دوشنبه 3 اسفند 1394

درخشش همدان در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،گردشگری ،

درخشش همدان در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
درخشش همدان در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری
نهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته با حضور چشمگیر استان همدان از ۲۷ تا ۳۰ بهمن‌ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران برگزار شد...
1394/12/03
نهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته با حضور چشمگیر استان همدان از ۲۷ تا ۳۰ بهمن‌ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران برگزار شد. این نمایشگاه با حضور متولیان گردشگری استان‌ها، شرکت‌های سیاحتی و برخی تولیدکنندگان صنایع‌دستی برگزار شد. غرفه استان همدان، بزرگ‌ترین غرفه نمایشگاه بود و مسئولان برگزارکننده، هدف خود را بر معرفی هرچه بیشتر استان همدان و جذب مسافران نوروزی قرار دادند.
معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در این نمایشگاه به خبرنگار همشهری گفت: غرفه استان همدان در نهمین نمایشگاه صنایع دستی با توافقی که بین فعالان بخش خصوصی و اداره کل میراث‌ فرهنگی استان اتفاق افتاد، به شکل تجمیع سه غرفه برپا شد. این امر موجب شد غرفه همدان بزرگ‌ترین فضای نمایشگاهی را در اختیار داشته باشد. این غرفه به صورت مشارکتی اداره شد که از ویژگی‌های غرفه استان همدان بود.
علی خاکسار درباره فعالیت‌های غرفه همدان توضیح داد: سفال، سوغات، آثار و جاذبه‌های گردشگری استان را به شکل بسته‌های کامل گردشگری ارائه دادیم. با پذیرایی خوبی که از طرف مجموعه شد ارتباط و استقبال بازدیدکنندگان نیز مناسب بود.

جذب مسافران نوروزی
خاکسار درباره نتیجه و تأثیر نمایشگاه بر گردشگری استان گفت: با توجه به اینکه در آستانه نوروز هستیم امیدواریم بازدیدکنندگان، همدان را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند. شرکت در نمایشگاه به طور قطع به ویژه در بعد بین‌المللی و آشناسازی مخاطب خارجی و داخلی با استان همدان تأثیر بسزایی دارد.
وی افزود: در غرفه همدان علاوه بر آشنایی بازدیدکنندگان از طریق پخش تصاویر، گفت‌وگو با کار‌شناسان و راهنمایان گردشگری و توزیع اقلام و بسته‌هایی گردشگری استان، یک چایخانه سنتی با دم‌نوش‌های گیاهی دایر کردیم که بازخورد خوبی داشت.

معرفی صنایع دستی
معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: ساخت سفال به صورت زنده هم با توجه به اینکه همدان و لالجین را با نام «شهرهای سفال» می‌شناسند و از طرفی شهر لالجین را سال آینده به عنوان «شهر خلاق سفال و صنایع دستی» به ثبت می‌رسانیم، این غرفه علاقه‌مندان زیادی را جذب کرد. محصولات صنایع دستی نیز که نشان اصالت گرفته‌اند از طرف استان در این نمایشگاه معرفی شد.
خاکسار گفت: برنامه اجرای موسیقی از سوی ۱۴ استان در سالن ۳۸ نمایشگاه در نظر گرفته شده بود که اجرای زنده موسیقی استان همدان روز پنجشنبه برگزار شد. همچنین در حاشیه این برنامه «باباطاهرخوانی» و اجرای شعر به لهجه همدانی داشتیم که با استقبال خوبی روبه‌رو شد.

 تشکل‌های گردشگری در نمایشگاه
یکی دیگر از غرفه‌هایی که با مشارکت همدانی‌ها در نمایشگاه برگزار شد غرفه «گروه کاری تشکل‌های غیردولتی گردشگری کشور» بود که با حضور اعضای تشکل‌های حوزه گردشگری استان همدان برگزار شد.
مسئول هماهنگی «گروه کاری تشکل‌های غیردولتی گردشگری کشور» گفت: تشکل‌های گردشگری کشور پس از ۱۵ سال فعالیت و همکاری بین انجمنی، ۳ سال پیش بر اساس طرحی مدلی با ساختار کنسرسیومی و بر اساس اقدام مشترک شکل گرفت و پس از اینکه بیش از ۷۰ تشکل به این گروه پیوستند، نام آن «گروه کاری تشکل‌های غیردولتی گردشگری» شد. امروز ۹۲ انجمن حوزه گردشگری عضو این گروه کاری هستند که دبیرخانه آن نیز در همدان است.
بابک مغازه‌ای افزود: فعالیت گروه حول ۳ محور ترویج فرهنگ گردشگری پایدار به مفهوم حفظ میراث فرهنگی و محیط زیست، معرفی زمینه‌های نوین گردشگری به منظور توازن در گردشگری، بررسی و ارتباط گردشگری با حفظ، احیاء و سبک زندگی جامعه محلی است.
این کار‌شناس گردشگری در همدان گفت: به دلیل اینکه تشکل‌های همدان، پیشرو و پیشنهاددهنده این طرح بودند و از ۱۰ همایش و گردهمایی بزرگ این گروه ۳ همایش مهم در همدان برگزار شده، دبیرخانه دائمی آن در استان همدان قرار دارد. ما همچنین تاکنون در ۸ نمایشگاه شرکت کرده‌ایم.
مغازه‌ای ادامه داد: گروه کاری تشکل‌های غیردولتی گردشگری کشور با رویکرد معماری بومی محلی، فرهنگ بومی، غذای محلی، صنایع دستی و انواع مظاهر طبیعی و گردشگری در نهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی حضور داشت.
او افزود: در این غرفه به صورت نمادین ۴ بخش ذی‌نفع در حوزه گردشگری پایدار ـ یعنی جامعه محلی، دولت، بخش خصوصی و نهادهای مدنی ـ را در قالب یک میز چهارگوشه دور هم گرد آوردیم و مباحثی را در حوزه آموزش‌های گردشگری که به این چهار بخش مربوط است مطرح کردیم. ما معتقدیم اداره و پایش این گفت‌وگو‌ها همیشه با تشکل‌های غیردولتی است؛ چرا که نمایندگان وجدان بیدار اجتماع هستند.

 کمپین پویش سفر پاک
مغازه‌ای با اشاره به فعالیت تشکل‌های گردشگری همدان در ادامه گفت: تشکل‌های استان همدان که دبیرخانه گروه را برعهده دارند در این نمایشگاه حضور بسیار چشمگیری چه در بخش اصلی و محتوایی، و چه در بخش اجرایی داشتند.
این عضو گروه کاری تشکل‌های گردشگری کشور گفت: در قالب این گروه، کارگروه‌هایی از جمله تالاب گردشگری، معلولان، میراث ناملموس و بیابان و گردشگری را داریم. برنامه بعدی ما، کمپینی با نام «پویش سفر پاک» است که قرار است اماکن گردشگری را با هماهنگی میراث فرهنگی پاک‌سازی کنیم.
مسئول هماهنگی گروه کاری تشکل‌های غیردولتی گردشگری کشور در پایان گفت: بسیاری از مسئولان کشوری از جمله مسعود سلطانی‌فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، مرتضی رحمانی‌موحد، معاون گردشگری، و سعید شیرکوند، معاون سرمایه‌گذاری سازمان گردشگری کشور، از این غرفه بازدید و از این طرح استقبال
 کردند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/درخشش-همدان-در-نمایشگاه-بین‌المللی-گردشگری?magazineid=


برچسب ها: گردشگری همدان ، همشهری همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic