دوشنبه 30 فروردین 1395

همدان آموزش موسیقی برای کنترل آسیب‌های اجتماعی

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،هنر ،موسیقی ،


همدان

آموزش موسیقی برای کنترل آسیب‌های اجتماعی

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
آموزش موسیقی برای کنترل آسیب‌های اجتماعی
این روزها گرایش به یادگیری موسیقی در همدان زیاد شده است. تعداد آموزشگاه‌های فعال نیز نسبت به دیگر استان‌ها بیشتر است و مدرسان شناخته‌شده‌ای در این آموزشگاه‌ها فعالیت می‌کنند...
1395/01/30
این روزها گرایش به یادگیری موسیقی در همدان زیاد شده است. تعداد آموزشگاه‌های فعال نیز نسبت به دیگر استان‌ها بیشتر است و مدرسان شناخته‌شده‌ای در این آموزشگاه‌ها فعالیت می‌کنند. جواد مرادیان، فعال حوزه موسیقی و مدیر یکی از آموزشگاه‌های همدان در گفت‌وگو با همشهری از فعالیت‌های خود، وضعیت موسیقی در همدان و تأثیر روحی و روانی موسیقی می‌گوید.
 • برای بهتر شدن استقبال مردم  از کنسرت‌ها چه باید کرد؟
چند عامل وجود دارد؛ یکی زمان برگزاری است که باید وقت‌شناس باشیم. تبلیغات مورد دیگر است که بدانیم چگونه و کجا تبلیغ کنیم. متاسفانه اداره ارشاد اولویت را به گروه‌های همدانی نمی‌دهد و کنسرت‌های گروه‌های تهرانی به ویژه کنسرت‌های پاپ راحت‌تر برگزار می‌شود و به این ترتیب سرمایه شهر خارج می‌شود. در نهایت محتوا موضوع دیگری است که حتما از سوی برگزارکنندگان کنسرت باید مورد توجه قرار گیرد.
 • در همدان چهره‌ای داریم که به خاطر او سالن کنسرت پر شود؟
نه متاسفانه چنین برندی نداریم. جوانانی که به چهره تبدیل می‌شوند علاوه بر توانایی، رسانه هم پشت سرشان است.
 • شما عضو خانه موسیقی هم هستید؟
بنده عضو پیوسته خانه موسیقی کشور بودم که بالاترین رده خانه موسیقی بود. سال‌های 82 تا 84 به عنوان بازرس کانون مدرسان خانه موسیقی انتخاب شدم. از سال 84 به خاطر آلودگی تهران نتوانستم ادامه دهم و دیگر نرفتم.
 •  تأثیر اجتماعی موسیقی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
اصولا اگر کودکان و نوجوانان را با موسیقی سرگرم کنیم آنها را از آسیب‌های اجتماعی حفظ می‌کنیم. مکان خوب، ساز خوب، شعر خوب و فضای خوب بهترین فرصت است. تأثیر مثبت موسیقی را نباید نادیده گرفت. باید متوجه باشیم وقتی یک هنرجو ساعت‌ها تمرین می-کند تا در یک کنسرت آموزشگاهی ساز بزند و خانواده او در کنسرت بیش از 3 ساعت می-نشیند و ساز این هنرجو را گوش می‌دهد، این اتفاق مبارکی است.
 • فعالیت‌هایی که در موسیقی‌درمانی داشتید به چه سرانجامی رسید؟
همایش‌ها و سخنرانی‌های زیادی در دانشگاه‌های مختلف در موسیقی‌درمانی داشتم. به این نتیجه رسیدم که بیش از هزار سال پیش بوعلی سینا خیلی از مسائل کاربردی را مطرح کرده است. بوعلی می‌گوید موسیقی در زمان تأثیر می‌گذارد یعنی تأثیر ظهر، عصر و صبح یک نوع موسیقی تفاوت دارد. به طور مثال بررسی کرده‌ام که چرا اذان استاد موذن‌زاده هنگام غروب این تأثیر عمیق را دارد. یا اگر اذان صبح در دستگاه چهارگاه باشد بسیار فوق‌العاده است؛ زیرا غده تالاموس مغز آندورفین ترشح و حس راحتی و آرامش ایجاد می‌کند. در مقابل گاهی زمان با نوع موسیقی هماهنگ نیست؛ مثل این است که نیمه‌شب یک نفر را بیدار کنید و بگویید چلوکباب بخور. در این حالت فرد هیچ لذتی نمی‌برد. متاسفانه مسئولان فرهنگی ما با این موضوع‌ها بیگانه هستند. صدا و سیما انواع موسیقی پخش می‌کند، اما به این موضوع توجه نمی‌کند.
 • تاثیر موسیقی در افراد مختلف متفاوت است؟
بوعلی سینا تأکید دارد موسیقی گذشته از این که هنر است نوعی علم نیز است. از نظر علمی تأثیر موسیقی بر زنان و مردان، افراد مجرد و متاهل متفاوت است. تأثیر موسیقی از خوراک بسیار سریع‌تر است. وقتی ما خوراک مصرف می‌کنیم عوامل شیمیایی در جذب آن تأثیر دارد اما موسیقی بلافاصله تأثیر می‌گذارد. در کشورهای پیشرفته تحقیق کرده‌اند وقتی کسی به دندان‌پزشکی مراجعه می‌کند بخش عمده‌ای از دردی که احساس می‌کند ناشی از صدای دریل دندان‌پزشکی است؛ به همین دلیل برخی از دندان‌پزشکان به جای صدای مته و دریل برای بیمار موسیقی پخش می‌کنند.
 • شما به تأثیر جسمانی موسیقی قائل هستید؟
تأثیر جسمانی موسیقی بیشتر است؛ اما وقتی موسیقی کار می‌کنیم زمان را از دست می‌دهیم. این تأثیر عرفانی و روحانی موسیقی است که ساعت‌ها ساز می‌زنیم و متوجه گذر زمان نمی‌شویم.
 • در همدان درصد هنرجوهای خانم‌ در آموزشگاه‌ها نسبت به آقایان چگونه است؟
هرچند فصلی است، تقریبا برابر هستند. اما معلم‌ها بیشتر آقا هستند. ما یک مشکلی در این زمینه داریم. خانم‌ها تا یک مرحله‌ای خوب می‌آیند اما از مرحله‌ای ترک می‌کنند.
 • علت ترک کلاس‌ها چیست؟
هرچند استعداد موسیقی خانم‌ها خیلی بهتر است، تحصیلات عالی و ازدواج باعث ترک آموزش است. ما فقط دو خانم معلم موسیقی در همدان داریم. خیلی از هنرجویان خانم دوست دارند معلم خانم آنها را آموزش دهد. معلم‌ها درآمد بیشتری از مدرسان دانشگاه دارند.
 • گرایش بانوان بیشتر به چه سازی است؟
بیشتر گرایش به سه‌تار و در درجه بعدی به ویولن است؛ البته پیش‌تر گیتار هم بود اما حالا کمتر شده است. موضوع گیتار البته به ضعف‌های فرهنگی بر می‌گردد. خیلی از افرادی که جعبه گیتار به دست می‌گیرند آن را یک نوع فخر و وجهه اجتماعی می‌دانند.
 • نسل جدید از چه سازی استفاده می‌کنند؟
دخترها بیشتر سازی را دوست دارند که خاص باشد و در اطرافیانشان کسی دنبال آن ساز نرود. اما پسرها وسواس کمتری دارند.
 • سازهای محلی در همدان طرفدار دارد؟
نه، در همدان خیلی استقبال نمی‌شود. در حالی که معلم هم داریم اما کسی دنبال نمی‌کند. انتظار شما از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی چیست؟
درحال حاضر، نگاه اداره ارشاد به مقوله موسیقی و هنرمند خوب نیست. ارشاد باید هنرمندان موسیقی را جزو خود بداند و فکر کند از خانواده اداره فرهنگ و ارشاد هستند. به قول احمد مسجدجامعی، وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی، وقتی هنرمند را از ارشاد بگیری چیزی نمی‌ماند. اداره ارشاد باید برنامه یک ساله برای موسیقی استان تعریف کند.

مكث
فعالیت های مرادیان در عرصه موسیقی
جواد مرادیان درباره آغاز فعالیت موسیقی خود می گوید: از سال 68 آموختن موسیقی را در هنرستان آزاد اصفهان آغاز کردم و پس ازآن در تهران ادامه دادم. وقتی به همدان برگشتم یک سال هم نزد زنده‌یاد جلال دوستی کارکردم. بار دیگر که در سال 73 به تهران برگشتم ، یک روز در هفته  به همدان می‌آمدم و در آموزشگاه رودکی کلاس آموزشی داشتم و تدریس می‌کردم.
این هنرمند با اشاره به برگزاری کنسرت‌ها اضافه می کند: سال 1375 انجمن موسیقی همدان در خیابان جهان‌نما تاسیس شد. اجرای کنسرت را هم از آن سال آغاز کردم. کنسرت‌های زیادی را با گروه‌های مختلف در همدان و تهران اجرا کردم؛ سپس گروه بانوان شباهنگ را تشکیل دادم که سه اجرای فوق‌العاده در سال‌های 79، 80 و 81 داشت . در این سال‌ها کنسرت‌های زیادی خارج از کشور از جمله ترکمنستان، گرجستان و ارمنستان داشتیم که در جشنواره‌ای بین 20 کشور برتر شدیم.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/اموزش-موسیقی-برای-کنترل-اسیب‌های-اجتماعی?magazineid=


برچسب ها: هنرمندان همدان ، همشهری همدان ، موسیقی همدان ، آموزش موسیقی در همدان ،

احسان
یکشنبه 9 خرداد 1395 11:51 ب.ظ
یکم اطالاعاتت رو بیشتر کنی بد نیست
پاسخ حسین زندی : حتما
کار من پرسیدن است، اطلاعات را باید پرسش شونده بدهد اگر انتقادی دارید بفرمایید منتشر می کنم
پاشا رجبلو
دوشنبه 30 فروردین 1395 09:55 ب.ظ
با آرزوی پیشرفت روزافزون موسیقی ایران در جامعه و بخصوص دراستان همدان و همچنین آرزوی سلامتی برای همه استادان موسیقی و دوست محترم و عزیزم استاد مرادیان و همه دلسوزان هنر موسیقی
پاسخ حسین زندی : درود بر شما جناب رجبلو و سپاس از مهرتان
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic