دوشنبه 4 مرداد 1395

قاب‌هایی از طاق‌ها و رواق‌ها

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،هنر ،

قاب‌هایی از طاق‌ها و رواق‌ها

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
قاب‌هایی از طاق‌ها و رواق‌ها
لیلا یوسفی، عکاس همدانی و دبیرخانه عکاسان همدان درباره این نمایشگاه و فعالیت‌های هنری خود توضیح می‌دهد...
1395/05/04
لیلا یوسفی،  عکاس همدانی و دبیرخانه عکاسان همدان درباره این نمایشگاه و فعالیت‌های هنری خود توضیح می‌دهد.
  •   هفته گذشته شما نمایشگاه عکس بازار را برگزار کردید که حدود 20 عکاس در آن شرکت کردند. چرا در این نمایشگاه سراغ بازار رفتید؟
پروژه عکاسی از بازار را از 2 سال پیش آغاز کردیم و از آنجایی که دوستان عکاس دید بازی نسبت به بازار نداشتند و نمی دانستند از چه چیزهایی در بازار باید عکاسی کنند این پروژه را به صورت هفتگی ادامه دادیم. هم فصول سرد و هم بهار، تابستان و مناسبت هایی مانند عاشورا به بازار رفتیم، دوستان رویدادهای بازار را به تصویر کشیدند و حاصل آن در این نمایشگاه به نمایش درآمد. قصد داریم این پروژه را ادامه دهیم. با برگزاری اینگونه کارگاه ها، نمایشگاه ها و همکاری با نهادهای مختلف تلاش داریم عکاسی مستند را در همدان قوی تر کنیم تا دوستان به سمت عکاسی مستند بروند. عکاسی طبیعت و ماکرو هرچه زیبا باشد از آن زیباتر هم وجود دارد اما در درازمدت ممکن است به چشم نیاید. عکاسی مستند به نحوی است که سوژه شما یک ثانیه پس از عکاسی وجود ندارد. مکان عکاسی منحصر به فرد است و می توان با یک نگاه موشکافانه و زیبابین این موضوع را به تصویر کشید و آرشیوی برای آیندگان ایجاد کرد.
  •  آیندگان چگونه با این عکس ها ارتباط پیدا می‌کنند؟
بناها در حال تغییر است، کاروانسراها در حال نابودی است، سقف های چوبی هر روز از بین می‌رود و این جنب و جوش و تکاپو مدام در حال تغییر است. ساختار جدید جای بازار قدیم را می‌گیرد. پس این عکس‌ها همه این اتفاق‌ها و عدم ثبات را ثبت می‌کنند و برای آیندگان حفظ می کنند تا آنان به عنوان یک میراث از گذشته به عکس‌ها بنگرند.
  •  ملاک انتخاب عکس ها چه بود؟ آیا عکس های انتخاب‌شده در یک سطح هستند؟
عکس هایی که در این نمایشگاه حضور داشتند و انتخاب شدند از بین 800 عکس انتخاب شده که از 20 عکاس بود و 32 قاب را در برمی گرفت. این عکس‌ها در پروژه عکاسی بازار خلق شده بودند که بر اساس قابلیت و ریتم یکسان بودند. همچنین قابلیت چیدمان یکسان داشتند.
 ریتم و روندی که در عکس های این نمایشگاه وجود داشت، نمای کلی بازار، نگاره بازاری ها، جنب و جوش بازاری ها و مسجد جامع را به عنوان محور بازار در تصاویر آورده بودند.
  •  از برگزاری نمایشگاه راضی بودید؟
این پروژه کاملی نیست، برای ما یک نوع آزمون و خطاست. این نمایشگاه قصد داشت دوستان انگیزه بیشتری پیدا کنند و روی افردی که استعداد بیشتری دارند بیشتر کار شود.
وحدت و انسجامی بین عکس ها به وجود بیاید تا متوجه شویم سلیقه دوستان به کدام سمت وسو است و ریتم و روند کارهای بعدی ما مشخص شود.
 به زودی مرحله دوم عکس بازار را آغاز خواهیم کرد. امیدوارم این نمایشگاه و تلاش های دوستان باعث شود این عکس ها در دهه های آینده ارزش بیشتری پیدا کنند.
  • چطور شد به عکاسی علاقه‌مند شدید؟
از دوران دبیرستان دوربین عکاسی داشتم و زیاد عکس می گرفتم. پس از تحصیلات متوسطه در انجمن سینمای جوان مشهد عضو شدم و عکاسی را در فضایی مناسب و هنردوست با علاقه‌مندان عکاسی ادامه دادم.
 حضور در نمایشگاه های متعدد و برپایی جشنواره های گوناگون کشوری و منطقه ای و بودن در کنار استادان بزرگِ عکاسی ایران مرا بیش از پیش به سوی عکاسی سوق داد و باعث علاقه روز افزون من به عکاسی شد.
  •  در عکاسی چه هدفی را دنبال می‌کنید؟
عکاسی هنر زیبایی است که شامل همه چیز و همه هنرها می شود. عکاسی بیان روح و نهان زیبای آدمی است که هر چقدر زیباتر باشد، جهان را زیباتر به تصویر می کشد یا نهان ها را بهتر به پیش چشم می آورد. عکاسی در نهان و پنهان خود موسیقی، نقاشی، ادبیات و دیگر هنرهای بزرگ را پنهان دارد و از آن‌ها جان‌مایه می گیرد. آدمی را می پرورد و باعث رشد و تعالی فرد می شود و در نهایت او را از نهان خویش به در می آورد و دیدی جهان‌بینانه به او می بخشد. من نیز چنین چیزی را دنبال می کنم.
  •  از فعالیت های خودتان در سال های گذشته بگویید؟
حضور در چندین نمایشگاه گروهی عکاسی، نمایشگاه‌گردانی چندین نمایشگاه گروهی، تدریس عکاسی، دبیری جشنواره کشوری وقف، دبیری انجمن دوسالانه عکس و مسئولیت دبیرخانه چندین جشنواره فیلم و عکس را برعهده داشته ام اما عکاسی کردن اصلی ترین دغدغه من است.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%82%D8%A7%D8%A8%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%B7%D8%A7%D9%82%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%82%E2%80%8C%D9%87%D8%A7?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، عکاسی در همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic