چهارشنبه 5 اسفند 1394

خاک را به هنر کیمیا کنند

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،هنر ،

خاک را به هنر کیمیا کنند

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
خاک را به هنر کیمیا کنند
سومین نمایشگاه گروهی انجمن مجسمه‌سازان همدان تا ششم اسفندماه در گالری استاد زنگنه فرهنگسرای آوینی همدان در حال برگزاری است...
1394/12/05
 سومین نمایشگاه گروهی انجمن مجسمه‌سازان همدان تا ششم اسفندماه در گالری استاد زنگنه فرهنگسرای آوینی همدان در حال برگزاری است. در این نمایشگاه آثار سفال چهار نفر از مجسمه‌سازان همدانی به نام‌های «مهدی احمدی»، «امین فامیل‌باغستانی»، «حسین بهزادی» و «احمد میرزایی» به نمایش درآمده است.
احمد میرزایی مجسمه‌ساز همدانی متولد ۵۶ است. او کار‌شناس هنرهای تجسمی و صنایع دستی است و با مجموعه‌ای از مجسمه سفالی در این نمایشگاه شرکت کرده است. میرزایی نزد استادان عربعلی شروه و جعفر نجیبی آموزش مجسمه‌سازی دیده است و بیش از ۱۶ سال است که کار مجسمه‌سازی انجام می‌دهد.

کاربرد شهری
میرزایی به همشهری می‌گوید: اولین بار است چنین نمایشگاهی با مجسمه‌های سفال در همدان برگزار می‌شود. در این نمایشگاه مصالح استفاده شده سفال است و کار‌ها در حجم کوچک ارائه شده است. اما قابلیت اجرا برای فضای شهری را هم دارد. به نظر من نمایشگاه اولین قدمی است که می‌توان حجم و مجسمه‌سازی را با دنیای مورد نیاز همه مردم ارتباط داد.
این مجسمه‌ساز همدانی با اشاره به ویژگی کارهای خود می‌گوید: من دوست داشتم شناسنامه و هویت کارم از آن خودم باشد. همین اتفاق هم افتاده است و دوستان بدون اینکه من کار‌هایم را معرفی کنم متوجه می‌شوند که کارهای من کدام است. این را مزیت کار می‌دانم که من را با این شناسنامه می‌شناسند.
میرزایی در پایان سخنانش می‌گوید: یکی از خواسته‌های ما دیده شدن کار‌هایمان است؛ اما حمایتی از طرف نهادهای دولتی برای دیده شدن نداریم. امیدواریم این محدودیت‌ها برداشته شود و شاهد حمایت بیشتری باشیم.

مواد یکسان
مهدی احمدی متولد ۱۳۵۴ است. او کار‌شناس مجسمه‌سازی از دانشکده هنرهای زیباست و سال‌هاست در این حوزه فعال است. احمدی عضو انجمن مجسمه‌سازان ایران و انجمن هنرهای تجسمی و مجسمه‌سازان همدان نیز است و در این نمایشگاه نیز با مجسمه‌های سفالش حضور دارد.
احمدی به همشهری می‌گوید: این سومین نمایشگاه ما در سال جاری است. نکته‌ای که وجود دارد سختی کار برگزاری نمایشگاه است و هر کس در این کار تجربه داشته باشد این موضوع را متوجه می‌شود. با وجود مشکلات زیاد سعی کردیم این اتفاق بیفتد.
وی نیز به استفاده از مواد مشترک در نمایشگاه اشاره می‌کند و می‌گوید: ویژگی نمایشگاه استفاده از مواد و متریال یکسان است و دوست داریم دوره‌های بعدی هم از همین الگو پیروی کنیم تا مواد اولیه هماهنگ‌کننده تولید آثار و مجموعه باشد. این کار باعث می‌شود مهارت‌ها و تکنیک‌های مختلفی را با یک مواد داشته باشیم و موضوعات مختلف را با یک مواد معرفی کنیم.
این مجسمه‌ساز همدانی ادامه می‌دهد: زمینه کارهای من اجتماعی است؛ به طور مثال مجسمه‌هایی که در این نمایشگاه از کار‌هایم به نمایش درآمده عبارت‌اند از مادران دیروز، کارگران انتظار، کبوترباز و عاشیق که ویژگی آن‌ها در این مجموعه متفاوت است. مخصوصاً سعی کردم یک تکنیک جدید را تجربه کنم و با محتوای اجتماعی و سبک کوبیسم وارد شدم. امیدوارم برگزاری نمایشگاه تأثیری بر بهبود وضعیت هنرهای تجسمی استان داشته باشد.

 بی‌مهری مسئولان
یکی دیگر از مجسمه‌سازانی که در این نمایشگاه گروهی حضور دارد حسین بهزادی است. او متولد ۱۳۵۶ و عضو انجمن مجسمه‌سازان همدان است و حدود ۱۷ سال است در زمینه مجسمه و نقش برجسته کار می‌کند. کارهای «چوپان»، «هنگام غروب» و «بنی‌آدم اعضای یکدیگرند» از آثار حسین بهزادی در این نمایشگاه است.
بهزادی، تداوم کار گروهی را علت حضورش در این نمایشگاه عنوان می‌کند و می‌گوید: کارهای من قابلیت اجرای شهری دارند. کارهای سفال یک تم اصیل است که با قابلیت‌های شهر ما مرتبط است و می‌توان با آن کارهای حجیم و خوبی خلق کرد؛ اما بی‌مهری مسئولان همیشه شامل حال ما بوده است که امیدواریم برطرف شود.

 تخصصی‌تر شدن
امین فامیل‌باغستانی دبیر انجمن مجسمه‌سازان همدان است و در زمینه‌های مختلف هنری فعالیت می‌کند. او با ۱۰ اثر در این نمایشگاه شرکت کرده است.
باغستانی با اشاره به علت استفاده از مواد یکسان در خلق آثار این مجموعه می‌گوید: ما پس از تأسیس «انجمن مجسمه‌سازان همدان» شروع کردیم به برگزاری نمایشگاه که اولین نمایشگاه اردیبهشت برگزار شد و تمامی دوستان با توانایی و سلیقه‌های مختلف شرکت کردند. در نمایشگاه دوم تلاش کردیم به سمت تخصصی‌تر شدن پیش برویم و به خاطر همین یک موضوع آزاد و ترکیبی تعریف کردیم که به یک انسجام برسیم. این کار نیاز به زمان و تلاش بیشتری داشت.
وی درباره نمایشگاه می‌افزاید: اما شورای سیاست‌گذاری تصمیم گرفت برای نمایشگاه سوم  از یک موضوع یا یک ماده اولیه خاص استفاده کنیم که در ‌‌نهایت سفال انتخاب شد.
دوستان با نگاه مختلف و استفاده از سفال آثار بسیار خوبی را خلق کرده‌اند.
باغستانی می‌گوید: در این نمایشگاه ۱۰ کار دارم که ۷ اثر از مجموعه مجسمه با عنوان گاو است. من گاو را به عنوان یک موجود خاص که از تمدن‌های اولیه در زندگی انسان حضور داشته و موجودی الهام‌بخش است، دست‌مایه خلق آثارم قرار دادم. ۳ اثر دیگر من با موضوع بحران منطقه است چرا که خودم تحت تأثیر قرار گرفتم و دوست داشتم این پیام را به دیگران نیز  برسانم.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%AE%D8%A7%DA%A9-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D9%87%D9%86%D8%B1-%DA%A9%DB%8C%D9%85%DB%8C%D8%A7-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، مجسمه سازی در همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات