شنبه 21 فروردین 1395

گردشگری همدان هنوز به سهم خود نرسیده

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :میراث فرهنگی ،گردشگری ،گفتگو ،روزنامه همشهری ،

گردشگری همدان هنوز به سهم خود نرسیده

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
گردشگری همدان هنوز به سهم خود نرسیده
نوروز 95 با اینکه ورود گردشگر به همدان سیر صعودی داشت شرایط جوی و سرمای هوا باعث پایین آمدن آمار ورودی گردشگران در هفته دوم شد و آمار مهمانان نوروزی استان نسبت به سال گذشته رشد چندانی نیافت...
1395/01/21
نوروز 95 با اینکه ورود گردشگر به همدان سیر صعودی داشت شرایط جوی و سرمای هوا باعث پایین آمدن آمار ورودی گردشگران در هفته دوم شد و آمار مهمانان نوروزی استان نسبت به سال گذشته رشد چندانی نیافت. برای بررسی علت این رکود و مقایسه وضعیت گردشگرپذیری استان در 2 سال گذشته با علی خاکسار، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، به گفت‌وگو نشستیم.
 • ارزیابی شما از گردشگری استان در سال گذشته چگونه است؟
سال 94 سال پر فراز و نشیبی برای کل کشور بود و این وضعیت نیز مانند بر همدان، سایر نقاط کشور، حاکم بود. برخلاف وجود برنامه‌ها و اعلام رسمی مسئولان استانی مبنی بر توسعه گردشگری، به دلیل شرایط بد اقتصادی کشور حمایت خوبی از میراث فرهنگی و گردشگری استان صورت نگرفت و به علت رکودی که در یک دهه گذشته حاکم بود بخش خصوصی هم نتوانست در این حوزه وارد شود و درآمدزایی کند. استان ما به‌رغم تلاش‌های همکاران و مسئولان موفق نشد به سهم خود دست پیدا کند.
 • علاوه بر شرایط اقتصادی دراستان، چه عواملی باعث این وضعیت بود؟
دلایل متعددی دارد. دستگاه‌های متولی و نهادهای دولتی مدیریت یکپارچه نداشتند. اما اگر ما بتوانیم این مدیریت یکپارچه را در زمینه گردشگری ایجاد کنیم قطعا با هم‌افزایی به اهداف خود خواهیم رسید. مشکل دیگر نبود اقدام جدی در زمینه معرفی و تبلیغات است. استان ما در زمینه‌های مختلف گردشگری از جمله جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی جزو 5 استان برتر کشور است، از نظر طبیعت‌گردی ظرفیت خوبی دارد اما خوب معرفی نشده و همدان را به عنوان استان کوچکی در غرب کشور می‌شناسند. می‌طلبد که به صورت جدی وارد شویم و علاوه بر روش‌های مرسوم و متداول از روش‌‌های علمی استفاده کنیم. به ویژه از طریق فضای مجازی، نرم‌‌افزارها، برگزاری همایش‌‌های مختلف در استان، شرکت در همایش‌‌های ملی و بین‌المللی، شرکت در نمایشگاه‌‌های گردشگری و برگزاری هفته‌های فرهنگی همدان با کمک انجمن‌‌های دوستی کشورهای مختلف می‌‌توانیم در معرفی استان گام برداریم.
 • فکر می‌‌کنید زیرساخت‌‌های موجود در استان کافی است؟
البته متناسب با این فعالیت‌‌ها باید حمایت از سرمایه‌‌گذارها صورت گیرد تا با توجه به افزایش ورود گردشگر به استان زیرساخت‌ها نیز توسعه پیدا کند.
 • آمارهای ورود گردشگر به استان بر چه اساسی تهیه می‌شود؟
ما چند مرجع آماری داریم، یکی از آنها آمار خودروهای ورودی به استان است که از طریق پایگاه‌های ثابت کنترل تردد هوشمند ثبت می‌‌شود و گزارش اداره‌ کل امور حمل و نقل به ما می‌‌دهند که به تفکیک خودروهای سنگین نیمه‌سنگین و سبک است. خودروهای عبوری و استانی تفکیک می‌‌شوند که بر اساس برآوردها به‌‌طور متوسط 40 درصد از خودروهای ورودی مسافر هستند؛ البته فرمول دقیقی نیست. این آمار در 15 روز نوروز در سال گذشته حدود 2 میلیون و 298هزار نفر بود.
 • آمار بازدید از مکان‌های تاریخی در سال 94 چه تعداد بود؟
تعداد 734 هزار بازدید در سال 94 داشتیم که آرامگاه بوعلی، باباطاهر، غار علیصدر و هگمتانه در صدر بوده است. علاوه بر این بازدیدها اماکنی مانند گنجنامه، روستاهای هدف گردشگری، سراب‌‌ها و مقبره استرمردخای در آمارها نمی‌‌آید.
 • -وضعیت نظارت چگونه بود؟
از نظر نظارتی در سال 94 رتبه سوم را کسب کردیم.
 • گردشگران خارجی در سال 94 چه تعداد بود؟
در 11ماهه سال 94 حدود 11هزار بازدید خارجی داشتیم.
 • برای بهبود خدمات به گردشگران چه تدابیری صورت گرفت؟
در تمامی استان کمیته‌‌های خدماتی شکل گرفته است. آماده‌‌سازی اماکن، نمازخانه‌‌ها، سرویس‌‌های بهداشتی و خدمات اسکان و هماهنگی انجام شد. نمایندگان میراث فرهنگی، دامپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی، تعزیرات و اداره‌کل صنعت معدن وتجارت بازدیدهای تلفیقی تا 25 اسفند داشتند که در 2 نوبت صورت گرفت. شهرداری هم در حوزه سرویس‌های بهداشتی و اماکن وارد شد و شیرآلات را تعویض کرد.
 • اماکن بین‌راهی هم شامل این ساماندهی بود؟
بله در زمینه اماکن بین‌راهی هم همین شرایط را داریم و در طول سال این نظارت صورت می‌‌گیرد.
 • به ضعف تبلیغات اشاره کردید؛ برای نوروز 95 چه اقدامی در این زمینه صورت گرفت؟
قبل از تعطیلات کمیته‌ای شکل گرفت و میراث فرهنگی استان مسئولیت کمیته تبلیغات را پذیرفت. همچنین دبیرخانه مرکزی ستاد استقبال از مسافران نوروزی استان همدان با میراث فرهنگی بود. کمیته آمار، کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی امور فرهنگی و کمیته ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات با میراث بود که تلاش کردیم از کارهای موازی جلوگیری شود. میراث فرهنگی همچنین
 2 برنامه در 5 و 12 فروردین اجرا کرد.
 • تبلیغات شامل چه مواردی بود؟
245هزار نسخه اقلام تبلیغاتی از نقاط مختلف، بروشور از جاذبه‌‌های گوناگون استان، نقشه گردشگری استان، شهرستان‌‌ها و روستاهای هدف گردشگری تهیه و نقشه گردشگری شهرستان همدان هم تفکیک شد. همچنین مسیرهای گردشگری و تلفن‌‌های ضروری در قالب تراکت تهیه شد و در اختیار مسافران قرار گرفت.
 • یکی از مشکلات گردشگری شهر همدان به ویژه در تعطیلات نوروز خانه‌مسافرهاست. برای ساماندهی این اماکن چه کار کردید؟
وضعیت خانه‌مسافرها موضوع پیچیده‌‌ای است که چند سال است این موضوع شکل گرفته. سال‌‌های قبل به عنوان خانه‌‌های استیجاری موقت گفته می‌‌شد و به تازگی به عنوان خانه‌مسافر از آن یاد می‌‌شود. همه استان‌‌ها این ویژگی و ظرفیت را ندارند. طبق مصوبات و قانون، خانه‌مسافرها در طول سال نمی‌‌توانند فعالیت کنند اما دیده می‌‌شود به صورت غیرقانونی در طول سال مسافر جذب می‌‌کنند. این قضیه را از یک سو فرصت می‌‌دانیم چون اماکن اقامتی استان گنجایش گردشگران ورودی را در ایام پیک ندارند و اگر این اماکن فعالیت نکنند با مشکل روبه‌رو می‌شویم. از سوی دیگر تهدید است زیرا خیلی‌‌ها تمایلی برای اخذ مجوز ندارند تا نظارت بهداشتی و نرخ‌نامه اعمال شود و در نتیجه غیر مجاز فعالیت می‌‌کنند که از نظر مسائل اخلاقی هم مشکل ایجاد می‌کنند. امسال فراخوانی دادیم که این مراکز برای ساماندهی مراجعه کنند اما تعداد آنها بسیار کم است. سال‌‌های گذشته حدود 150 مجوز در استان صادر شد اما امسال تعداد مراجعه‌کننده بسیار کم است. فعالان غیرمجاز سال‌‌های گذشته به مراجع قانونی معرفی شدند که برخوردی نشد، اما معاونت سیاسی امنیتی استانداری قول برخورد را داده‌‌اند.
 • اقامت‌‌گاه‌‌های بوم‌گردی در استان چه وضعیتی دارند؟
ما در 19 روستای هدف گردشگری اطلاع‌رسانی کردیم تا افراد برای ایجاد اقامت‌‌گاه بوم‌گردی مراجعه کنند اما استقبال خوبی نشد. در اواخر فروردین کارگاه و تور برای علاقه‌مندان این حوزه برگزار خواهیم کرد تا افراد جذب شوند و از این ظرفیت استفاده کنیم.
 • از نظر شما بهترین اتفاق گردشگری در سال 94 چه بود؟
مهم‌‌ترین اتفاق و برآیند خوبی که سال 94 شاهد بودیم، نزدیک شدن بخش خصوصی و دولتی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری بود که نمود آن را در نمایشگاه بین‌‌المللی گردشگری کشور شاهد بودیم. نوروز امسال افرادی که از تهران آمدند و همدان را به عنوان مقصد انتخاب کرده بودند، بیشتر در نمایشگاه سراسری گردشگری تهران به این گزینه رسیده بودند و به نظر من شرکت در این نمایشگاه‌ها می‌‌تواند همدان را به یک مقصد گردشگری تبدیل کند.
 • گردشگری استان را در سال 95 چگونه می‌بینید؟
برای سال 95 برنامه‌‌های خوبی منطبق بر برنامه توسعه‌‌ای کشور و برنامه‌‌های استانی مناسبی داریم. ما امیدواریم با گشایشی که در حوزه اقتصاد کشور پس از برجام اتفاق می‌‌افتد بتوانیم برنامه‌‌ها را بر اساس اولویت‌‌ها اجرا کنیم. بحث اصلی ما برای سال پیش رو تزریق اعتبار است. در بخش تبلیغات، مطالعات، آموزش و ایجاد زیرساخت برای تأسیسات گردشگری نیازمند اعتبار هستیم تا هم کمبودهای سال گذشته را جبران کنیم و هم برنامه‌ها به خوبی اجرا شود.
 • وضعیت گردشگران نوروزی سال 95 چه تفاونی با سال 94 داشت؟
نوروز امسال 192 هزار نفر در استان اقامت داشتند که نسبت به سال گذشته 3 درصد کاهش داشت. تعداد بازدیدکنندگان در سال جاری نیز تا 13 نوروز 610 هزار بازدید بود که افزایش چندانی نداشت.
 • -علت این رکود چه بود؟
دلیل پایین آمدن آمار گردشگران سرمای هوا بود. سال گذشته در روز 13 فروردین 36 هزار نفر اقامت داشتیم اما در سال جاری این رقم بسیار پایین بود. سال گذشته هفته دوم تعطیلات نوروزی اقامت ما هر شب بین 17 تا 20 هزار نفر بود اما امسال از 9 تا 14 هزار نفر بود.
 • آمار گردشگران امسال بر چه اساسی بود؟
امسال تلاش کردیم آمار را بر اساس داده‌‌های مستند و قابل شمارش ارائه کنیم؛ به طور مثال خانه‌‌مسافرها را در آمار نیاوردیم و به علت سرما اقامت در چادر نداشتیم پس آمار ما بر اساس اقامت در هتل‌‌ها، مهمانپذیرها، مدارس، هتل‌‌آپارتمان‌‌ها، کمپ‌‌های دائم، خوابگاه‌های دانشجویی، اردوگاه‌‌ها، متل‌‌ها و کمپ‌‌های موقت جمع‌آوری شد.
 • نوروز امسال اقامت در هتل‌‌ها چه وضعیتی داشت؟
هنوز آمار دقیق به ما ارائه نشده، اما بر اساس آمار روزانه، میزان اشغال هتل‌‌ها پایین بود.
 • علت چه بود؟
به اعتقاد من دلیلش شرایط اقتصادی مردم است؛ چون نرخ افزایش قیمت هتل‌‌ها حداکثر 12 درصد بود.
 • امسال کدام مراکز در صدر آمار قرار گرفتند؟
رتبه نخست ما امسال غارعلیصدر بود، دوم آرامگاه بوعلی سینا، سوم آرامگاه باباطاهر، چهارم هگمتانه، و گنبد علویان و موزه حمام قلعه نیز در رتبه پنجم قرار داشتند.
 • در شهرستان‌‌ها چطور؟
علاوه بر کبودراهنگ، که غار علیصدر رتبه اول استان را داشت، شهرستان‌‌ ملایر به لحاظ آثار تاریخی و فرهنگی رتبه دوم را داشت و نهاوند نیز به دلیل سراب‌‌ها در زمینه میراث طبیعی بازدید خوبی داشت. در ملایر ارگ نوشیجان، موزه لطفعلیان و پارک سیفیه به ترتیب پر بازدید بودند.
 • نوروز 95 مکان جدیدی برای بازدید داشتیم؟
حمام قلعه در شهر همدان که مدتی تعطیل بود بازگشایی شد و به عنوان موزه مردم‌شناسی مورد بازدید قرار گرفت. استقبال خوبی هم از آن شد. بنای دیگر برج قربان بود که بار دیگر بازگشایی شد.
 • حضور راهنماها چطور بود؟
حرکت خوبی که امسال داشتیم آموزش راهنماهای مراکز گردشگری بود که با فراخوان و آزمون انتخاب و با دوره‌های آموزشی آماده شدند. این افراد در مراکز گردشگری ما استقرار پیدا کردند که باعث رضایتمندی گردشگران و مهمانان در استان شدند. راهنماهایی که سال گذشته داشتیم راهنمای تور بودند و تخصصی نداشتند.
 • آمار گردشگران خارجی امسال تغییری داشت؟
اسکان گردشگران خارجی سال گذشته در مدت 15 روز تعطیلات نوروز 142 نفر بود که امسال در همین مدت به 399 نفر رسید و بیش از 2/5 برابر رشد داشت. همچنین بازدیدها در سال گذشته 334 نفر بود که امسال با 22درصد رشد روبه‌رو بود.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%87%D9%86%D9%88%D8%B2-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D9%87%D9%85-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D9%86%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF%D9%87?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، گردشگری همدان ، معاون گردشگری همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic