشی به کتابخوانی ندارند؛ از تعداد 12هزار بازنشسته آموزش و پرورش در استان همدان فقط 100 نفر عضو این کتابخانه هستند و این خوب نیست.
وی درباره شرایط استفاده افراد عادی از این کتابخانه می‌گوید: اگر بخواهیم اعضای غیرفرهنگی را بپذیریم ممکن است افراد زیادی بیایند. در اساسنامه کانون چنین چیزی نیامده اما اگر کسی نیاز داشته باشد تلاش می‌کنیم کمک کنیم. به خصوص با دانشجویانی که برای پژوهش و پایان‌نامه مراجعه می‌کنند همکاری می‌کنیم.
رضایی‌پور در پایان با اشاره به کتاب‌های نویسندگان همدانی در این مرکز می‌گوید: ما در کتابخانه کانون بازنشستگان و فرهنگیان آموزش و پرورش همدان قفسه‌ای را به آثار نویسندگان استان اختصاص داده‌ایم و تلاش کرده‌ایم کتاب‌های منتشرشده توسط نویسندگان استان را گردآوری کنیم. اگر کسی بخواهد کتابش را در این کتابخانه داشته باشیم با کمال میل می‌پذیریم و به خوانندگان معرفی می‌کنیم؛ حتی حاضر هستیم کتاب‌ها را ‌از این نویسندگان بخریم.

درباره خانه وکیل الرعایا
بنای ساختمان کانون بازنشستگان آموزش و پرورش همدان بیش از 90 سال سابقه ساخت دارد. گفته می‌شود این بنا ابتدا خانه مسکونی حاج شیخ تقی ایرانی (وکیل الرعایا)، نماینده همدان در دوره اول و دوم شورای ملی، بوده است که اکنون اتاق‌های طبقه همکف این ساختمان در اختیار کانون بازنشستگان آموزش و پرورش قرار گرفته است.
مدیران ناحیه یک آموزش و پرورش ‌در زمان دولت پیشین در نظر داشتند بنای جدیدی با وسعت زیاد و سبک جدید بنا کنند که کانون با تخریب آن مخالفت کرد. داستان را به میراث فرهنگی اطلاع داد و میراث فرهنگی در سال‌های اخیر آن را جزئی از آثار فرهنگی شناخت و برای بازسازی بنا اقدام کرد. این بنا به نام مدرسه آزاد در تاریخ 7 اسفند ‌1386 و به شماره 21628 ثبت ملی شده است. به تازگی مدرسه‌ای که در طبقه بالای کانون بازنشستگان آموزش و پرورش همدان قرار داشت به دستور اداره آموزش و پرورش تخلیه شده است.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/10-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AC%D9%84%D8%AF-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، کتابخانه های همدان ، مدرسه آزاد ، کانون بازنشستگان آموزش پرورش ، میراث همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic