یکشنبه 5 اردیبهشت 1395

یادآوری حفظ یادمان‌های تاریخی

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،میراث فرهنگی ،گردشگری ،

یادآوری حفظ یادمان‌های تاریخی

نویسنده: حیدر زند خبرنگار همشهری -همدان
یادآوری حفظ یادمان‌های تاریخی
کارگاه توانمندسازی شهروندان با عنوان «چرایی پاسداری از بناها و یادمان‌های تاریخی» هفته گذشته در همدان برگزار شد. یکشنبه گذشته روز جهانی بناها و یادمان‌های تاریخی بود...
1395/02/05
کارگاه توانمندسازی شهروندان با عنوان «چرایی پاسداری از بناها و یادمان‌های تاریخی» هفته گذشته در همدان برگزار شد.
یکشنبه گذشته روز جهانی بناها و یادمان‌های تاریخی بود. این روز بهانه‌ای شد تا برخی از تشکل‌های غیردولتی حوزه‌های میراث فرهنگی و گردشگری در کشور برنامه‌هایی را برای یادآوری اهمیت این موضوع داشته باشند. انجمن پویشگران سفر پاک در همدان نیز با همکاری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با برگزاری کارگاهی تلاش کرد اهمیت این روز را به گوش همشهریان همدانی برساند.

 عمارت نظری
شرکت‌کنندگان در این مراسم ابتدا از چند خانه تاریخی دوران قاجار و پهلوی اول بازدید کردند. راهله خاکباز، مدیرعامل انجمن پویشگران سفر پاک و راهنمای گردشگری، در حاشیه بازدید از باغ و عمارت نظری در همدان گفت: باغ و عمارت نظری در اواخر دوره قاجاری توسط بانک شاهی ساخته شد و از سال ۱۳۳۵ محل استقرار نمایندگان کنسولگری انگلیس در همدان بود. پس از جنگ جهانی دوم به تملک مرادخان نظری در آمد و بالاخره در سال ۱۳۸۱ زمین و محوطه باغ توسط اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان خریداری و ساختمان مرکزی آن توسط مالکان وقت به این سازمان هدیه شد. این اثر در سال ۱۳۷۷ به شماره ۲۰۱۹ ثبت ملی شد.
وی ادامه داد: سبک معماری و باغ‌آرایی سنتی زیبا، سردر ورودی و هشتی آجری با پوشش گنبدی و خیابان‌کشی مشجر منتهی به میدانگاه مقابل کوشک میانی، از جمله عناصر اصلی این باغ و عمارت محسوب می‌شود. دلیل انتخاب این اثر و خانه ضرابی برای بازدید این است که تفاوت بین بناهای عمومی و خصوصی را دریابیم.

 خانه ضرابی
یکی دیگر از بناهایی که در روز جهانی بنا‌ها و یادمان‌های تاریخی توسط فعالان میراث فرهنگی همدان مورد بازدید قرار گرفت خانه ضرابی بود. خاکباز در معرفی این بنا گفت: خانه دیگر ما میراثی‌ها ساختمان تاریخی و زیبای معاونت گردشگری است که آن هم در اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی با شکل ساده‌تری ساخته شده است. این ملک در ۲ طبقه با اتاق‌های مجزا برای فرزندان خانواده در طبقه پایین و اتاق‌های پدر و مادر و دیگر افراد خانوده در طبقه بالا طراحی شده است. فضای اتاق‌ها به اندرونی و بیرونی مجزا می‌شده است که بهترین فضا را برای مراسم‌های آیینی و عزاداری‌های مرسوم ایجاد می‌کرده است.
وی اضافه کرد: معماری ساختمان به گونه‌ای طراحی شده که مشرف به آفتاب بوده و با توجه به هوای سرد همدان برای هوای تابستان بسیار مناسب بوده است.

 مسئولیت‌پذیری شهروندان
بخش دوم این مراسم برگزاری کارگاه توانمندسازی با موضوع چرایی پاسداری از بناهای تاریخی بود که با تسهیلگری بابک مغازه‌ای، فعال مدنی در همدان، برگزار شد.
این تسهیلگر با اشاره به به نوع دیدن و چگونه دیدن آثار تاریخی گفت: دیدن موجب پدیدآمدن نگرشی می‌شود که به مسئولیت‌پذیری شهروندان منجر می‌شود و در پی این حساسیت در دیدن، فرد در برابر جامعه به یک مسئولیت اجتماعی دست پیدا می‌کند و در حفاظت از بنا‌ها و یادمان‌های تاریخی تلاش می‌کند.
وی به ضرورت ایجاد سرمایه‌های اجتماعی اشاره کرد و دلایل ضرورت‌های آن را برشمرد.

 مشارکت‌های مردمی
یکی دیگر از فعالان مدنی در این مراسم گفت: در ۳ دهه گذشته بسیاری از بناهای عمومی و خصوصی شهر که اهمیت تاریخی داشتند تخریب شده و از بین رفته است. امروز تعداد اندکی تک‌بنا را در درون شهر مشاهده می‌کنیم. از آنجا که نهادهای دولتی در حفاظت از آن‌ها تلاشی نمی‌کنند به نظر می‌رسد تنها راه نجات این آثار بهره‌گیری از مشارکت‌های مردمی است.
حسین زندی ادامه داد: از مشارکت‌های مردمی در ۲ بخش می‌توان بهره گرفت؛ یکی استفاده از فعالان اقتصادی در بخش خصوصی است تا بتوانند بناهای باقی مانده را خریداری کنند و با در نظر گرفتن چارچوب‌های قانونی استفاده کنند. در این زمینه اعضای تشکل‌های غیردولتی به عنوان مشاور می‌توانند به فعالان بخش خصوصی کمک کنند. وی اضافه کرد: مورد دیگر ایجاد مسئولیت‌پذیری در شهروندان است؛ فعالان مدنی می‌توانند با آموزش و توانمندسازی شهروندان در جوامع محلی برای حراست و حفاظت از آثار تاریخی گام بردارند. ما برای اینکه مردم را علاقه‌مند به حفاظت از بنا‌ها کنیم ابتدا باید برنامه‌های بازدید جذاب برای آن‌ها در نظر بگیریم و درون همین بنا‌ها آنان را متقاعد کنیم و آموزش دهیم.
همچنین در ‌این کارگاه شرکت‌کنندگان مسائلی مانند نقش آثار فرهنگی در ایجاد ارتباط بین گذشته، حال و آینده را بررسی کردند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%DB%8C%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%AD%D9%81%D8%B8-%DB%8C%D8%A7%D8%AF%D9%85%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic