چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395

تندیس نگهبان به همدان رسید

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :باستان شناسی ،میراث فرهنگی ،

تاریخ انتشار: 15 اردیبهشت 1395  -   5:03:07 قبل از ظهر(AM)
پرینت بگیرید

انتخاب خبر- حسین زندی: نخستین نشست باستان شناسی پیش از تاریخ ایران به همت گروه باستان شناسی دانشگاه بوعلی سینا و مجله کندوکاو برگزار می­شوددر برگزاریاین نشست سازمان میراث فرهنگی استان همدان و انجمن بُرنا نیز همکاری می کنند.

این همایش در روز دوشنبه 20 اردیبهشت ماه از ساعت 14.30 تا 17 برگزار خواهد شد و در آن استادانی چون دکتر حمیدرضا ولی پور از دانشگاه شهید بهشتی، و دکتر مترجم از دانشگاه بوعلی سینا سخنرانی می­کنند و آقای محسن زینی وند از دانشجویان دکتری باستان شناسی دردانشگاه اصفهان نیز سخنرانی خواهند داشت؛ همچنین در این همایش طی برنامه­ایی برای چهارمین بار تندیس نگهبان به استاد پیشکسوت باستان شناسی ایران دکتر صادق ملک شهمیرزادی اهدا خواهد شد. میلاد وندایی مدیر مسئول مجله کندو کاو و یکی از برگزار کنندگان این همایش  به تشریح جایزه نگهبان می پردازد.

ابتدا از چند و چون  برگزاری همایش در همدان بگویید؟

این نخستین همایش از این دست در شهر همدان است و امیدواریم بابی شود برای هر چه بیشتر برگزار کردن این دست نشست­ها و همایش­های علمی و تخصصی در شهر همدان و همچنین غرب کشور که خوب بی شک نیاز به حمایت مسئولان و مدیران شهری دارد، برای مثال همکاری گروه باستان شناسی دانشگاه بوعلی سینا به مدیریت دکتر محمدی فر و دکتر مترجم که هر دو چهره­های شناخته شده و معتبر باستان­شناسی ایران هستند، در برگزاری این نشست بسیار تاثیر گذار بود و همچنین مساعدت آقای علی مالمیر ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان همدان که به مناسبت هفته میراث فرهنگی در این همایش ما را یاری کردند.

تندیس نگهبان چیست و چه کسی برای نخستین بار ایده پرداز آن بوده و از کی این تندیس در جامعه باستان شناسی ایران بوجود آمد؟

خوب سال 1389 بنده برای اولین بار ایده برگزاری مراسمی برای بزرگداشت، پیشکسوتان و اساتید معتبر باستان­شناسی ایران را دادم و پیشنهاد کردم که تندیسی با نام نگهبان که نمادی از نام پدر باستان شناسی ایران یعنی دکتر عرت الله نگهبان باشد و همچنین این نام نمود خوبی از نگهبانی است که باستان شناسان از نام و تاریخ ایران زمین انجام می­دهند و پاسدار فرهنگ و تمدن ایرانشهر هستند و برای آن زحمت می­کشند.

این تندیس هرسال به یک نفر اهدا می­ شود؟

اولین تندیس نگهبان را قرار بود در همایش «یک دهه باستان شناسی همدان» که قرار بود در آذر ماه سال 1390 برگزار شود، اهدا کنیم که به دلایلی آن همایش کنسل شد، و اهدای نخستین تندیس نگهبان موکول شد به اسفند ماه1391 که در نخستین همایش ساسانی در دانشگاه بهشتی و به دکتر «محمد یوسف کیانی» اهدا شد؛ دومین تندیس نگهبان در مهرماه 1392 در دومین همایش ساسانی در موزه فرش ایران به دکتر «تورج دریایی» اهدا شد، سومین تندیس نگهبان آذرماه سال گذشته و در سومین همایش ساسانی در موزه ایران باستان به استاد «مهدی رهبر» اهدا شد.

در همایش امسال تندیس به چه کسی اهدا خواهد شد؟

در این نشست ما چهارمین تندیس نگهبان را به استاد عزیز باستان شناسی ایران یعنی دکتر صادق ملک شهمیرزادی اهدا خواهیم کرد. این تندیس از طرف مجله کندوکاو به این بزرگان اهدا می شود و خوب ایده آن را بنده داده ام و بانی آن مجله کندوکاو هست. البته یک نشان نگهبان در جامعه باستان شناسی ایران نیز اهدا می شود که بانی آن انجمن علمی باستان شناسی ایران است و تفاوت دارد با تندیس نگهبان.

هدف از برگزاری این نشست چیست؟

خوب عموماً در تمام دنیا نشست ها و همایش های علمی و باستان شناسی برای آشنایی جامعه آن رشته، به ویژه در این همایشجامعه باستان شناسی، با جدیدترین حفاری ها و داده ها و پژوهش های انجام شده است که این نشست نیز دقیقاً چنین هدفی را دنبال می کند؛ ضمن این که ما امیدواریم این نشست سرآغازی باشد برای هر چه بیشتر دور هم جمع شدن باستانشناسان و تجلیل از بزرگان و پیشکسوتان، نه تنها در این رشته بلکه تمامی رشته ها در شهر همدان.

برگزاری چنین همایش هایی در همدان چه تاثیری در عموم مردم و علاقمندان دارد؟

پیش از این ما همایش ها را عموماً در تهران برگزار می کردیم که مهمترین دلیل آن برای حضور حداکثری علاقمندان و تسهیل در اجرای برنامه ها بود، اما این بار با همکاری دیگر دوستان در این نشست، تصمیم گرفتیم در همدان باشد تا از مرکزیت شهر تهران کاسته شود. شهر همدان یکی از کهن­ترین شهرهای ایران است و پایتخت بسیاری از دوره های باستانی و تاریخی همدان بوده و از جایگاه باستان شناسی و تاریخی بسیار مهمی برخوردار است، پس بی شک باید در زمینه مطالعات تاریخی و باستان شناسی نیز جزء بهترین ها باشد، برای مثال درجه علمی گروه باستان شناسی دانشگاه بوعلی جزء بالاترین درجات باستان شناسی ایران است و بسیاری از دانشجویان به دلیل اساتید و سطح علمی این دانشگاه علاقمند به تحصیل در این دانشگاه هستند، دانشگاه آزاد همدان نیز گروه باستان شناسی داشت که متاسفانه به دلیل فقدان دانشجو تقریباً دیگر تعطیل شده است. اما برگزاری این چنین نشست ها و همایش­ها هم می­تواند به بالا بردن سطح علمی این رشته در منطقه کمک کند، هم بابی شود برای همکاری انجمن ها و سمن های غیر دولتی شهر و استان،برای مثال انجمن تازه تاسیس بُرنا که یک انجمن با محوریت مدیریت شهری است در برگزاری این نشست ما را همکاری می کند که در نوع خود بسیار خوب و مفید است و امیدواریم دیگر انجمن ها که رابطی بین دنیای علم و مدیران شهری با مردم هستند و در اصل بازوی مردم هستند، بیشتر در این دست برنامه ها، حداقل در شهر همدان شرکت داشته باشند.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic