پنجشنبه 4 شهریور 1395

حضور تشکل‌های مردمی در هفته همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

حضور تشکل‌های مردمی در هفته همدان

نویسنده: حیدر زند خبرنگار همشهری -همدان
حضور تشکل‌های مردمی در هفته همدان
امسال تشکل‌های حوزه گردشگری و فرهنگی همدان، با برگزاری برنامه‌های گوناگون تلاش می‌کنند ظرفیت‌های استان خود را بازنمایی کنند...
1395/06/01
امسال تشکل‌های حوزه گردشگری و فرهنگی همدان، با برگزاری برنامه‌های گوناگون تلاش می‌کنند ظرفیت‌های استان خود را بازنمایی کنند.

رونمایی از چند کتاب
دبیر اجرایی همایش تشکل‌های حوزه گردشگری در هفته فرهنگی همدان اظهار می‌کند: یکی از برنامه‌های ما افتتاح کتابخانه روستای ورکانه بود که به دلیل حضور نداشتن 2 تن از هنرمندان حامی این طرح، عباس عربزاده و امیرشهاب رضویان، به زمان دیگری موکول شد. اما در این هفته برگزاری تور همدان‌گردی برای خبرنگاران حوزه گردشگری در راستای معرفی بیشتر بافت زیبا و قدیمی شهر را در چهارم شهریور خواهیم داشت. راهله خاکباز با بیان اینکه برگزاری کارگاه تخصصی عکاسی با حضور بانو مریم زندی در همدان روز جمعه عصر برگزار خواهد شد، می‌افزاید: رونمایی از کتاب «یارم همدانی و...» محمدحسن شهیدی‌همدانی، «کتاب مادستان» حسین زندی و کتاب «قصر نه پنجره» آرزو شاه‌طاهری با حضور صاحبان اثر و دعوت از مهمانان ویژه برگزار خواهد شد؛ همچنین برنامه شاهنامه‌خوانی و سعدی‌خوانی را در این هفته برگزار می‌کنیم و روز اول شهریور نیز با اهدای شاخه گل بر مزار عرفا و ادیبان شهر مقام آنان را گرامی می‌داریم‌.

روز همدان در تقویم رسمی
دبیر اجرایی همایش تشکل‌های حوزه گردشگری در هفته فرهنگی همدان با اشاره به تاریخچه این مناسبت می‌گوید: در سال ۱۳۸۵ مجلس مصوبه‌ای تصویب کرد که همدان را شهر تاریخ و تمدن نام نهادند آن هم به دلیل اینکه پنجمین شهری است که علاوه بر داشتن اماکن تاریخی و گردشگری، کهن‌ترین شهر هم محسوب می‌شود.
خاکباز می‌افزاید: از دیدگاه علمی هم که نگاه کنیم وجود مراکز علمی معتبر همچون دانشگاه بوعلی‌سینا، دانشگاه صنعتی همدان، دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور به عنوان قطب‌های علمی کشور شناخته شده است و از همه شاخص‌تر آرامگاه بوعلی سینا به عنوان نماد شهر همدان، همچنین یکی از نمادهای پیشینه علمی و فرهنگ و دانش در جهان است. شاید همین دلایل زمینه‌ای شد که روز همدان و هفته فرهنگی را در تقویم رسمی کشور شاهد باشیم. خاکباز ادامه می‌دهد: اگر بخواهیم برجسته‌ترین ویژگی همدان را معرفی کنیم، داشتن ظرفیت صنعت گردشگری است که اگر با یک مدیریت کارآمد همراه شود بی‌شک می‌تواند اقتصاد رنجور این شهر را مرهمی باشد. صنعتی که قابلیت این را نیز دارد که به شاخه‌ها و حوزه‌های گوناگون تبدیل شود؛ به طور مثال با وجود آرامگاه عارفان و ادبای شهر زمینه بسیار خوبی برای گردشگری ادبی وجود دارد یا وجود طبیعت زیبا می‌تواند بهترین فرصت برای تورهای عکاسی یا طبیعت‌گردی باشد.

یادآوری هویت
دبیر اجرایی همایش تشکل‌های حوزه گردشگری در هفته فرهنگی همدان می‌گوید: شکی نیست که نام‌گذاری این روزها می‌تواند به جامعه و مردمی که با آن در ارتباط هستند یادآوری و تلنگر باشد. بهتر است هویت جامعه را یادآوری کنیم. هویتی که بتواند با آن خود را معرفی کند آن هم با مشارکت فعالانه در جشن روزی که به نام شهرش ثبت شده است، آن هم ثبت رسمی و ملی. وی اضافه می‌کند: درست است که یک نام از یک نهاد و تریبون دولتی انتخاب و شاخص می‌شود اما حضور خود افراد در روز و جشنی که متعلق به آن‌هاست بسیار مهم‌تر است؛ زیرا این مردم هستند که صاحبان اصلی این روز و جشن‌اند.
مردم باید مشارکت کنند و علاوه بر حفظ هویت شهری بتوانند معرف فرهنگ و تاریخ شهر خود به هم‌وطنانشان باشند و هم حافظانِ این فرهنگ و انتقال آن به نسل بعد از خود و این میسر نیست مگر با تقویت و رشد گروه‌های اجتماع‌محور.

اخلاق‌مداری
خاکباز با اشاره به نقش تشکل‌های غیردولتی در مشارکت برای برگزاری مراسم می‌گوید: سازمان‌های مردم‌نهاد در شکل‌گیری هویت و تقویت فرهنگی شهر آن هم با مشارکت فعالانه در دادن طرح و ایده و اجرا نقش مؤثری دارند. اعضای انجمن‌ها افرادی هستند که سعی در مسئولانه عمل کردن دارند و بر مبنای همین تفکر اگر تعامل درستی صورت بگیرد بدون شک در بلندمدت اثرگذاری‌های خوبی خواهند داشت. دبیر اجرایی همایش تشکل‌های حوزه گردشگری در هفته فرهنگی همدان می‌افزاید: باید توجه داشت فعالیت اجتماعی زمانی می‌تواند مؤثرتر عمل کند که اخلاق‌مداری و تعامل و احترام متقابل بین افراد و نقش‌های اجتماعی صورت پذیرد در غیر این صورت همان داستان آب در هاون کوبیدن می‌شود. خاکباز با اشاره به برنامه‌های تشکل‌های فرهنگی و گردشگری استان در هفته فرهنگی همدان می‌گوید: ما هم سعی داریم در راستای بهتر برگزار شدن روز همدان و هفته فرهنگی برنامه‌هایی را با رویکردهای مؤثر و همه‌جانبه داشته باشیم.

   کارگاه عکاسی
یکی از برنامه‌های تشکل‌های غیردولتی برای روز همدان برگزاری کارگاه پیشرفته عکاسی با حضور مریم زندی، عکاس شناخته شده کشور، است.
دبیر اجرایی کارگاه پیشرفته عکاسی در این هفته می‌گوید: پنجم شهریورماه، هم‌زمان با هفته فرهنگی همدان، مریم زندی از مفاخر عکاسی معاصر مهمان عکاسان و مردم هنردوست همدان خواهد بود. محمدرضا سمندر با اشاره به برگزاری کارگاه پیشرفته عکاسی به مناسبت هفته فرهنگی همدان می‌گوید: هفته همدان به مردم همدان تعلق دارد و ما نیز بر آن شدیم که برنامه کارگاه پیشرفته مریم زندی نه به شکل برنامه‌ای درون موضوعی که به شکلی کاملا مردمی برگزار شود. بنابراین نخست در موضوع کلاس سعی شد از مباحث تخصصی دوری کنیم و کلاس با موضوعی که هنر عکاسی را برای عموم عکاسان و علاقه‌مندان مردمی به هنر در برداشته باشد برگزار شود؛ دوم اینکه این مهم با مشارکت و حمایت تشکل‌های مردم‌نهاد و نهادهای فرهنگی از جمله تشکل غیردولتی پویشگران سفر پاک و اداره‌ کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شکل می‌گیرد. این عکاس همدانی ادامه می‌دهد: از طرفی اصرار مریم زندی نیز به اجرای هرچه بهتر کارگاه پیشرفته به شکلی بود که تمام علاقه‌مندان هنر و عکاسی از مردم همدان بتوانند حضور داشته باشند. عملا شرکت‌کنندگان از اقصی نقاط کشور برای شرکت در این کلاس حضور پیدا می‌کنند و این گستردگی حضور به لحاظ تشکیلات غیردولتی و مردمی هم‌زمان با هفته فرهنگی همدان در نوع خود کم‌نظیر و قابل تأمل است. سمندر می‌گوید: ناصر تقوایی، فیلمساز برجسته، معتقد است در عکس‌های مریم زندی یک نمایش از ملت ایران را شاهد هستیم و نیز به اعتقاد دیگر منتقدان، عکس‌های وی سند ملی برای تاریخ و مردم ایران است و وی توانسته از معدود عکاسانی باشد که موجب نزدیکی و آشتی مخاطب عام با هنر عکاسی شده‌اند؛ بنابراین بر خود می‌بالیم که در تجربه‌ای از این دست رابطه هنرمند با مردم را حفظ کنیم. دبیر برگزاری کارگاه پیشرفته عکاسی مریم زندی در همدان ادامه می‌دهد: از دیگر موضوعاتی که در خور توجه است واکنش هنرمندان شهیر همدان از جمله امیرشهاب رضویان، سینماگر برجسته، و نیز استاد قباد شیوا، گرافیست بین‌المللی، به حضور مریم زندی بود که در پیام‌هایی جداگانه حضور وی در دیار خود را هم‌زمان با جشن فرهنگی شهر همدان مورد ستایش قرار دادند.


برچسب ها: همشهری همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic