چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395

«مرد تپه‌های سیلک»، دارنده چهارمین تندیس نگهبان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    

«مرد تپه‌های سیلک»، دارنده چهارمین تندیس نگهبان


1462775982290_photo_2016-05-07_16-37-10.jpg

چهارمین تندیس پدر باستان‌شناسی ایران (دکتر عزت‌اله نگهبان)، بعداز ظهر امروز (دوشنبه 20 اردیبهشت) به «صادق ملک شهمیرزادی» اهدا می‌شود.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، این مراسم که قرار است در حاشیه نخستین همایش باستان‌شناسی پیش از تاریخ ایران در سالن آمفی تئاتر دانشکده هنر و معماری دانشگاه بوعلی همدان برگزار شود، به همت گروه باستان شناسی دانشگاه بوعلی سینا و مجله کندوکاو به مرحله‌ اجرایی شدن رسیده است، همچنین در برگزاری این نشست سازمان میراث فرهنگی استان همدان و انجمن غیر دولتی بُرنا همکاری می‌کنند.

«میلاد وندایی»، مدیرمسئول مجله کندو کاو و از برگزار کنندگان این همایش با اشاره به تندیس دکتر نگهبان می‌گوید: سال 1389 با مطرح کردن ایده‌ برگزاری مراسمی برای بزرگداشت، پیشکسوتان و اساتید معتبر باستان‌شناسی ایران بحث اهدای تندیسی با نام نگهبان که نمادی از نام پدر باستان شناسی ایران یعنی دکترعزت الله نگهبان به برگزیده هرسال را دادیم.

او استفاده از نام دکتر نگهبان را نمود خوبی از استادی می‌داند که باستان‌شناسان از نام و تاریخ ایران زمین انجام می‌دهند و پاسدار فرهنگ و تمدن ایران‌شهر هستند و برای آن زحمت می‌کشند.

این باستان‌شناس با تاکید بر این که «تندیس دکتر نگهبان» و «نشان دکتر نگهبان» که از سوی انجمن علمی باستان‌شناسی اهدا می‌شود متفاوت هستند، توضیح می‌دهد: اولین تندیس نگهبان قرار بود در همایش «یک دهه باستان‌شناسی همدان» که در آذر ماه سال 1390 برگزار می‌شد، اهدا شود، اما به دلایلی آن همایش برگزار نشد و اهدای نخستین تندیس نگهبان به اسفندماه 1391 در نخستین همایش ساسانی دانشگاه بهشتی موکول شد که به دکتر «محمد یوسف کیانی» اهدا شد؛ دومین تندیس نگهبان نیزدر مهرماه 1392 دردومین همایش ساسانی موزه فرش ایران به دکتر «تورج دریایی» اهدا شد، همچنین سومین تندیس نگهبان آذرماه سال گذشته و درسومین همایش ساسانی در موزه ایران باستان به استاد «مهدی رهبر» اهدا شد.

وندایی با اشاره به چهارمین دوره اهداء این تندیس می‌گوید: در نخستین نشست باستان‌شناسی پیش ازتاریخ ایران، چهارمین تندیس نگهبان به استاد باستان شناسی ایران یعنی دکتر صادق ملک شهمیرزادی اهدا می‌شود.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic