چهارشنبه 6 مرداد 1395

همراه گردشگران با جیب خالی

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،گردشگری ،

همراه گردشگران با جیب خالی

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
همراه گردشگران با جیب خالی
مشکلات فارغ‌التحصیلان دانشگاهی گردشگری و راهنمایان تور و مدیران فنی دفاتر گردشگری بسیار است. بیشتر آنان بر اساس علاقه وارد این رشته می‌شوند تا در موزه‌ها، مراکز تاریخی طبیعی و شرکت‌های مسافرتی مشغول به کار شوند...
1395/05/06
مشکلات فارغ‌التحصیلان دانشگاهی گردشگری و راهنمایان تور و مدیران فنی دفاتر گردشگری بسیار است. بیشتر آنان بر اساس علاقه وارد این رشته می‌شوند تا در موزه‌ها، مراکز تاریخی طبیعی و شرکت‌های مسافرتی مشغول به کار شوند اما معمولا چنین اتفاقی نمی‌افتد. در همدان سالانه بیش از 150 نفر این دوره‌ها را می‌گذرانند یا از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند اما بیشتر آنان بیکار هستند یا در مشاغل غیرمرتبط کار می‌کنند.

مشکلات شغلی
حامد شهسواری، مدرس گردشگری و مدیر یکی از آموزشگاه‌های گردشگری در همدان، با اشاره به مشکلات فراگیران و فارغ‌التحصیلان این رشته می‌گوید: امروزه در خیلی از شهرهای کشور این فارغ‌التحصیلان با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند و حل مشکلات آن‌ها بیش از پیش توجه مسئولان را نیاز دارد.
شهسواری با انتقاد از وضع موجود ادامه می‌دهد: برای ورود به این حوزه، داشتن حداقل مدرک لیسانس، انجام آزمون جامع نه چندان استاندارد، انجام مصاحبه زبان و در نهایت انتظار طولانی تا صدور مدرک لازم است. اشخاص ابتدا با اشتیاق فراوان وارد دوره‌های گردشگری می‌شوند و مجبورند هفت‌خوان رستم را طی کنند تا مدرک بگیرند؛ اما بعد از فارغ‌التحصیلی با برخورد زیاد خوبی روبه‌رو نمی‌شوند.

 سوءاستفاده
این مدرس حوزه گردشگری در همدان با اشاره به برخی سوءاستفاده‌های کاری در این رشته اظهارمی‌کند: هیچ یک از مشاغل مربوطه همچون آژانس‌ها و سایر صاحبان مشاعل نه تنها از راهنمایان گردشگری حمایت نمی‌کنند بلکه به آن‌ها دلسردی زیادی می‌دهند. یکی از مشکلات جذب نیرو در این حوزه بهره‌برداری و سوءاستفاده شغلی از فراگیران و فارغ‌التحصیلان است.
وی که مدیر یک آموزشگاه گردشگری نیز است ادامه می‌دهد: در برخی موارد دیده شده نهادی که اقدام به جذب نیرو می‌کند در ابتدا از متقاضیان درخواست می‌کنند فرمی را پر کنند، بعد از مدت زیادی و در زمانی که آژانس‌ها مشتری زیاد دارند با آن‌ها تماس می‌گیرند و می‌گویند ما فعلا کارآموز می‌خواهیم تا این که شما کار یاد بگیرید، بعد در مورد جذب شما تصمیم خواهیم گرفت. در نهایت پس از گذشته دوره پیک کاری هم با بیشتر آن‌ها خداحافظی می‌کنند.

وضعیت شغلی نامناسب
این فعال گردشگری همدان می‌گوید: اگر هم درصد اندکی از راهنماها را جذب کنند خبری از بیمه، قرارداد و حقوق بر اساس قانون کار نیست. این مسائل از عوامل اصلی ضعیف شدن گردشگری در کشور و به تبع آن در همدان است. کسی که دوره تخصصی را گذارنده باید یا بیکار و خانه‌نشین شود یا مشغول به کار غیرمرتبط با رشته خود شود که این مشکل در همدان به تکرار دیده می‌شود.
شهسواری ادامه می‌دهد: گاهی دیده می‌شود این افراد زیردست شخصی که هیچ تخصصی ندارد مشغول به کار می‌شوند. بحث اصلی اینجاست که اگر یک آژانس مسافرتی به نیرو نیاز دارد باید از نیروی متخصص و با ضوابط کار استفاده کند نه سوءاستفاده از نیاز افراد به کار با هر شرایط و دستمزدی. در شرایطی که همان آژانس ممکن است سه، چهار نیروی غیرمتخصص و غیرمرتبط ثابت داشته باشد.

نظارت
شهسواری اضافه می‌کند: این مسأله قطعا توجه زیاد مسئولان را می‌طلبد که حداقل‌هایی را برای جذب نیرو در ارگان‌های گردشگری معرفی کنند و با بازرسی از آن‌ها مانع هرگونه قانون‌شکنی و سوءاستفاده شوند.
این مدرس گردشگری می‌گوید: مدیران ما باید در مرحله اول به کارمند و کارآموز احترام بگذارند زیرا آن‌ها افرادی متخصص و آموزش‌دیده هستند و گردشگری این کشور را توسعه می‌دهند. در مرحله بعد سازمان‌های دولتی مربوطه باید با بازرسی و گذاشتن فیلترهایی مدیران را ملزم به استفاده از نیروی متخصص و آموزش‌دیده کنند.
وی ادامه می‌دهد: فرآیندی که می‌تواند این نیروها را همچنان مشتاق نگه دارد بیمه کردن راهنمایان گردشگری کشور از سوی انجمن مربوطه است که سالیان پیش مطرح بود و این روزها به دست فراموشی سپرده شده است. این مسأله نیاز به پیگیری جدی و دلسوزانه مسئولان و انجمن‌های مربوطه دارد.

انجمن صنفی نیمه‌تعطیل
رضا مقدم یکی از راهنماهای گردشگری در استان همدان است. او با اینکه دوره‌های راهنمای گردشگری را در تهران گذرانده و تحصیلات دانشگاهی‌اش هم در رشته گردشگری است شغل غیرمرتبطی را برگزیده است.
وی می‌گوید: نهادهایی که نیروهای تحصیل‌کرده و آموزش‌دیده را جذب می‌کنند یا دولتی هستند مانند اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یا غیردولتی مانند آژانس‌های مسافرتی. اداره میراث فرهنگی به دلیل کمبود اعتبار و اینکه در سال‌های اخیر اجازه جذب نیرو نداشته، نتوانسته از این راهنماها استفاده کند.
این کارشناس گردشگری ادامه می‌دهد: آژانس‌های همدان هم هر یک چند بازاریاب دارند و از راهنماهای حرفه‌ای بهره نمی‌برند. از آنجا که نظارتی بر این زمینه صورت نمی‌گیرد، انجمن یا نهادی که خود را متولی مطالبات و امور صنفی راهنماها در همدان می‌داند نیمه‌تعطیل و در حد یک محفل است و گویی مطالبات یک نفر را پیگیری می‌کند. در نتیجه امید چندانی نیست که راهنماها بتوانند وارد بازار کار شوند.
مقدم می‌گوید: راه‌های زیادی برای جذب نیرو وجود دارد اما اراده‌ای برای این کار دیده نمی‌شود؛ به طور مثال اداره‌ها و نهادهایی که موزه دارند، می‌توانند این نیروها را جذب کنند. موزه آموزش و پرورش راهنما ندارد و تعطیل است. وقتی وارد موزه تاریخ طبیعی استان می‌شوید هیچ کس شما را راهنمایی نمی‌کند. مراکز تاریخی مانند شیرسنگی و گنجنامه راهنما ندارند و برج قربان همچنان تعطیل است. گویا مسئولان ارشد استان فقط شعار توسعه گردشگری را می‌دهند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D8%AC%DB%8C%D8%A8-%D8%AE%D8%A7%D9%84%DB%8C?magazineid=


برچسب ها: گردشگری همدان ، همشهری همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic