شنبه 28 فروردین 1395

ضیافت مینای نقاشی در همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

ضیافت مینای نقاشی در همدان

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
ضیافت مینای نقاشی در همدان
مینا آذرافشان شاعر و نقاش توانجویی است که از 3 سالگی دچار بیماری «تحلیل عضلانی» یا «میوپاتی» شده است. هفته گذشته وی و مادرش میزبان گروهی از فعالان مدنی همدان بودند...
1395/01/28
مینا آذرافشان شاعر و نقاش توانجویی است که از 3 سالگی دچار بیماری «تحلیل عضلانی» یا «میوپاتی» شده است. هفته گذشته وی و مادرش میزبان گروهی از فعالان مدنی همدان بودند.
مینا آذرافشان با مادرش زندگی می‌کند، عزیز طبایی که او را «عزیزخانم» می‌نامند به معنای واقعی واژه، «مادر» است. معلم بازنشسته‌ای که خود و تنهایی‌اش را وقف فرزندش کرده و دخترش تمام زندگی‌اش شده است.

 میزبانی از فعالان مدنی
هفته گذشته مینا آذرافشان و مادرش میزبان گروهی از فعالان مدنی و محیط زیست شامل اعضای انجمن‌های «سعدی‌پژوهی همدان»، «توسعه محلی بهارستان» و «پویشگران سفر پاک» بودند. پس از بازدید از گالری خصوصی آذرافشان، اعضای انجمن سعدی‌پژوهی حکایت‌هایی را از گلستان برای حاضران خواندند و تفسیر کردند؛ سپس مینا آذرافشان با خواندن چند شعر حاضران را مهمان کرد و برای هر یک از مهمانان نسخه‌ای از مجموعه دوم خود «اینجا پاییز قدم می‌زند» را امضا کرد.
وی با اشاره به انتخاب عنوان مجموعه دوم خود گفت: پس از سرودن شعرها و انتخاب آنها در یک مجموعه این اسم را انتخاب کردم چون احساس می‌کردم به روح شعرها نزدیک‌تر است؛ اینجا پاییز قدم می‌زند عنوان یکی از شعرهای این مجموعه است.
وی افزود: در شعر از فروغ فرخزاد، سهراب سپهری و فریدون مشیری پیروی می‌کنم. شاعر مورد علاقه من در میان شاعران کلاسیک حکیم عمر خیام است اما به غزلیات سعدی نیز علاقه‌مندم.

برگزاری نمایشگاه نقاشی
این نقاش که آخرین نمایشگاه نقاشی‌هایش را بهار سال گذشته در همدان برگزار کرده بود گفت: اواخر تابستان آثار جدیدم را به نمایش خواهم گذاشت. سال 94 در زمینه نقاشی پرکار بودم و بیشتر آثاری که سال گذشته کشیدم با آبرنگ است.
آذرافشان ادامه داد: استادانم به من در نقاشی کمک زیادی کردند؛ آقایان فتوت، رجبی، پاک‌خو، شبیری، عطاالله یوسفی، و خانم‌ها سروندی و لک از استادانی بودند که به من آموزش دادند و برخی مانند آقای رجبی برای آموزش به منزل ما می‌آمدند. در طراحی از آقای شبیری و پاک‌خو تأثیر پذیرفتم اما هر یک تکنیک خاصی داشتند و در مجموع از همه آنها آموخته‌ام.

مادر نمونه
علی نایینی فعال فرهنگی استان در این مراسم گفت: ما از افرادی مانند مینا یاد می‌گیریم و از مادر مینا هم می‌آموزیم؛ مادر مینا یک مادر نمونه و یک فرشته است. بهترین هنر، هنر مردم‌دوستی است که مادر مینا این هنر را دارد و هنرمند بزرگی را در دامن خود پرورده است. عزیز طبایی، مادر مینا آذرافشان، نیز گفت: افرادی مانند مینا همه چیز دارند چون توانایی آنها را هر کسی ندارد. مینا تاکنون غیبت کسی را نکرده و دوستان زیادی دارد. من همه دوستان مینا را به اندازه مینا دوست دارم و مینا را اندازه دنیا دوست دارم.
وی با اشاره به وضعیت جسمی مینا گفت: سال گذشته مینا بیمار شد و پزشکان بیمارستان تشخیص اشتباه دادند و گفتند به خاطر سنگ کیسه صفرا باید عمل جراحی شود. آنها گفتند اگر عمل کنیم 5درصد احتمال زنده‌ماندن دارد اما مینا رضایت نداد و خوشبختانه فردای آن روز یکی از پزشکان متخصص وقتی پاسخ آزمایش‌ها و عکس‌ها را دید گفت تشخیص پزشک قبلی اشتباه بوده و نیازی به عمل جراحی نیست.
طبایی با اشاره به علاقه مینا به نقاشی با بیان خاطره‌ای گفت: مینا کلاس اول تا سوم راهنمایی در مدرسه‌ای که خودم آموزگار بودم تحصیل می‌کرد. یک روز دبیر حرفه‌و‌فن به من گفت به مینا بگو برای همکلاسی‌هایش نقاشی نکشد.

 خواستن توانستن است
زهرا کبودوند فعال مدنی در این مراسم گفت: دیدن مینا و میناهای دیگر که در دنیا کم نیستند به من تلنگر می‌زند. به من می‌گویند زندگی فراتر از آن چیزی است که تو به آن فکر می‌کنی. هدف زندگی واقعی را باید از زندگی میناها فهمید. دیدن مینا یعنی خواستن توانستن است، یعنی عشق، الگو، انگیزه و امید.
سمانه اسکندری، فعال محیط زیست، نیز گفت: نقاشی‌های مینا بسیار زیبا و بدون برداشت از مدل و تنها برخاسته از روح حساس و روشن او با تکنیک‌های رنگ روغن و آبرنگ است. کارهای آبرنگ ایشان حال و هوای اوایل بهار را برای من داشتند و آرامشی بی‌نظیر را به جان خسته من ریختند.
محمدصالح صفری، دبیر انجمن سعدی‌خوانی، نیز در این مراسم اظهار کرد: خداوند مِثل ندارد اما مثال دارد. به راستی مینا آذرافشان از صفات اعظم خداوند بهره برده؛ از عشق و حب تا جود و سخا، از عزت و كرم تا مهر و وفا و از همه مهم‌تر حلم و صبر. او در این آزمون طاقت‌فرسا، بسان عارفی دلباخته و عاشقی پاكباخته در راه معشوق خویش با بال‌های فرشته‌گونه خود به پرواز درآمده است.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%B6%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%85%DB%8C%D9%86%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%82%D8%A7%D8%B4%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86


برچسب ها: هنرمندان همدان ، همشهری همدان ، مینا آذرافشان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic