همدان؛ میزبانی شایسته برای گردشگران سلامت

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
همدان؛ میزبانی شایسته برای گردشگران سلامت
استان همدان با داشتن پزشکان متخصص و جاذبه‌های گردشگری متنوع، می‌تواند میزبانی شایسته برای گردشگران سلامت باشد...
1394/12/04
استان همدان با داشتن پزشکان متخصص و جاذبه‌های گردشگری متنوع، می‌تواند میزبانی شایسته برای گردشگران سلامت باشد. شهر همدان از سال‌های دور مرکزی برای حضور بیماران استان‌هایی چون کردستان، کرمانشاه، زنجان و لرستان بوده و گفته می‌شود تعداد زیادی از تخت‌های بیمارستانی در اختیار این مهمانان قرار می‌گیرد. این فرصتی را فراهم کرده تا مسئولان به فکر توسعه گردشگری سلامت در استان بیفتند.
دکتر حبیب‌الله موسوی‌بهار، رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی همدان، در گفت‌و‌گو با همشهری، ظرفیت‌های گردشگری سلامت را در استان قابل توجه می‌داند و معتقد است کمبودهای موجود نیز با مشارکت بخش خصوصی برطرف‌شدنی است.

همدان از جمله شهرهایی است که ظرفیت گردشگری سلامت را دارد. شما در این مورد چه نظری دارید؟
ظرفیت همدان در مقوله گردشگری سلامت بسیار بالاست. به ۲ دلیل مهم می‌توان بر این موضوع پافشاری کرد. یکی اینکه متخصصان بسیار خوبی داریم و کمبودی در این زمینه نداریم و سبد ارائه خدمات ما کامل است.
دومین علت این است که همدان یک استان گردشگرپذیر است و جاذبه‌های خوبی دارد.
آب و هوای آن مساعد است، فرودگاه دارد و راه‌آهن نیز در حال راه‌اندازی است. این همه ظرفیت‌های خوبی برای همدان ایجاد کرده است؛ اما کمبودهای موجود هم مهم‌ است.

درباره این کمبود‌ها بیشتر توضیح می‌دهید؟
کمبود اصلی ما فضای تخت بیمارستانی است. همین امروز ما بنا بر استانداردهای بین‌المللی در استان کمبود تخت داریم. اگر ما بیماران خارجی را بپذیریم و بخشی از تخت‌های موجود را به آن‌ها بدهیم، بیماران داخلی به مشکل برخواهند خورد. این صلاح نیست که مردم را در فهرست انتظار بگذاریم، آن‌ها را‌‌ رها کنیم و بیماران خارجی را دعوت کنیم.

گردشگری سلامت استان در حوزه داخلی چگونه است؟
اگر بخواهیم آماری از بیماران بستری و درمان‌شده در استان ارائه دهیم شاید ۴۰درصد بیماران ما از استان‌های دیگر هستند که به دلیل وجود امکانات، پزشکان قدیمی و با تجربه که مهاجرت نکرده‌اند و متخصصان خوب، همدان را برای روند درمان خود انتخاب می‌کنند. این‌ها سرمایه‌های مهمی هستند که در جذب بیمار موثرند.

ورود بخش خصوصی به این حوزه چقدر می‌تواند مفید باشد؟
به نکته خوبی اشاره کردید. این حوزه فضای ورود بخش خصوصی است و در این زمینه باید از ظرفیت‌های بخش خصوصی استفاده کرد. من قول می‌دهم و تضمین می‌کنم هر کس از بخش خصوصی و تعاونی‌ها وارد این حوزه شود و سرمایه‌گذاری کند درآمد خوبی خواهد داشت. چون نیروی انسانی داریم و پزشکان خوبی در استان هستند که آماده خدمات‌رسانی‌اند. ما از حضور بخش خصوصی برای ساخت بیمارستان و پذیرش بیمار خارجی استقبال می‌کنیم.

یکی از مشکلات شهری همدان این است که ساختمان‌های پزشکان در مرکز شهر استقرار دارند و همه روزه بیماران برای پیدا کردن نشانی دچار سردرگمی‌اند. همچنین ترافیک مرکز شهر باعث اختلال در خدمات‌رسانی به بیماران می‌شود. برخی جایگزین کردن شهرک‌های پزشکی در بیرون شهر را چاره کار می‌دانند؛ نظر شما چیست؟
مشابه این طرح را من جایی ندیده‌ام. از طرفی این کار دردسرهای خودش را هم دارد؛ اگر به شیوه بیمارستان میلاد باشد، معضلاتی دارد از جمله اینکه زمان ورود و خروج کادر بیمارستان ترافیک‌زا می‌شود. اکنون در دنیا بیمارستان‌ها را بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تخت‌خوابی در نظر می‌گیرند. اما درباره شهرک بزرگی که همه کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها را یک جا جمع کند، باید بعد از پژوهشی کار‌شناسی اظهار نظر کرد. از نظر استراتژیک و پدافند غیرعامل توصیه نمی‌شود که همه امکانات یک طرف شهر و در یک شهرک تجمیع شوند.

 در مورد انتقال مطب پزشکان که موجب ترافیک در مرکز شهر شده چه نظری دارید؟
با انتقال مطب پزشکان و خارج شدن ساختمان‌های پزشکان از مرکز شهر کاملا موافق هستم. مطب خودم را به حاشیه شهر در رینگ سوم انتقال دادم تا مراجعان راحت‌تر دسترسی داشته باشند.

برای همه‌گیر شدن موضوع و متقاعد کردن پزشکان چه کاری می‌توان کرد؟
باید شهرداری و شورای شهر کمک کنند تا این اتفاق بیفتد. ما در سازمان نظام پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی در صورت همراهی شورا و شهرداری این آمادگی را داریم. اگر پزشکان از رینگ اول و دوم خارج شوند مخصوصا اگر از خیابان بوعلی و خیابان‌هایی که جزو میراث فرهنگی شهر هستند دور شوند، هم پزشکان راحت‌تر خدمات‌رسانی می‌کنند و هم مردم و بیماران دسترسی راحت‌تری خواهند داشت.

برای این کار مدیریت شهری باید چه کاری انجام دهد؟
برای تاسیس این مجموعه پزشکی در رینگ سوم شهر باید مشوق‌هایی از طرف شورای شهر و شهرداری در نظر گرفته شود تا پزشکان با رغبت بیشتری موضوع را پیگیری کنند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%9B-%D9%85%DB%8C%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B4%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، گردشگری سلامت ، همدان و گردشگری سلامت ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic