دوشنبه 8 شهریور 1395

دوست دارم به شهرم برگردم

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

دوست دارم به شهرم برگردم

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
بهنام میرزاپور، بازیگر تئاتر همدانی، مدتی است به تهران مهاجرت کرده و در گروه‌های نمایشی پایتخت فعالیت می‌کند. آخرین حضور او در صحنه، بازی در نمایش «مرسانا» به کارگردانی هوشنگ هدایتی، کارگردان همدانی، است که در سالن کنش معاصر (تهران) هر شب ساعت ۱۹ از اول مرداد به روی صحنه رفته و تا پایان این ماه اجرا خواهد شد. با این بازیگر همدانی درباره فعالیت‌هایش و علت مهاجرتش گفت‌وگو کردیم...
1395/06/06
بهنام میرزاپور، بازیگر تئاتر همدانی، مدتی است به تهران مهاجرت کرده و در گروه‌های نمایشی پایتخت فعالیت می‌کند. آخرین حضور او در صحنه، بازی در نمایش «مرسانا» به کارگردانی هوشنگ هدایتی، کارگردان همدانی، است که در سالن کنش معاصر (تهران) هر شب ساعت ۱۹ از اول مرداد به روی صحنه رفته و تا پایان این ماه اجرا خواهد شد. با این بازیگر همدانی درباره فعالیت‌هایش و علت مهاجرتش گفت‌وگو کردیم.
  • چه شد از همدان مهاجرت کردید؟
پدر من پیشکسوت تئاتر همدان بود و من همیشه با ایشان کار می‌کردم. از آنجا که شرایط کار برای ما در همدان فراهم نبود با هم به تهران مهاجرت کردیم.
  • هیچ‌وقت به بازگشت به همدان یا اجرای نمایش در همدان فکر نمی‌کنید؟
همدان را بسیار دوست دارم اما با توجه به اینکه در تهران زندگی می‌کنم و در آنجا شاغل هستم بعید به نظر می‌رسد برای کار به همدان بیایم، مگر پروژه‌ای خاص که به آن شهر دعوت شوم.
  • کار نمایش در تهران چه تفاوتی با کار در شهرستان‌ها، از جمله همدان، دارد؟
کار در تهران تفاوت‌های خودش را دارد و اصولا به تئاتر حرفه‌ای‌تر نگاه می‌شود. وجود امکانات بیشتر و تعدد گروه‌های نمایشی که اغلب حرفه‌ای هستند و وجود رقابت شدید و تنگاتنگ و مرکزیت این شهر کار در تهران را متمایز و متفاوت می‌کند.
  • نگاه شما به وضعیت تئاتر همدان چگونه است؟
پیشینه تئاتر یا هنر نمایش در همدان بسیار بالاست. از اواخر دوره قاجار در مدارس و مراسم مختلف در همدان تئاتر اجرا می‌شده است؛ حتی پیروان ادیان مختلف نیز برای خود تئاتر اجرا می‌کردند. دهه 50 اوج شکوفایی تئاتر همدان بود که پدر من هم آن زمان گروه تئاتر آزادشهر را پایه‌گذاری کرد. این گروه در جشنواره‌ها و برنامه‌های مختلف موفق عمل می‌کردند. بعد از انقلاب و در دهه 60 هم شرایط مانند گذشته خوب بود و همه گروه‌ها فعال بودند. اما در دوره‌ای خیلی از هنرمندان همدان یا خانه‌نشین شدند یا مهاجرت کردند. عده‌ای معتقدند جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان بر این مسأله تأثیرگذار بود و عده‌ای نیز دلایل دیگر را مطرح می‌کنند.
همدان استادان تئاتر خوبی دارد که بر اهالی تئاتر تأثیر زیادی گذاشته‌اند. حتی آن‌هایی که مهاجرت کرده‌اند بر اهالی تئاتر دیگر استان‌ها مؤثر بودند و این را از اجراهای آن‌ها می‌توان متوجه شد.
  • فکر می‌کنید در چه شرایطی هنرمندان مهاجرت‌کرده به همدان برمی‌گردند؟
مسئولان استان باید شرایطی فراهم کنند که بار دیگر هنرمندان مهاجرت‌کرده به همدان برگردند و فعالیت کنند. من هم مانند همه هنرمندان دوست دارم به شهرم برگردم و فعالیت‌هایم را در همدان ادامه دهم. هیچ هنرمندی دوست ندارد موطن و زادگاه خود را برای همیشه ترک و آن را فراموش کند. اگر شرایط مهیا باشد دوست داریم مرسانا را در همدان هم اجرا کنیم؛ البته تعداد بازیگران این نمایش زیاد است و ما توان پرداخت هزینه اقامت را نداریم. در همدان هزینه‌های اجرای نمایش را تأمین نمی‌کنند به خصوص وقتی مسأله اقامت پیش می‌آید.
  • از نام و موضوع نمایش جدیدتان بگویید؟
در حال حاضر مشغول بازی در نمایش مرسانا هستم، داستان نمایش مرسانا یک افسانه از ایران باستان است که گویش آن سراسر پارسی است. مرسانا یک داستان عاشقانه در دوران ایران باستان است. دختری از تبار بزرگان به نام مرسانا که پدرش فربد خنیاگر رامشگر دربار است دلباخته جوانی به نام بردیا می‌شود که پدرش به شیوه آهنگری روزگار می‌گذراند. از آن‌سو، شاهزاده آستیاک که پدرش در لشکرکشی تورانیان بر قسمت‌هایی از سرزمین ایران باستان استیلا یافته به توصیه پدرش برای رسیدن به تاج و تخت ناچار می‌شود برای به دست آوردن مرسانا که جایگاه ویژه‌ای در میان مردمان ایران دارد با جمع‌آوری هرگونه خردنامه و به آتش کشیدن کتاب و کتابخانه‌ها جهل را بر مردمان حاکم کند تا با استفاده از تغییر فرهنگ مردمان زودتر به خواسته‌اش که همانا رسیدن به تاج و تخت است دست یابد.
  • از نقش خودتان در نمایش بگویید؟
نقش من در این نمایش شاهزاده‌ای تورانی و جوان است که پدرش بر ایران استیلا یافته و او خواهان به ارث بردن تاج و تخت از پدر است؛ اما پدر شرط این ارث بردن را ازدواج آستیاگ با مرسانا، که بانویی ایرانی است، قراره داده و آستیاگ دست به هر خدعه‌ای می‌زند تا با مرسانا ازدواج کند و به ماترک شاه دست یابد.
  • در این نمایش شما نقش منفی را پذیرفته‌اید. چه احساسی دارید؟
بازی کردن نقش منفی سختی‌ها و پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد؛ خاصه آنکه تاریخی و شخصیتی باشد که غیر ایرانی است و در مقابل ملت و فرهنگ ایرانی ایستاده تا آن‌ها را به نابودی بکشاند.


برچسب ها: همشهری همدان ، تئاتر همدان ، میرزاپور ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic