چهارشنبه 25 فروردین 1395

نقش آموزش در توسعه گردشگری

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،میراث فرهنگی ،گردشگری ،

نقش آموزش در توسعه گردشگری

نویسنده: حیدر زند خبرنگار همشهری -همدان
نقش آموزش در توسعه گردشگری
یک فعال گردشگری با بیان اینکه گردشگری با آموزش زنده است، می‌گوید: با توجه به اینکه مسئولان ارشد محور توسعه استان را گردشگری می‌دانند آموزش راهنماهای تخصصی می‌تواند به توسعه این صنعت کمک کند...
1395/01/24
یک فعال گردشگری با بیان اینکه گردشگری با آموزش زنده است، می‌گوید: با توجه به اینکه مسئولان ارشد محور توسعه استان را گردشگری می‌دانند آموزش راهنماهای تخصصی می‌تواند به توسعه این صنعت کمک کند.
حامد شهسواری، که از سال 1389 تاکنون در زمینه آموزش راهنمایان گردشگری فعالیت می‌کند، در گفت‌وگو با همشهری می‌افزاید: تا زمانی که نتوانیم از نیروهای متخصص و آموزش‌دیده استفاده کنیم گردشگری ما سست و بی‌پایه خواهد بود. وجود هر راهنمای گردشگری نعمتی برای توسعه گردشگری استان است.
وی به وضعیت شغلی افردای که دوره‌های راهنمایی گردشگری را به پایان می‌برند و جذب بازار کار می‌شوند اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: در زمینه بازار کار استان همدان خیلی موفق نیست و بیشتر فارغ‌التحصیلان به ناچار در آژانس‌های استان تهران مشغول به کار هستند.
به گفته شهسواری، هرسال حدود یکصد نفر از آموزشگاه‌هایی که راهنمای گردشگری و مدیر فنی تربیت می‌کنند فارغ‌التحصیل می‌شوند اما بیشتر آنها یا بیکار هستند یا در شغل‌های غیرمرتبط کار می‌کنند.  
این کارشناس گردشگری با کمرنگ خواندن نقش انجمن صنفی راهنمایان گردشگری در زمینه جذب این افراد ادامه می‌دهد: انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان همدان از ابتدای تأسیس تاکنون تعداد بسیار اندکی از فارغ‌التحصیلان گردشگری دانشگاهی استان را جذب کرده که در حد تعداد کارکنان یک آژانس کوچک است. تا حدی نفوذ به این جمع برای بقیه دشوار و در حد یک محفل کوچک است.
شهسواری، نداشتن تعامل مناسب انجمن صنفی راهنمایان گردشگری با مؤسسه‌های آموزشی را از دیگر دلایل جذب نشدن فراگیران به انجمن می‌داند.
وی با مثبت خواندن نقش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ادامه می‌دهد: از سازمان میراث فرهنگی انتظار می‌رود از بخش آموزش بیشتر حمایت کند.
این فعال گردشگری اضافه می‌کند: امیدوارم در زمینه‌های ذکرشده به زودی جلساتی در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شود تا با ساماندهی بهتر بتوان از این حرفه به نفع استان استفاده کرد.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%86%D9%82%D8%B4-%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C


برچسب ها: همشهری همدان ، گردشگری همدان ، راهنمایان گردشگری همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic