سه شنبه 13 بهمن 1394

دانشنامه استان؛ سرآغاز همدان‌پژوهی

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

دانشنامه استان؛ سرآغاز همدان‌پژوهی

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
دانشنامه استان؛ سرآغاز همدان‌پژوهی
چند سالی است حوزه هنری استان همدان اقدام به ایجاد مجموعه‌ای برای تدوین دانشنامه همدان کرده است اما با تبلیغات زیادی که از طرف مدیریت فرهنگ و ارشاد استان شاهد بودیم، هنوز از 110 عنوان کتابی که قول آن را داده‌اند حتی یک جلد هم چاپ نشده است...
1394/11/13
 چند سالی است حوزه هنری استان همدان اقدام به ایجاد مجموعه‌ای برای تدوین دانشنامه همدان کرده است اما با تبلیغات زیادی که از طرف مدیریت فرهنگ و ارشاد استان شاهد بودیم، هنوز از 110 عنوان کتابی که قول آن را داده‌اند حتی یک جلد هم چاپ نشده است. برای بررسی موضوع و اینکه تهیه دانشنامه در چه مرحله‌ای است با خلیل‌الله بیک‌محمدی، مسئول واحد پژوهش و آموزش حوزه هنری همدان، گفت‌وگو کرده‌ایم.
 • تهیه دانشنامه همدان از چه زمانی شروع شد؟
از سال 89 تهیه و تألیف مجموعه دانشنامه از طرف ستاد کل حوزه هنری کشور به همه استان‌ها ابلاغ شده بود و به دنبال آن در استان ما نیز حوزه هنری مأمور شده بود پیگیر دانشنامه همدان باشد. اما چون همزمان با پایان فعالیت دولت قبل بود، تخصیص اعتباری برای استان صورت نگرفت. از 200میلیون تومان اعتباری که در نظر گرفته شده بود در دولت قبلی هیچ بودجه‌ای واریز نشد و تخصیص نیافت.
 • اعتبار این دانشنامه از سوی چه نهادی تأمین می‌شود؟
این دانشنامه با مشارکت استانداری و حوزه هنری و با بودجه این 2 نهاد تهیه می‌شود.
 • رویکرد دولت جدید چگونه است؟
در دولت جدید معاونان جدید استاندار، به خصوص محمد‌ابراهیم الهی‌تبار، بسیار پیگیرند، جلسه می‌گذارند و کمک بسیاری کرده‌اند. استاندار هم در چندین سخنرانی قول‌هایی داده است.
 • پس کار اجرایی دانشنامه به تازگی شروع شده است؟
از سال 93 با حمایت آقای الهی‌تبار شروع شد و پس از 5 جلسه که با هیأت علمی و استانداری داشتیم، هیأت‌های علمی و کمیته‌ها تشکیل شد و عملاً وارد اجرا شدیم.
 • افراد علمی مجموعه چه کسانی هستند؟
شورای علمی اصلی آقایان پرویز اذکایی، علیرضا ذکاوتی‌قراگوزلو، جواد محقق، علی محمدی و علیرضا کمره‌ای هستند. 10 کارگروه در 10 شاخه مختلف از جمله مشاهیر، هنر، ادبیات، جغرافیا و موارد دیگر در بخش پژوهش پیش‌بینی شده که در آن‌جا هم هیأت علمی، دبیر و هیأت تحریریه داریم.
 • در مجموع چند عنوان کتاب در قالب دانشنامه منتشر می‌شود؟
110 جلد یا 110 عنوان کتاب و یک دانشنامه به صورت دایرهًْ‌المعارف منتشر می‌شود. دانشنامه در دو بخش الفبایی و موضوعی تدوین خواهد شد. همچنین 110 عنوان کتاب به صورت موضوعی است که با موضوعات مختلف نوشته می‌شود. در بخش الفبایی گروهی پیگیر هستند و فقط منتظر فضایی برای اجرای کار هستیم.
 • تاکنون چه کتاب‌هایی را آماده کرده‌اید؟
کتابشناسی دکتر پرویزاذکایی، کتاب مساجد نوشته زهرا پورشعبانی، صفاالحق همدانی و بدیع‌الزمان همدانی نوشته استاد ذکاوتی‌قراگوزلو، نقاشی قهوه‌خانه‌ای نوشته کریم زارعی، واژگان همدانی نوشته هادی گروسین، امثال و کنایات نوشته محمد علی نوریون، شیر سنگی نوشته خودم، بنای بهاءالملک نوشته خسرو محمدی، همدان در سفرنامه‌ها نوشته بابک رضاپور و مواردی دیگر در حال تهیه و اتمام هستند. از این مجموعه 2 جلد مجوز گرفته‌اند که به زودی منتشر می‌شوند؛ یکی بدیع‌الزمان است و دیگری جلد اول فرهنگ عامیانه همدان.
 • آثار تهیه‌شده در همدان چاپ خواهد شد؟
اگر چاپخانه‌ای در همدان استانداردهای ما را لحاظ کند ترجیح می‌دهیم در همدان چاپ شود اما اگر از لحاظ کیفی نیاز و انتظار ما برآورده نشود در تهران چاپ می‌کنیم. همچنین ویراستاری و صفحه‌آرایی همه در همدان انجام می‌شود.
 • کتاب‌ها در چه شمارگانی تهیه می‌شود؟
تیراژ همه کتاب‌ها 1100 شماره است که هزار نسخه برای فروش است و صد نسخه به کتابخانه‌ها اهدا می‌شود.
 • تعامل شما با پژوهشگران چگونه بوده است؟
مبالغی که برای پژوهشگران در نظر گرفته شده بسیار ناچیز است. بضاعت و بودجه چندانی نداریم و پژوهشگران با درک و همراهی ما را یاری کرده‌اند. استاد اذکایی و ذکاوتی با اینکه بیمار هستند، هر هفته سرکشی و زمان زیادی را صرف این کار می‌کنند.
 • فکر می‌کنید این دانشنامه چه زمانی آماده شود؟
فرصت ما یک برنامه 5 ساله است اما در عرض یک سال بیش از 15 جلد از این مجموعه را آماده کرده‌ایم. نیاز به حمایت داریم تا هم کیفیت کارها بالا برود هم سریع‌تر به نتیجه برسیم.
 • این مجموعه چقدر می‌تواند نیاز همدان به پژوهش را برآورده کند؟
دانشنامه آغاز راه است. ما می‌خواهیم پژوهشگران و حتی مدیران دولتی و دست‌اندرکاران متقاعد شوند با توجه به پیشینه کهن همدان باید بیشتر به موضوع پژوهش درباره آن پرداخته شود. ما در همدان از دوره نوسنگی اثر داریم تا امروز، اما بیشتر از چاپ چند جلد کتاب در زمینه تاریخ و فرهنگ همدان کاری انجام نشده است.
 • وضعیت نهادهای پژوهشی در استان چگونه است؟
چند نفر پیگیر ایجاد بنیاد همدان‌شناسی بودند اما هنوز انجام نشده است.
بنیاد ایران‌شناسی در بیشتر استان‌ها شعبه زده و تدوین دانشنامه را همین بنیاد در استان‌ها برعهده دارد اما در همدان هنوز هیچ قدمی برداشته نشده است. محمدرضا عطایی نمایندگی بنیاد ایران‌شناسی در مناطق لرنشین را فعال کرده اما هنوز کار انتشاراتی و عملی انجام نداده‌اند. این نمایندگی با عنوان بنیاد منطقه‌ای زاگرس است. در همدان هنوز کتابخانه هم راه‌اندازی نشده. متأسفانه همدان از همه جا عقب‌تر است. دانشنامه همدان حتی می‌تواند بنیاد ایران‌شناسی را هم برعهده بگیرد. چون خط مشی هر دو یکی است و اگر هم کار بنیاد شروع شود موازی کاری می‌شود.
 • از بودجه فرهنگی شهرداری چه سهمی دارید؟
ما به تمام دستگاه‌ها نامه نوشته‌ایم که هم پژوهشگر معرفی کنند هم کمک کنند چون دانشنامه فقط مربوط به حوزه هنری نیست. همه نهادها باید کمک کنند به ویژه مجموعه شهرداری و معاونت فرهنگی؛ اما هنوز پاسخی نگرفته‌ایم و همکاری نکرده‌اند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%9B-%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%BA%D8%A7%D8%B2-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%D9%BE%DA%98%D9%88%D9%87%DB%8C?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، پزوهش های همدان شناسی ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic