چهارشنبه 30 تیر 1395

نوای هزاردستان برای کودکان سرطانی

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،موسیقی ،

نوای هزاردستان برای کودکان سرطانی

نویسنده: حیدر زند خبرنگار همشهری -همدان
نوای هزاردستان برای کودکان سرطانی
گروه موسیقی هزاردستان اول مردادماه به نفع کودکان مبتلا به سرطان در تالار فجر همدان به روی صحنه خواهد رفت و با مردم همدان برای بهبود این کودکان هم‌آوا خواهد شد...
1395/04/30
گروه موسیقی هزاردستان اول مردادماه به نفع کودکان مبتلا به سرطان در تالار فجر همدان به روی صحنه خواهد رفت و با مردم همدان برای بهبود این کودکان هم‌آوا خواهد شد.
جواد مرادیان، سرپرست گروه موسیقی هزاردستان، در گفت‌وگو با همشهری از برنامه‌های این گروه و وضعیت موسیقی در همدان می‌گوید.
  • درباره اجرای کنسرت روز جمعه توضیح دهید.
کنسرت یکم مردادماه گروه هزاردستان در ۲ بخش اجرا خواهد شد؛ قسمت اول دونوازی بربط است. همان‌طور که می‌دانید ساز بربط یک ساز خیلی قدیمی است که کمتر در گروه‌ها از آن استفاده می‌شود. هدف من این است که ساز بربط را بیشتر معرفی کنم. خیلی‌ها فکر می‌کنند یک ساز عربی است اما بربط ساز کاملا ایرانی است که مورد بی‌مهری قرار گرفته است. قسمت دوم اجرای گروه ۲۴ نفری است که در این بخش بعضی از کارهای قدیمی و برخی از ساخته‌های من اجرا خواهد شد. شعر‌ها از سیاوش کسرایی، خواجه عبدلله انصاری و حافظ است.
  •  رویکرد گروه هزاردستان به امور خیریه از چه چیزی ناشی می‌شود؟
در همه جای دنیا کمک به نیازمندان مخصوصا بیماران مبتلا به سرطان مرسوم است. گروه هزاردستان هم در این راستا سومین کنسرت خود را به نفع کودکان مبتلا به سرطان اجرا خواهد کرد. ششمین کنسرت خیریه به نفع توان‌یابان و بیماران ام‌اس را نیز پس از آن خواهیم داشت.
  • برنامه‌های جدید هزاردستان به ویژه در زمینه آموزش کودکان و نوجوانان در سال جاری چیست؟
برای کودکان اجرای کلاس تخصصی داریم که از کودکان ۴ ساله شروع می‌شود و برای این منظور از معلمان تخصصی این حوزه استفاده می‌کنیم. نمونه این آموزش‌ها اجرای کنسرت کودکان در همایش فیلم و تئا‌تر کودک توسط کودکان به سرپرستی استاد فرهاد کریمی بود که به خوبی اجرا شد و با استقبال بی‌نظیری مواجه شد.
  •  گویا قرار است مرکز موسیقی‌درمانی راه‌اندازی کنید.
بیش از ۱۰ سال است که بر روی موسیقی‌درمانی و تأثیر آن تحقیق می‌کنم. به‌ دلیل همین موضوع رشته روان‌شناسی را در دانشگاه گذراندم تا به صورت تخصصی یک مرکز موسیقی‌درمانی راه‌اندازی کنم و این موارد آموزشی را در آن مرکز پیگیری کنم.
  •  کار‌ها در چه سبک و سیاقی است؟
من خیلی به موسیقی ردیفی قدیم اعتقاد دارم؛ اما در این کنسرت هم به سبک جدید و هم سبک قدیم اجرا خواهیم داشت؛ چون می‌خواهم نسل نو با آن آشنا شوند. هم از تصنیف استفاده کردم هم اعتقاد به آواز خواننده دارم.
  • به نظر شما وضعیت موسیقی همدان امسال در مقایسه با سال‌های گذشته چگونه بود؟
به نظر من اجرای کنسرت کمتر شده و با توجه به شرایط جدید شاید کمتر هم بشود. گویا در اساسنامه جدید شرایط سخت‌تر شده است؛ البته خیلی از محتوا خبر ندارم اما تغییر مثبتی را شاهد نبودیم.
در ۱۰ سال اخیر ما شاهد سخت‌گیری‌های بسیاری بوده‌ایم. قبلا فقط جهت اطلاع با اماکن نامه‌نگاری می‌شد، اما اکنون حضوری باید هنرمند برای اخذ مجوز به اماکن نیروی انتظامی برود. این پروسه نامه‌نگاری‌های زیادی خواهد داشت. برای همین کنسرت من، یک هفته رفت و آمد و نامه‌نگاری صورت گرفت.
  •  پیشنهاد شما برای بهتر شدن وضعیت موسیقی به ویژه در زمینه برگزاری کنسرت‌ها چیست؟
وزارت ارشاد با همکاری خانه موسیقی و هنرمندان موسیقی باید کار تخصصی انجام دهند، سپس اساسنامه برای همه استان‌ها ارسال شود.
  •  گروه هزاردستان برای آینده چه برنامه‌هایی دارد؟
ازآنجا که برای برگزاری برنامه این هفته خیلی خسته و اذیت شدیم بعید است به این زودی کنسرت بدهیم. انتظارم داشتم با سابقه بیش از ۲۰ سال اجرای کنسرت و خیریه بودن، تفاوتی وجود داشته باشد؛ اما به جز رایگان بودن سالن تالار فجر که آن هم با نامه‌نگاری‌ها و پیگیری‌های جلال گودرزی‌سروش انجام شد، کمک دیگری نشد. چند ماه تمرین، چندین بار حضور در اداره ارشاد و اماکن نیروی انتظامی و ساعت‌ها منتظر بودن برای من که سالیان سال است کنسرت می‌دهم دیگر خسته‌کننده شده است.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%86%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%B1%D8%B7%D8%A7%D9%86%DB%8C


برچسب ها: همشهری همدان ، موسیقی همدان ، کنسرت گروه هزار دستان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic