دوشنبه 13 اردیبهشت 1395

آوازی که در کوهستان جاماند

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،موسیقی ،

آوازی که در کوهستان جاماند

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
جمعی از دوستان و نزدیکان ناصر مهرورز، از استادان بنام موسیقی و آواز که هفته گذشته بر اثر سانحه در کوهستان به دیار باقی شتافت، در گفت‌وگو با همشهری از وی و خاطراتش می‌گویند...
1395/02/12
جمعی از دوستان و نزدیکان ناصر مهرورز، از استادان بنام موسیقی و آواز که هفته گذشته بر اثر سانحه در کوهستان به دیار باقی شتافت، در گفت‌وگو با همشهری از وی و خاطراتش می‌گویند.
محمد حاتم، هنرمندی که اواخر دهه ۶۰ خورشیدی با زنده‌یاد ناصر مهرورز در اجرای کنسرت‌ها همکاری می‌کرد، به همشهری می‌گوید: ناصر مهرورز را از دوران مدرسه که عضو سازمان پیشاهنگی بودم می‌شناختم. مهربانی‌های این مرد در ذهن کودکانه من بود تا بعد از گذشت روز‌ها و علاقه‌مندی به موسیقی روزی در منزل یکی از دوستان به خدمت ایشان رسیدم. آنجا بود که فهمیدم چقدر برای موسیقی ما کار کرده‌اند و در آواز صاحب چه ذوق و مهارتی هستند.
حاتم ادامه می‌دهد: این افتخاری برای من جوان بود که اجازه همنوازی با آن بزرگوار را داشته باشم و این افتخار در محفل‌های کوچک ما تکرار شد. بعد از اینکه کمی فضای فرهنگی گشایش داشت افتخار داشتم ۲ کنسرت در خدمت مرحوم مهرورز اجرا کنم. فکر می‌کنم سال ۶۸ و ۶۹ بود که در گروه ساز می‌زدم و آقای مهرورز آواز می‌خواندند.

نیم‌قرن دوستی
استاد علی‌اصغر طاهری، خواننده پیشکسوت همدانی، با اشاره به سابقه دوستی خود با زنده‌یاد مهرورز، می‌گوید: آشنایی من با مرحوم ناصر مهرورز از نیم قرن پیش توسط سیاوش دیهیمی شروع شد. در آن زمان نام خانوادگی آقای مهرورز به نام عصاری‌ها بود.
طاهری ادامه می‌دهد: درآن زمان وی به‌تازگی آموزش ویولن را می‌گذراند و بعضی قطعات را به صورت مبتدی خوب می‌نواخت و هم نغمه آوازی سر می‌داد که نشان‌دهنده استعداد ذاتی ایشان بود. پس از آن با هم ارتباط داشتیم تا بعد از مدتی که وی به استخدام آموزش و پرورش درآمد و من هم همدان را به مدت ۲ سال ترک کردم.
وی می‌گوید: از اواخر دهه ۴۰ برای امرار معاش به مدت یک ربع قرن از موسیقی کناره‌گیری کردم؛ سپس در نیمه دوم دهه ۷۰ و همکاری با صداوسیمای مرکز همدان ملاقات‌های گه‌گاهی با وی داشتم. تا اینکه ۳ سال پیش رضا صفوی برنامه کنسرتی به مدت ۳ شب برگزار کرد که از مرحوم مهرورز و من به عنوان هنرمندان پیشکسوت دعوت و قدردانی کرد. بعد از آن ارتباط ما با تشکیل خانه آواز بیشتر شد و گه‌گاه در پیاده‌روی‌ها با یکدیگر ملاقات داشتیم.
حسن زندی، خواننده جوان و عضو خانه آواز همدان، نیز با ابراز تأسف از درگذشت استاد ناصر مهرورز می‌گوید: اینک تنها تسلی ما، مرور خاطرات آن عزیز از دست رفته از دهان یاران و شاگردان و گوش‌سپردن به نواهای ثبت‌شده وی است. یادآوری حضورش در جمع‌های هنری و مراسم تجلیل ایشان، شاید مرهمی بر غم از دست دادنش باشد.

کوهنوردی
نعمت اخضر، پیشکسوت کوهنوردی، که سابقه همنوردی با زنده‌یاد مهرورز را دارد، می‌گوید: مهرورز یک هنرمند بود که آوازش شبیه استاد شجریان بود. ویولن عالی می‌زد و ترانه‌های قدیمی را خیلی با احساس می‌خواند. او به کوهنوردی گرایش پیدا کرد اما مدتی پیش مشکل توده مغزی پیدا کرد. خوشبختانه عمل جراحی را با موفقیت طی کرد، گرچه زبانش به لکنت افتاد و به سختی آواز می‌خواند.
اخضری می‌گوید: آنقدر کوه آمد و خواند تا صدایش خوب شد. با آن سن و سال، ادامه کوهنوردی و صعود به قله دماوند برای او خیلی سخت بود اما تلاش می‌کرد و ادامه می‌داد. یک الگو بود و همین کوهنوردی در کنار جوانان او را سرپا نگه داشته بود.

دوستی در هنرستان دیباج
اکبر چلوییان، یکی دیگر از پیشکسوتان کوهنوردی، نیز می‌گوید: ناصر مهرورز، هنرمند خوش‌صدا و نوازنده چیره‌دست شهر همدان، در فراز و نشیب زندگی خویش مراحل بی‌شماری را گذراند و طی سال‌های اخیر به کوه و کوهستان رغبت و تمایل زیادی داشت. هرچند در ۴ سال گذشته با بیماری درگیر بود اما استوار و پایدار بر همه علت‌ها فائق آمد و توانست به دماوند، بام ایران، صعود کند.
چلوییان با اشاره به سابقه دوستی خود با مهرورز می‌گوید: آقای مهرورز را از سالیان دور به یاد دارم و ارتباط دوستی و همکاری با ایشان به سال‌های ۱۳۵۷ در هنرستان دیباج برمی‌گردد. او در اردوهای رامسر شرکت کرد و آثار خوبی را اجرا کرد که برخی از آن‌ها را در سال‌های اخیر برای دوستان بازخوانی کرد.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%A7%D9%88%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D9%88%D9%87%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF?magazineid=


برچسب ها: هنرمندان همدان ، همشهری همدان ، مهرورز ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic