دوشنبه 11 مرداد 1395

بازوی تشکل‌های غیردولتی؛ حافظ اصلی محیط زیست

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :زیست بوم ،

بازوی تشکل‌های غیردولتی؛ حافظ اصلی محیط زیست

نویسنده: فاطمه کاظمی خبرنگار همشهری -همدان
بازوی تشکل‌های غیردولتی؛ حافظ اصلی محیط زیست
به مناسبت روز جهانی محیط‌بان، نشست تخصصی با موضوع «بررسی جایگاه و نقش تشکل‌های غیردولتی در حفاظت از محیط زیست» در سالن اجتماعات اداره‌ کل محیط زیست استان برگزار شد....
1395/05/10
به مناسبت روز جهانی محیط‌بان، نشست تخصصی با موضوع «بررسی جایگاه و نقش تشکل‌های غیردولتی در حفاظت از محیط زیست» در سالن اجتماعات اداره‌ کل محیط زیست استان برگزار شد. در این نشست که به همت کمیته محیط زیست، گردشگری و توسعه پایدار بنیاد مهر و با حمایت اداره‌ کل محیط زیست استان برگزار شد، از حسین زندی، خبرنگار روزنامه همشهری، به عنوان خبرنگار فعال در حوزه محیط زیست تقدیر به عمل آمد. اساسی‌ترین سؤال این نشست این بود که آیا تشکل‌های غیردولتی و دولت تعامل مناسبی برای حفاظت از محیط زیست داشته‌اند؟

چالش با مفهوم مشارکت
مدیرکل محیط زیست استان در این نشست گفت: مسأله مشارکت به معنای عام آن هنوز در کشور ما جا نیفتاده است. ما فقط 37 سال است که مبتنی بر شعارهایی با عنوان تعیین حق سرنوشت که برخاسته از مفهوم مشارکت است، با سابقه مشارکت آشنا شده‌ایم. در این سال‌ها نیز مشکلاتی از جمله جنگ تحمیلی مانع از تحقق برخی خواسته‌ها شد؛ حتی بعد از پشت سر گذاشتن بحران‌ها نیز برای عینیت بخشیدن به مفهوم مشارکت دچار محدودیت‌هایی بودیم.
محمدرضا محمدی ادامه داد: بنابراین ما پیشینه خیلی موفقی در زمینه مشارکت نداریم؛ حتی در فعالیت‌های روزانه تشکل‌های غیردولتی نیز با این مسأله مواجه هستیم. ما به دنبال برگزاری نشستی با موضوع نقد عملکرد تشکل‌های غیردولتی هستیم تا به این سؤال جواب دهیم که چرا تشکل‌های غیردولتی با چالش‌های جدی در حوزه کارگروهی مواجه هستند؟
وی افزود: یکی از مشکلات اساسی تشکل‌های غیردولتی برای انجام فعالیت‌های مفید و اینکه نمی‌توانند تعامل مناسبی با دولت داشته باشند، نبود پردازش قدرتمند در زمینه مطالباتی است که مطرح می‌کنند. استفاده از ادبیاتی که رعایت شرایط طرف مقابل را نمی‌کند یا مشکلات فرهنگی نیز مزید بر علت است. یکی دیگر از عوامل، مطالبات کارشناسی‌نشده و همراه با هیجانات زودگذر است. نمونه آن تشکیل کمپین 2 هزار نفری حمایت از احیای تالاب آق‌گل بود که حالا دیگر کسی آن را دنبال نمی‌کند.

حجم بالای درخواست‌ها
رئیس اداره محیط زیست شهرستان همدان نیز در این نشست گفت: بعد از باز شدن فضا برای فعالیت‌ تشکل‌های غیردولتی، ما با انبوهی از درخواست‌ها از سوی تشکل‌های غیردولتی مواجه شدیم. این حجم درخواست‌ها با منابع انسانی و منابع مالی اداره محیط زیست همخوانی نداشت. به علاوه مشکلاتی که از سوی تشکل‌های غیردولتی وجود داشت باعث شد ما در زمینه اجرایی با مشکلاتی مواجه شویم.
بهاره نوری‌صفا ادامه داد: علاوه بر درخواست‌های تشکل‌های غیردولتی، اداره محیط زیست روزانه با شکایت‌های مردمی بسیاری در زمینه محیط زیست مواجه است که باید به آن‌ها هم رسیدگی کند؛ بنابراین کار کمی با کندی پیش می‌رود.

تشکل‌ها در شرایط استقرار
دبیر کمیته محیط زیست، گردشگری و توسعه پایدار بنیاد مهر نیز گفت: بیش از 2 دهه از فعالیت‌های منظم در حوزه حمایت از محیط زیست می‌گذرد اما این 2 دهه با افت و خیزهای فراوانی مواجه بوده است. در دولت قبل ما محدودیت‌ها و کاستی‌های زیادی در زمینه فعالیت‌های محیط زیستی داشتیم و فضا برای کنش‌ها نسبت به امروز محدود بود؛ اما حالا با فضای مناسبی در حوزه فعالیت‌های مدنی مواجه هستیم. تشکل‌های غیردولتی در شرایط استقرار و استحکام هستند اما در این شرایط نتوانسته‌اند وارد مرحله احیای محیط زیست شوند و فقط در مرحله حمایت از آن هستند.
بابک مغازه‌ای افزود: ما برای اینکه نیروهای حرفه‌ای‌تر و کارآزموده‌تری داشته باشیم باید گام‌های اساسی‌تری برداریم و دانش لازم را داشته باشیم و این دانش را به مهارت تبدیل کنیم. تشکل‌های غیردولتی برای جذب مشارکت عمومی باید به آموزش‌های عمومی بپردازند. مردم سرمایه اجتماعی تشکل‌های غیردولتی هستند و بدون سرمایه اجتماعی نمی‌توان فعالیت‌های مدنی کرد.
وی ادامه داد: در کشورهای در حال توسعه که به سمت حکمرانی بر اساس توسعه پایدار گام برمی‌دارند، شاید خیلی‌ها نخواهند تشکل‌های غیردولتی در جای خود قرار بگیرند اما ما باید تلاش کنیم به جایگاه لازم برسیم و وارد فرآیند تصمیم‌سازی شویم.

افزایش تشکل‌های محیط زیستی
مدیرعامل انجمن حیات سبز سرزمین در این نشست گفت: چند سال بود فضا برای فعالیت‌های تشکل‌های غیردولتی فراهم نبود و البته فضایی حاکم بود که تشکل‌های غیردولتی فعالیت نکنند اما حالا فضا عوض شده است.
محمد سوزنچی توضیح داد: در استان همدان تعداد تشکل‌های غیردولتی محیط زیستی از 14 تشکل به 28 تشکل رسیده است.
این یعنی مردم ما باید علاقه‌مند شوند هر کاری را با همدیگر انجام دهند. این با هم بودن باعث شده چالش‌ها مطرح شوند تا راه‌حلی برای آن‌ها در نظر گرفته شود.

تقدیر از خبرنگار همشهری
در این مراسم از حسین زندی، خبرنگار روزنامه همشهری، به دلیل تهیه گزارش‌های مفید و مستمر در حوزه محیط زیست تقدیر شد.
زندی به تازگی مستندی در خصوص محیط‌بانان همدان نیز ساخته که در این نشست به نمایش درآمد.
خبرنگار روزنامه همشهری بعد از دریافت تقدیرنامه خود گفت: فعال محیط زیست کسی است که رفتار و باور و عملش یکی باشد.
اگر من فعال محیط زیست بودم شبی که گیان نهاوند در آتش می‌سوخت باید به آنجا می‌رفتم. می‌خواهم بگویم با در خانه نشستن، کمپین درست کردن و موبایل بازی نمی‌توان فعال محیط زیست شد.
زندی توضیح داد: یک فعال و خبرنگار محیط زیست باید در موقعیت‌ها و رویدادهای محیط زیستی حضور داشته باشد.
 ما در این شهر فعالان بسیاری داشتیم و داریم که حرفشان و عملشان یکی است و من از ایشان آموخته‌ام.


برچسب ها: تشکل های غیر دولتی ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic