دوشنبه 13 اردیبهشت 1395

کنسرت موش‌ها در همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،تئاتر ،

کنسرت موش‌ها در همدان

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
کنسرت موش‌ها در همدان
نمایش «کنسرت موش‌ها» کاری از گروه نمایش راسپینا از ۱۰ تا ۲۶ اردیبهشت‌ماه هر روز از ساعت ۱۹ در مجتمع فرهنگی شهیدآوینی همدان روی صحنه می‌رود. کنسرت موش‌ها نمایشی موزیکال برای گروه سنی کودک و نوجوان است که به نویسندگی فرهاد لباسی و کارگردانی سیده‌معصومه زیوری‌حسینی اجرا می‌شود...
1395/02/13
نمایش «کنسرت موش‌ها» کاری از گروه نمایش راسپینا از ۱۰ تا ۲۶ اردیبهشت‌ماه هر روز از ساعت ۱۹ در مجتمع فرهنگی شهیدآوینی همدان روی صحنه می‌رود. کنسرت موش‌ها نمایشی موزیکال برای گروه سنی کودک و نوجوان است که به نویسندگی فرهاد لباسی و کارگردانی سیده‌معصومه زیوری‌حسینی اجرا می‌شود.
سیده‌معصومه زیوری‌حسینی، کارگردان نمایش، در گفت‌وگو با همشهری درباره این نمایش و فعالیت‌های گروه راسپینا توضیح می‌دهد.
  • درباره نمایش کنسرت موش‌ها توضیح می‌دهید؟
کنسرت موش‌ها، نمایشی شاد، موزیکال و عروسکی برای کودکان و خانواده‌های آن‌هاست. برای اولین‌بار است که نمایش کودک با مضمون بهداشت و سلامت در استان همدان اجرا می‌شود.
  • علت انتخاب این موضوع چه بود و چه تأثیری در تغییر رفتار خانواده‌ها و به خصوص کودکان در مصرف تنقلات خواهد داشت؟
اگر ما بخواهیم به کودک مستقیم بگوییم که تنقلات نخور یا اینکه از او بخواهیم کارهای ناشایست انجام ندهد کودک قبول نمی‌کند و در برخی موارد حتی لجبازی هم می‌کند اما من با کمک روان‌شناس کودک (فرهاد لباسی) تصمیم گرفتم با کمک موسیقی، که تأثیر بیشتری بر کودک دارد، این کار را انجام دهم و از طریق کنسرت موش‌ها، که موضوعی کاملا آموزشی در حیطه بهداشت و سلامت دارد، بر کودکان به طور غیرمستقیم تأثیر بگذاریم. دلیل دوم این بود که بنا بر گفته لقمان حکیم (ادب از که آموختی از بی‌ادبان) خواستم الفاظ و اشعاری درباره تمیزی و سلامت بر زبان موجودی که خود عامل کثیفی و ناقل بیماری است جاری باشد تا تأثیر بیشتری داشته باشد.
  • به طور کلی رسالت تئا‌تر در این زمینه چیست؟
رسالت تئا‌تر در این زمینه منع کودک از بدی‌ها، آلودگی‌ها، بی‌نظمی‌ها، تصمیم‌های سرخود و بدون مشورت و تمرد از والدین است. در نمایش کنسرت موش‌ها تمام موضوعات و اشعار و حتی نور، دکور و تمام مسائل زیرنظر روان‌شناس کودک (فرهاد لباسی) انجام شده است.
  • با توجه به اینکه گروه راسپینا هم پرکار است و هم به صورت تخصصی درحوزه کودکان کار می‌کند، فکر می‌کنید چه بازخوردی از مخاطبان بگیرید؟
ما همیشه از بازخورد مخاطبان در اجرای نمایش‌های گذشته رضایت داشتیم. در نمایش کنسرت موش‌ها همه اجزا از قبیل کارگردانی، طراحی صحنه، نور و ساخت عروسک‌ها جزء به جزء با فکر و مدیریت کار شده و تبلیغات هم تخصصی و منحصر به فرد انجام شده است. به امید خدا از مردم شهر خوب همدان نتیجه خوب دریافت خواهیم کرد چون مردم ما به همه مسائل هنری واقف هستند.
  • نقش موسیقی در این نمایش چقدر است؟
نمایش کاملا موزیکال و شاد است و به طور کلی بار نمایش روی موسیقی و نور است. در واقع ما یک کنسرت واقعی را در ژانر کودک و خانواده‌هایشان اجرا می‌کنیم.
  • چقدر در این نمایش از طنز استفاده شده است؟
تا حدی که در موازات کار باشد، به گونه‌ای که نه کار خیلی خشک و رسمی باشد و نه خیلی به سمت لودگی برود.
  • آیا در نوشتن و اجرا به کودکان همدانی هم توجه شده یا فراگیر است؟
کودکان همدان نیز جزو مجموعه کودکان این سرزمین هستند پس کار به صورت فراگیر و همگانی است.
  • وضعیت نمایش کودکان در همدان را با توجه به امکانات چگونه ارزیابی می‌کنید؟
نمایش در حیطه کودک خوشبختانه در همدان رفته‌رفته جایگاه خود را پیدا کرده و امیدوار هستیم روزبه‌روز بهتر و بهتر شود. خوشبختانه ما مردم فهیمی داریم که از هیچ کاری برای کودکان خود کوتاهی نمی‌کنند.
  • برنامه‌های آینده گروه شما چیست؟
گروه نمایش راسپینا در آینده برنامه‌های جدید و جذاب همچنان در حیطه کودک به صورت تخصصی خواهد داشت. امیدواریم تا تابستان کار جدیدی را آماده کنیم.


برچسب ها: تئاتر همدان ، همشهری همدان ، کنسرت موش ها ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات