چهارشنبه 19 اسفند 1394

همدان گشت نوروزی در ملایر

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :میراث فرهنگی ،گردشگری ،روزنامه همشهری ،

گشت نوروزی در ملایر

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
گشت نوروزی در ملایر
ملایر دومین شهرستان استان همدان از نظر وسعت است، اما از نظر جمعیت از دیگر شهرستان‌ها پرجمعیت‌تر است. شهرهای سامن، ملایر، ازندریان، جوکار و زنگنه در این شهرستان هستند...
1394/12/19
 ملایر دومین شهرستان استان همدان از نظر وسعت است، اما از نظر جمعیت از دیگر شهرستان‌ها پرجمعیت‌تر است. شهرهای سامن، ملایر، ازندریان، جوکار و زنگنه در این شهرستان هستند. اقتصاد شهرستان ملایر متکی به کشاورزی و صنایع چوبی است. منبت مبلمان، سازهای زهی، قالی، سبد، گلیم، حجاری و معرق از صنایع دستی آن است و شیره، کشمش، کلوچه، عسل، بادام و خیارشور از محصولات این شهرستان به شمار می‌رود. ملایر در ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی همدان قرار دارد و برای رسیدن به آن می‌توانید مسیر جاده ملایر با عبور از شهر جوکار را انتخاب کنید.

یخدان میرفتاح
ساختمان گنبدی و زیبای یخدان میرفتاح در فاصله یک کیلومتری جاده ملایر به بروجرد واقع شده است.
میرفتاح شیخ‌الاسلام و فرزندش محمود فتاحی شریف‌الملک در دوره قاجار این یخچال را ساختند تا در زمستان در آن یخ و برف انبار کنند و در فصل تابستان مردم ملایر (دولت‌آباد) از آن استفاده کنند. این یخدان نیز مانند سایر یخدان‌ها به سبک صفوی ساخته شده و دو در دارد؛ یکی برای ورود آب و دیگری برای خارج کردن یخ ایجاد شده است. مصالح به کار رفته در این بنا سنگ، آجر و خشت است. دیوار و سقف این بنا از سه لایه تشکیل شده است تا از نفوذ گرما جلوگیری کند. از این یخدان تا اوایل دوره پهلوی دوم استفاده می‌شده است.

آرامگاه سیف‌الدوله
در کنار مهم‌ترین پارک ملایر، بنای زیبایی ساخته شده است که خانواده‌های عضدالدوله و محمدمیرزا سیف‌الدوله، نوه فتحعلی‌شاه، در آن مدفون هستند. این بنا چهار در ورودی دارد که با آجرکاری تزئین شده است. صحن اصلی آن سقفی گنبدی دارد. این بنا سال‌ها پیش توسط امیر مویدعضدی قاجار نوه سیف‌الدوله ساخته شده است که مالک اصلی باغ و زمین‌های اطراف بود. در بخش ورودی بنا آبنمای بسیار زیبایی ساخته شده است که هر انسان صاحب‌ذوقی را مجذوب خود می‌کند. سیف‌الدوله در دوره احمدشاه حاکم ملایر (دولت‌آباد) بود و این پارک را در آن زمان ساخته است.

موزه ملایر
یکی از دیدنی‌ترین موزه‌های ایران مجموعه‌ای از اشیایی است که در ملایر گردآوری شده‌اند. به نظر می‌رسد این موزه به گواه آثار به نمایش در آمده از موزه استان همدان غنی‌تر و مهم‌تر است.
بیشتر اشیای موزه توسط مردم اهدا شده است. در کشور ما که خیلی از مردم به دنبال نگهداری اشیای زیر خاکی و عتیقه هستند این پدیده بسیار باارزش است. موزه ملایر در عمارت لطفعلیان در خیابان مصطفی خمینی این شهر است.

معبد نوشیجان
معبد خشتی نوشیجان یا ارگ باستانی نوشیجان در ۱۵ کیلومتری غرب ملایر به سمت همدان بر فراز تپه‌ای خودنمایی می‌کند. باستان‌شناسان در لایه‌های مختلف کاوش در این معبد به آثار دوره‌های هخامنشی و اشکانی دست یافته‌اند. از بخش‌های مختلف این بنای باستانی می‌توان به بنای قدیمی (اولین آتشکده)، تالار ستون‌دار، آپادانا، معبد اصلی (‌دومین نیایشگاه‌)، انبار‌ها و اتاق‌ها، تونل‌ها و حصار دژ اشاره کرد.
برخی باستان‌شناسان معتقدند بنای اصلی این مجموعه متعلق به عصر آهن ۳ یا پیش از ماد‌ها و بنایی نیایشگاهی مربوط به مهرپرستان بوده است.
این اثر باستانی سال ۱۳۶۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و قابلیت ثبت جهانی را نیز دارد.

شهر سامن
سامن شهر کوچکی است که بین سه شهرستان ملایر، نهاوند و بروجرد قرار گرفته است. سامن که از سال ۱۳۳۲ به شهر تبدیل شده، قدمت زیادی دارد اما یک شهر مهاجرفرست است و جمعیت آن چندان رشدی نداشته و بین ۴ هزار تا ۵ هزار نفر در نوسان است.
سامن از شهرهای جنوب استان همدان، هنوز آداب و رسوم خود را حفظ کرده است و مراسم شادی، جشن و سوگواری خاص خود را دارد. محصولات محلی این شهر صنایع دستی، سوغات، خشکبار، عسل، خیارشور و شیره است.
علاوه بر شهر زیرزمینی سامن یک برج قدیمی به نام خانقلی دارد که در مرکز شهر قرار دارد.
دو امامزاده دوقلو به نام‌های سام و حام(ع) که به باور اهالی فرزندان حضرت نوح هستند، از دیگر جاذبه‌های این شهر است. برخی گفته‌اند وجه تسمیه نام سامن از امامزاده‌ها گرفته شده و گفته می‌شود به معنای سامین یا دو سام بوده که بعد‌ها به شکل سامن درآمده است.
بازار ملایر، حمام بلور ایمانی، منطقه حفاظت‌شده لشگردر، تالاب فصلی آق‌گل و بام ملایر از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهرستان ملایر است.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%DA%AF%D8%B4%D8%AA-%D9%86%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B2%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%B1?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، گردشگری ملایر ، گردشگری همدان ، سفر به ملایر ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic