دوشنبه 18 مرداد 1395

مردی که با روزنامه خواندن باسواد شد

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

مردی که با روزنامه خواندن باسواد شد

نویسنده: حیدر زند خبرنگار همشهری -همدان
مردی که با روزنامه خواندن باسواد شد
حوزه رسانه‌های چاپی چرخه به هم پیوسته بزرگی را تشکیل می‌دهد که باید همه عناصر این چرخه را با هم دید. اگر یکی از آن‌ها درست کار نکند این چرخه از هم می‌پاشد...
1395/05/17
حوزه رسانه‌های چاپی چرخه به هم پیوسته بزرگی را تشکیل می‌دهد که باید همه عناصر این چرخه را با هم دید. اگر یکی از آن‌ها درست کار نکند این چرخه از هم می‌پاشد. خبرنگار، عکاس، حروفچین، چاپخانه، توزیع‌کننده و دکه‌دار هر کدام نقشی اساسی دارد. در این حوزه یکی از تأثیرگذارترین مشاغل روزنامه‌فروشان یا دکه‌داران هستند. در همدان نیز ده‌ها دکه‌دار در سرما و گرما این رسالت را بر عهده داشته‌اند.
علی‌اصغر یزدانی متولد 1326 در همدان است. او حدود 47 سال است در ابتدای خیابان تختی این شهر دکه روزنامه‌فروشی دایر کرده است و هنوز از 6 صبح تا 10 شب وقتش را در دکه خود می‌گذراند. یزدانی در گفت‌و‌گو با همشهری از سرگذشت خود می‌گوید:
 • چه شد که وارد عرصه روزنامه‌فروشی شدید؟
سال 48 تازه از سربازی برگشته بودم. دور میدان مرکزی ابتدای خیابانی بوعلی یک دکه روزنامه‌فروشی به نام غلام کاظمی بود. یک روز روزنامه‌ای از پیشخوان برداشتم، در حال نگاه کردن بودم که گفت بگذار زمین. به شخصیتم برخورد و بعد از ظهر آن روز رفتم یک دکه روزنامه‌فروشی خریدم و شروع کردم به روزنامه‌فروشی. البته بعدها دوست شدیم و این دوستی همیشه ادامه داشت.
 • چه روزنامه‌هایی را در دکه می‌فروختید؟
آن زمان 2 روزنامه سراسری بیشتر نبود. فقط کیهان و اطلاعات در همدان توزیع می‌شد. من یک روز صبح رفتم روزنامه‌ها را تحویل بگیرم، گفتند کجا دکه‌داری گفتم دور میدان بین خیابان سیروس (تختی) و بوعلی. روزنامه‌ها را گرفتم و از آن روز در همین شغل هستم.
 • آن زمان چه نهادی مجوز صادر می‌کرد؟
سازمانی بود که بلیت‌های بخت‌آزمایی و سازمان شاهنشاهی را توزیع می‌کرد. همان سازمان مجوز روزنامه‌فروشی هم صادر می‌کرد.
 • بیمه هستید؟
متأسفانه نه دنبال بیمه رفتم نه اتحادیه و خانه مطبوعات ما را بیمه کرد. امروز من با 69 سال سن باید 6 صبح بیدار شوم به اینجا بیایم و ساعت 10 شب هم از اینجا بروم. هیچ حمایتی وجود ندارد.
 • مسائل صنفی شما را چه نهادی پیگیری می‌کند؟
ما اتحادیه قرص و محکمی نداریم. خانه مطبوعات هم کاری برای دکه‌دارها انجام نمی‌دهد.
 • درس خواندن را ادامه ندادید؟
حدود 63 سال پیش من یک شب، یک ساعت رفتم مدرسه اکابر و دیگر نرفتم. خودم خواندم و یاد گرفتم. سواد یادگرفتن من از طریق روزنامه‌خوانی بود.
 • کتاب هم می‌خوانید؟
نه بیشتر مجله و روزنامه می‌خوانم.
 • خودتان بیشتر چه روزنامه‌ای می‌خوانید؟
ایران، همشهری و جام‌جم. همشهری روزنامه پرباری است.
 • رابطه شما با مشتری‌ها چگونه است؟
فروشنده باید اخلاق خوبی داشته باشد تا مردم و مشتری را جذب کند. به نظرم خوشبختانه من این اخلاق را داشته‌ام. مردم‌داری در کار ما خیلی مهم است. با خیلی از مشتری‌ها دوستی ده‌ها ساله دارم.
 • فکر می‌کنید روزنامه‌فروشان چقدر در بالارفتن سرانه مطالعه تأثیر دارند؟
به نظر من خیلی زیاد، چون ما روزنامه‌های خوب را به مردم معرفی می‌کنیم و آنان تشویق می‌شوند که مطالعه کنند.
 •  همکارانتان چند نفر هستند؟ شما کدام روزنامه‌ها را بیشتر می‌فروشید؟
در سطح شهر 42 دکه داریم. پر فروش‌های ما جام‌جم، همشهری، ایران و اطلاعات است. بقیه خیلی کم فروش می‌روند و بین 10 تا20 درصد هم برگشت می‌خورند.
 • این شغل خانوادگی شماست. چقدر رضایت دارید؟
چاره‌ای نیست. هیچ کدام از فرزندانم بیمه نیستند اما مجبور هستیم.
 •  با اینکه مشکلاتتان زیاد است پس چرا 5 دهه این کار را ادامه دادید؟
من به خاطر خواندن، این شغل را دوست دارم. از ویژگی‌های کار ما این است که هیچ حرامی در این کار نیست. چون قیمت‌ها روی نشریه و روزنامه درج شده است. یکی دیگر از فرصت‌هایی که روزنامه‌فروشی و روزنامه‌خواندن به ما می‌دهد این است که اطلاعات و اخبار را هر روز مرور می‌کنیم و این باعث شده گاهی مسائل سیاسی را تحلیل کنیم؛ مثلا من همیشه در انتخابات‌ها پیش‌بینی می‌کنم چه کسی رئیس جمهوری می‌شود و همیشه پیش‌بینی من درست در می‌آید.
 • با توزیع‌کنندگان چه رابطه‌ای دارید؟
خوشبختانه همه همکاران من انسان‌های سالم و خوبی هستند و من هم ارتباط خوبی با آن‌ها دارم.
 • به جز روزنامه تنقلات و سیگار هم می‌فروشید. از درآمدتان راضی هستید؟
اگر فروش تنقلات نباشد باید کار را تعطیل کنیم. امروز درآمد ما با هزینه ما نمی‌سازد. ما درآمد بخور و نمیر داریم. درآمد آن‌قدر نیست که بتوانیم برویم رستوران غذا بخوریم. تنها هزینه‌های روزمره تأمین می‌شود.
 • از همکاران قدیمی کسی را به خاطر دارید؟
عزیز طریقت‌یاب که در خیابان بوعلی دکه دارند و خوشبختانه در قید حیات هستند. اما همکاران قدیمی مانند مهرپاک، غلام کاظمی که دور میدان بودند و احمد پورانجلاسیان که در خیابان باباطاهر بود همه رفته‌اند و همکاران جدید جای آن‌ها را گرفته‌اند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%85%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B3%D9%88%D8%A7%D8%AF-%D8%B4%D8%AF


برچسب ها: همشهری همدان ، دکه روزنامه فروشی همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic