نامه 350 نفر از هنرمندان، روزنامه نگاران، فعالان مدنی و نویسندگان به استاندار همدان در اعتراض به تخریب­های میراث فرهنگی و طبیعی استان

به نام خدا

جناب آقای مهندس نیکبخت

استاندار محترم استان همدان

با سلام و احترام

جنابعالی را به عنوان یک مسئول پاسخگو می­شناسیم، شما تنها استانداری هستید که در 2دهه گذشته به یک نامه عمومی که از طرف جمع بزرگی از نمایندگان اقشار مختلف اجتماعی در یک استان نوشته شده پاسخ گفته­اید، نه تنها پاسخ داده­اید که در یک مورد نیز به درخواست ما جامه عمل پوشانده و از تخریب زورخانه تاریخی شهید همه‌کسی جلوگیری کرده‌اید.

مطمئن باشید مردم فرهنگ­دوست و قدرشناس همدان همراهی شما را فراموش نخواهند کرد. ما از شما به عنوان عالی­ترین مقام دولتی در استان خواستاریم اجازه ندهید بیش از این میراث طبیعی و فرهنگی استان نادیده گرفته شود.

درنامه پیشین هشدار داده بودیم که «صدور مجوز تاسیس کارخانه فولاد و معضلات کمبود آب استان، جانمایی پارکینگ در جوار محوطه‌ی تاریخی هگمتانه، احداث هتل‌ها، اقامت‌گاه‌ها و اماکن تفریحی در منطقه مشرف به تپه عباس‌آباد و گنجنامه، اعطای مجوز بلندمرتبه‌سازی و افزایش ارتفاع 10 طبقه و بیشتر در محور بلوار بعثت و بلوار ارم، نیز محور پرترافیک همدان از جمله خیابان بوعلی، میدان جهاد و بیمه اشتباه بوده و خسارات جبران ناپذیری را به تاریخ و طبیعت شهر وارد کرده است.

این اتفاق در مناطق محروم شهر مانند شهرک‌های خضر، مدنی، اندیشه و ولیعصر متاسفانه به اشکال مختلف رخ داده است.» اما متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی برای جلوگیری از اتفاق‌های یاده شده  صورت نگرفت و در آغاز سال جاری در کمال شگفتی مشاهده کردیم شهرداری بخشی از حریم محوطه هگمتانه را به پارک­سوار و محل آمد و شد روزانه صدها اتوبوس تبدیل کرده است.

در نامه قبلی به جنابعالی از شما تقاضا کرده بودیم «حتی‌المقدور آن‌چه از عناصر قدیمی و بافت سنتی شهر باقی مانده و یا در حال نابودی است را نجات دهید» و پیشنهاد کرده بودیم «‌بازیابی و مرمت ساختمان‌های قدیمی، چمن‌ها، محله‌ها و قنات‌های تاریخی شهر، در کنار حفظ باغ‌های باقیمانده می‌تواند به حفظ هویت شهری همدان کمک کند»


با اینکه شما در پاسخ نامه ما فرموده بودید: « ضمن ابزار تأسف از قصور و کاستی‌های رخ داده‌ گذشته و با احترام به دغدغه‌ها و نگرانی‌های فرهنگی ارزشمند شما سرمایه‌ها و مفاخر ملی این استان، با قاطعیت اعلام می‌کنم حفظ همه‌ ارزش‌ها و هویت‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی برهمگان ضروری است و با توجه به دیدگاه عمیق دولت تدبیر و امید در حفظ ارزش‌های این مرز و بوم، تلاش همه‌جانبه‌ ادارات و سازمان‌های دولتی و مردم‌نهاد این استان در راستای توجه و تأکید بر حفاظت همه‌جانبه از آثار تاریخی، طبیعی و محیط زیست متمرکز بوده و هرگونه تخریب و نابودی آثار تاریخی، باغات و فضای سبز را محکوم کرده و اجازه نخواهیم داد تعرضی به این سرمایه‌های ارزشمند ملی صورت گیرد، پاسداشت این ارزش‌ها برای همه نهادها یک تکلیف قانونی و اداری است.»

اما ظاهرا در حوزه مدیریت شهری اراده­ای برای اجرای آنچه دستور داده­اید وجود ندارد و این روزها شاهد صخرهبرداری محوطه روبروی باغ موزه دفاع مقدس در تپه عباس آباد برای احداث هتل هستیم.

جناب آقای مهندس نیکبخت

ما فراموش نکرده‌ایم که پیام رئیس دولت مبنی بر توسعه گردشگری استان را اولین بار شما در حضور اصحاب رسانه بیان کردید و شما از سفارش رئیس جمهور بر توجه به گردشگری همدان سخن گفتید، ما فراموش نکرده­ایم که سال گذشته در همایش میراث ناملموس همدان از معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با قاطعیت خواستید برای سال 2017 هگمتانه به ثبت جهانی برسد.

اما همانطور که مستحضر هستید ثبت جهانی یک اثر ملزوماتی دارد؛ نمی­توان با ایجاد پارک­سوار در جوار یک اثر بی‌نظیر باستانی آن را به ثبت جهانی رساند.

توجه داشته باشید با ایجاد محل تجمع کارگران فصلی در دل حریم یک محوطه تاریخی، حضور پرنده‌فروشان و کشتار مرغ و خروس در محل حضور گردشگران و معضلات همراه آن، نمی­توان هگمتانه را ثبت جهانی کرد.

وقتی تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری­های مدیرت شهری باعث می­شود مهمترین مرکز بازرگانی فرش غرب کشور در 400 سال گذشته به سبزه‌میدان تبدیل شود، وقتی مدیریت شهری توانایی ندارد برای دست‌فروشان خیابان اکباتان و میدان تاریخی امام فضای مناسبی به عنوان بازارچه­های محلی در نظر بگیرد و این شهروندان را به درستی، بدون حذف و در نظر گرفتن احترام و حقوقشان ساماندهی کند پس سخن گفتن از ثبت جهانی آثار تاریخی جایگاهی ندارد.  

نگاه شما به مقوله گردشگری و میراث فرهنگی قابل تحسین است اما توجه به توسعه پایدار در این زمینه، حلقه مفقوده مدیریت شهری است.

همانطور که می­دانید تفاوت حوزه مدیریت در کشور ما و ممالک توسعه یافته، در نگاه به توسعه پایدار، برنامه‌ریزی و مدیریت آینده است. مدیران شهری همدان سال­هاست تنها دوره مدیریت خود را می­بینند چرا که اگر مدیران ما آینده­نگر بودند و 20 سال پیش برای آینده برنامه‌ریزی می­کردند امروز نه مشکل ترافیک داشتیم نه با آسیب‌های موجود مواجه می­شدیم.

جناب آقای استاندار

حفاظت و پاسداری از میراث طبیعی و فرهنگی تنها بر عهده یک اداره نیست، هم مدیران دولتی و هم مردم با مشارکت نهادهای عمومی باید در جهت حفظ آن تلاش کنند. انتصاب­هایی که در دو حوزه یاد شده توسط جنابعالی به تازگی صورت گرفته قابل تقدیر است و منجر به برداشتن گام­هایی مثبت شده، اما اداره کل میراث فرهنگی و حفاظت از محیط زیست، به تنهایی نمی‌توانند میراث گران­بهای استان را حفظ کنند.

بارها به شهرداری پیشنهاد و گوشزد کرده­ایم که وظیفه معاونت اجتماعی فرهنگی گردشگری شهرداری، تنها نصب بنر تبلیغاتی نیست و می‌توانند بخشی از بودجه و اعتبار فرهنگی را صرف خرید خانه­های تاریخی شهر کنند.

شهر به فرهنگسرا نیاز دارد. چرا باید خانه جواهری تخریب شود و در مدت کوتاهی در همان مکان پس از قطع درختان مجوز چندین برج صادر شود؟ چرا احداث موزه هنرهای معاصر متوقف مانده است؟ مگر نه اینکه یکی از نیازهای شهروندان برخورداری از فضاهای فرهنگی است؟

شما بارها میراث فرهنگی و طبیعی استان را با داشته­های استان اصفهان و کارنامه مسئولان اصفهان مقایسه کرده‌اید. در استان ما افراد کارشناس و تحصیل‌کرده در حوزه­های مدیریت شهری، باستان‌شناسی، معماری، جامعه‌شناسی و گردشگری بسیارند. اگر اعتمادی بر ایشان نیست از شما درخواست می کنیم، مستشار وارد کنید و از کارشناسان اصفهانی دعوت کنید تا ببینید آنان چه کار کرده­اند.


 

 

 

 


بخش دوم 

نامه 350 نفر از هنرمندان، روزنامه نگاران، فعالان مدنی و نویسندگان به استاندار همدان در اعتراض به تخریب­های میراث فرهنگی و طبیعی استان

باستان‌شناسان، معماران و فعالان فرهنگی استان بارها گوشزد کرده‌اند که احداث پارکینگ در محوطه آقاجانی‌بیگ، دوای درد ترافیک شهر نیست. اگر قرار است 6 خیابان اصلی منتهی به میدان، به پیاده‌راه تبدیل شود چه ضرورتی برای ایجاد پارکینگ در این محوطه است؟ بارها از مدیران شهری خواسته شده پیش از اجرای این طرح نادرست حداقل اجازه بدهید باستان‌شناسان دانشگاه­های استان در این محوطه گمانه‌زنی و کاوش کنند چرا که آنان باور دارند این محوطه بر روی بستر بخشی از شهر کهن هگمتانه است اما گوش شنوایی نیست! عملکرد مدیران شهری، این ظن و گمان را به ذهن می­آورد که گویی توانایی مدیریتی ندارد و یا منافع شخصی اجازه کار درست را نمی­دهد.

جناب آقای مهندس نیکبخت

ما از شما تقاضا داریم برای جلوگیری از کارهای نادرست و برون‌رفت از بحران کنونی اقدامی جدی و عاجل صورت بگیرد و در قدم اول دستور دهید:

1-  پارک­سواری که به تازگی در حریم محوطه تاریخی هگمتانه ایجاد شده، جمع آوری و فضای اطراف آن ساماندهی  شود.

2-  احداث هتل­ها و مجتمع­های گردشگری بزرگ در لکه­های سبز همدان از جمله حریم تپه عباس‌آباد و گنجنامه کنترل شده و انتقال این بناها به فضاهای مناسب از جمله اطراف شهرک‌های مدنی و فرهنگیان تسهیل شود.

3- دو نامه پیشین هنرمندان و فعالان فرهنگی استان در مورد موضوع شهر زیرزمینی سامن و موضوع نیروگاه شهید مفتح پیگیری شود.

در پایان

تقاضا داریم برای نتیجه‌بخش بودن این مکاتبات و اجرایی شدن مطالبات با برگزاری یک نشست حضوری با امضاکنندگان نامه برای رسیدن به یک نقطه مشترک و برنامه اجرایی مشترک موافقت فرمایید.


امضاکنندگان:

پرویز پرستویی، پرویز اذکایی، امیرشهاب رضویان، احمدرضا درویش، هانیه توسلی، عباس عربزاده ، پرویز شکری، علیرضا بهرامی و ارشد طهماسبی، اسداله شعبانی و...

اذکایی پرویز مورخ پژوهشگر

احمدی آرزو پژوهشگر

آزادی مصطفی روزنامه نگار

اکبری‌صحت جلیل خبرنگار و منتقد سینما

اسدی پیروز محمد فعال محیط زیست کوهنورد

احسنی سمانه باستان شناس

اسکندری سمانه فعال محیط زیست

اطلسی علی ورزشکار

ابراهیمی سیدافشین حقوقدان

ابوالفتحی حسین روزنامه نگار

افشار روح‌الله فعال فرهنگی

اشرفی مهزاد فعال محیط زیست

احمدی مهرداد فعال فرهنگی

افشاری علیرضا دبیر دیده‌بان یادمان‌های تاریخی

اکبری حمید فعال محیط زیست

افتخاری اصغر فعال اجتماعی

ایران پور علی نوازنده

افسر علی روزنامه نگار

احمدوند مسعود فعال فرهنگی

احمدی مسعود(ساعد) شاعر-نویسنده

اسدی سانتا ارشد محیط زیست

اوجاقی سارا کارشناس صنایع دستی

بهمرام مریم فعال فرهنگی

برجیان امیر فعال فرهنگی

برزگر مجید فیلمساز و تهیه‌کننده

برزگر بهاره فعال مدنی

بابایی پروانه عکاس نقاش

بختیاریان امیر روزنامه‌نگار

بیگدلی دانیال فعال اجتماعی

بیاتی محمد روزنامه‌نگار

بیات علی کوهنورد فعال محیط زیست

بیات هاشم فعال مدنی

بخشایی شیوا ارشد محیط زیست

بهروز احسان کارشناس شهرسازی

باغبانی سعید هنرمند تئاتر

بیگدلی محمد فعال مدنی

بهرامی علیرضا شاعر روزنامه نگار

باقری مهدی مستند ساز

بشیری علی اصغر نویسنده-پژوهشگر ادبیات

بیگلر پویان نوازنده

به‌خیال مهدی نویسنده

پرستویی پرویز بازیگر

پهلوانی فاطمه فعال فرهنگی

پاک‌بین سهند شاعر

پهلو ساری مجتبی روانشناس

پارسیان محمدرضا روزنامه نگار

پیمبری مهدی کوهنورد

پارسا علی خواننده

پورصمدی مرتضی فیلساز

توسلی هانیه بازیگر

توکلی بهرام هنرمند

ترکمان محمد روانشناس

تیموری طیبه شاعر

ثقه‌ای احسان فعال محیط زیست

جعفری امین فیلمبردار سینما

جلاده وحید فعال محیط زیست

جمشیدیان رضا هنرمند

جوادیه مجتبی فعال گردشگری

چهاردولی محمد ورزشکار

حاتم محمدفعال فرهنگی نوازنده

حاجیلویی وحید فیلمساز

حیدریان فخرالدین دندانپزشک

حنیفه مهشید بازیگر

حکمتی‌اطهر محمود کارگردان تئاتر

حمیدی‌نوید امیر مستندساز

حسین پور مهران فعال مدنی

حسینی نادی محمد  مهندس معماری

خداجو اکبر ورزشکار

خطیبیان پژمان پزشک

خاکیان مریم ایران‌شناس-روزنامه‌نگار

خوش صفت مجتبی کارگردان تئاتر

خاکباز راهله مردم شناس

خاکباز محمد فعال اجتماعی

خادمی مهرداد آهنگساز پزشک

خدایی حسن کوهنورد

خلج بهزاد فعال فرهنگی

خضریان مجیر خبرنگار

خضریان مهرداد معمار

درویش احمدرضا سینماگر

دی بمهر آرشام فعال فرهنگی

دینی سعید مدرس دانشگاه

دینی سعید کوهنورد

داوری حمید فعال فرهنگی

دوست‌قرین عباس نویسنده و کارگردان تاتر

رضویان امیرشهاب سینماگر

رشیدی نقی ورزشکار

رضایی محمد سعید روزنامه‌نگار

رفیعی مسعود مستندساز

رضایی حامد معمار- عکاس

رابطی هما نقاش

رادمنش سعید روزنامه‌نگار

رحیمی زهره فعال مدنی

رضایی زهرا راهنمای گردشگری

رضاپور فواد کوهنورد

ریحانیان حمیدرضا دکترای محیط‌زیست

روحانی رضا مهندس عمران

رشیدی مریم فعال فرهنگی

رضویان سیدوحید هنرمند

رضویان سیدسعید مدیرتولید

زارعی محمد مهدی ورزشکار

زارعی ابراهیم ورزشکار

زارعی مختار ورزشکار

زندی حسین روزنامه‌نگار  فعال فرهنگی

زندی حیدر عکاس فعال فرهنگی

زینعلیان جعفر عکاس

زندی نسرین فعال محیط زیست

زند سلمان روزنامه‌نگار

زراعت‌کار مقدم رضا عکاس

زهاب محمدرضا طراح انیمیشن

ساکت کیوان آهنگساز

سجادی سید محسن ورزشکار

سبزواری علیرضا شاعر روزنامه نگار

سلوکی امیرحسین فعال محیط زیست

سپهر فرزاد روزنامه‌نگار کارشناس ارشد معماری

سالاری گیتی فعال مدنی

سیف معین فعال فرهنگی

سبزی کاظم- شاعر

سمندر محمدرضا عکاس

سرمدی سید عطاالله خوشنویس

سپهر میلاد فعال مدنی خبرنگار

سماعی امیرحسین فعال فرهنگی

ساعی محمد هادی پیشکسوت ورزش های باستانی

شاکر آیدا فعال گردشگری

شهبازی مریم کارشناس شهرسازی

شهبازیان محمد ارشد معماری

شهرستانی علی ورزشکار

شهرستانی علی ورزشکار

شادمانی‌روشن مهدی شاعر

شریعتی زهره فعال فرهنگی

شاه‌طاهری آرزو نویسنده

شاملو سحر هنرمند تئاتر

شریعتی ناهید فعال فرهنگی

شفیعی سونیا فعال مدنی

شعبانی اسدالله نویسنده کودک و نوجوان

شهبازی محمدرضا فعال محیط زیست

شریفی سمانه کارشناس ارشد مدیریت پروژه

شرفی شیوا عکاس

شکری پرویز چهره‌پرداز

شیریان امین ورزشکار

شکری خسرو ورزشکار

شهبازی مجتبی ورزشکار

صباغیان محمد

صادقیان سارا باستانشناس

صفری محمد صالح فعال فرهنگی ورزشکار

صالحی نظام مرشد زورخانه

طهماسبی ارشد موسیقی­دان

طالبیانی سیما هنرمند

طاهری علی‌اصغر هنرمند

عربزاده عباس عکاس

عظیمی امیر علی ورزشکار

عظیمی قدسیه خبرنگار

عباسی لیلاطراح گرافیک بازیگر

عاطفه جواد نویسنده

عشایری محمد رضا فعال فرهنگی

عقیقی فرح فعال هنری

عزیزی فاطمه فعال اجتماعی

عطایی حامد ارشد گردشگری

عناصری حسین طراح و گرافیست

عواطفی هویدا فرهاد کارشناس ارشد محیط زیست

غلامی پارسا محمدرضا روزنامه نگار

فتحیان نازنین فعال فرهنگی

فرهانچی افشین پزشک

فطری مرتضی آهنگساز

فتاحی سیامک فعال محیط زیست

فرامرزی محمد حسن فعال اجتماعی

فرضیان محمد ورزشکار

فرجی رحیم ورزشکار

فرضیان حمید ورزشکار

قویمی میترا عکاس

قادری اصغر کوهنورد

قاسمی طاهره فعال فرهنگی کوهنورد

قهرمانی محمد فعال اجتماعی

قهرمانی علی فعال مدنی

قویمی امیرحسین فعال محیط زیست

قبولی احسان فعال فرهنگی

قربانی محمد کارشناس ارشد معماری

کاظمی فاطمه خبرنگار

کیانوشی مریم فعال حوزه صنایع دستی

کریمی مهدی باستان‌شناس

کرمی علی‌اکبر فیلمساز

کرمی پویا فعال محیط زیست

کریمی محسن ورزشکار

گلاب احمدی حمیدرضا ورزشکار

گیتی‌جمال فرهاد فعال محیط زیست

گل‌محمدی پوریا شاعر روزنامه‌نگار

گوهرپور حسن شاعر- روزنامه‌نگار

گنجه‌ای احمدرضا فیلمساز

گرجیان مجید فیلمبردار سینما

لطفی ناهید روانشناس

لیاقتی رضا مهندس عمران

مجیدی بهرنگ معمار مدرس دانشگاه

مویینی محمدرضا هنرمند

محمودی علیرضا نویسنده روزنامه‌نگار

مغازه‌ای بابک فعال مدنی

موسوی سیدعلی ورزشکار

محرابی اردشیر مجسمه‌ساز

مهیمنی مروارید روزنامه‌نگار

مهدی عراقی حامد فعال فرهنگی

مظفری محمد فعال فرهنگی

مرادی فرزانه راهنمای گردشگری

مرادی علم محمدرضا ورزشکار

محرابی ملک فعال مدنی

ملکیان مهدی فعال مدنی

مهدی نژاد سپیده عکاس

مرادی آزاده هنرمند

منصور مرجان مهندس عمران

مسچی علی پیشکسوت ورزش باستانی- پزشک

موسوی پرورش مرتضی نویسنده

مهاجر مهوش بازنشسته آموزش پرورش

مرادحاصلی جلال فعال مدنی

مقدم محمد کوهنورد

ملکی امین فعال فرهنگی

مهدی‌زاده مصطفی فعال مدنی

معصومی طیبه فعال اجتماعی

مقصودی محسن فعال محیط زیست

مهرنیا مهران آهنگساز

مهیمنی محمدعلی نویسنده شاعر

معصومی حمیدرضا روزنامه‌نگار

مرادی مجید عکاس و مستندساز

موسیوند نقی تصویربردار

نجفی‌راغب مهرنوش حقوقدان

ناصرخیریان حسین راهنمای گردشگری

نجفی حمید مهنرس عمران

نامداری علی محمد بازنشسته آموزش پرورش

نورالهی شهروز خوشنویس

نایینی علی فعال مدنی

نصرتی محمد آهنگساز

نوروزی حمید فعال محیط زیست

نجفی محمدرضا مهندس عمران

نصری رضا فعال فرهنگی

نیک نفس غلامعلی ورزشکار

وندایی میلاد باستان شناس

همایی پیمان ورزشکار

هوشمند علی فعال فرهنگی

همه‌کسی حسن ورزشکار

همه‌کسی مهزیار ورزشکار

همه‌کسی مهدی فعال اقتصادی

یاری قباد فعال اجتماعی

یالپانیان سارا ارشد محیط زیست

یاری لاله عکاس

یوسفی میثم ورزشکار

هستی‌پرست راستین آهنگساز

 

رونوشت:

1.      سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور

2.      اداره کل حفاظت محیط­زیست استان همدان

3.      اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان

4.      دفتر روزنامه‌های و خبرگزاری‌ها رسمیبرچسب ها: نامه هنرمندان به استاندار همدان ، هنرمندان همدان ، تخریب میراث فرهنگی در همدان ، میراث فرهنگی همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic