سه شنبه 9 شهریور 1395

همه همدان‌شناسان زیر یک سقف

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

همه همدان‌شناسان زیر یک سقف

نویسنده: قدسیه عظیمی خبرنگار همشهری -همدان
همه همدان‌شناسان  زیر یک سقف
از نویسندگان همدانی کتاب‌های «یارم همدانی و...» و «مادستان» و «قصر نه پنجره» (نوشته آرزو شاطاهری) در همایش همدان‌شناسی تقدیر شد...
1395/06/09
از نویسندگان همدانی کتاب‌های «یارم همدانی و...» و «مادستان» و «قصر نه پنجره» (نوشته آرزو شاطاهری) در همایش همدان‌شناسی تقدیر شد.
همایش همدان‌شناسی به مناسبت هفته فرهنگی استان همدان به همت تشکل‌های حوزه میراث فرهنگی با همکاری اداره ‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و با حضور معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، مدیر‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، استادان و پژوهشگران فرهنگ عامه همدان و علاقه‌مندان به حوزه فرهنگ در سالن سینمای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان برگزار شد.

جهان در حال تغییر
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اشاره به ایجاد تغییرات در دنیا و ملی‌گرایی گفت: جهان تغییراتی دارد و در عصر گذار هستیم. در حال حاضر دنیا در حال پوست‌اندازی است. تغییر و تحولات در بحث تئوریسم و پست‌مدرن نشان‌دهنده تغییرات اساسی در دنیاست و جهان آینده مرتبط با گذشته و حال نخواهد بود.
بهمن نامور‌مطلق افزود: تغییرات دنیا را وارد عصری کرده است که شهرها و مناطق مهم‌تر شده و ملی‌گرایی را دچار همگرایی کرده است؛ تنوع‌‌ها را از بین برده و همه را شبیه هم کرده است. رخدادها در جهان فعلی دارای اهمیت بسیاری شده‌اند و فرصت بسیار عالی برای بهره‌برداری در گردشگری است. امیدواریم همدان بتواند دوباره اصالت‌های خود را احیا و سرمایه‌های خود را در حوزه گردشگری معرفی کند. گردشگری فرهنگی همدان باید با طرح‌ها و نقوش روی سفال لالجین با تأکید بر حکمت سینوی، و زیبایی و روانی اشعار باباطاهر دیده شود.

2 شهر پیونددهنده تاریخ
نویسنده و پژوهشگر ایرانی نیز در این همایش با تأکید بر فرهنگ ملی بیان کرد: در ایران 2 شهر همدان و شیراز به لحاظ پیوند میان تاریخ کهن ایران و تاریخ جدید در جهان استثنایی هستند. در این 2 شهر آثار فرهنگی از دورترین ایام تاکنون وجود دارد اما در همدان تفاوت آثار و نمادهای فرهنگی ایرانی کهن‌تر است و تمامی یادآور یک اتحاد و پیوند عظیم است که به طور کلی فرهنگ ملی نام دارد. در ایران فرهنگ‌های جداگانه و متنوعی داریم که از پیوستن آن‌ها هویت ملی و فرهنگی شکل می‌گیرد و اگر گسسته شود چیزی به نام ایرانیت وجود نخواهد داشت.
محمد بقایی‌ماکان با اشاره به همدان و کوه الوند در آثار نویسندگان و شعرا ادامه داد: همدان در طول تاریخ در آثار نویسندگان و شعرا با دیدگاه‌های متفاوت آمده است و شاعران به الوند نسبت به کوه دماوند که در شعر شاعران شکوهمند، نشاط‌انگیز و بلندبالا مجسم می‌شود، با دید غم‌باری نگاه می‌کنند.

پاسداشت هویت ملی
دبیر اجرایی همایش همدان‌شناسی با تأکید بر سهیم بودن و پاس داشتن هویت ملی بیان کرد: مردم سهم زیادی در هویت ملی و شهری و حفظ آن دارند و حرکت‌های فرهنگی مانند پاسداشت‌ها، تعیین روزها و برگزاری جشن‌ها نشان‌دهنده اهمیت سهیم بودن مردم است.
راهله خاکباز با اشاره به فعالیت انجمن پویشگران سفر پاک گفت: انجمن پویشگران سفر پاک برای اجرای این همایش فعالانه وارد عمل شده و اداره‌ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان نیز همکاری خوب و صمیمانه داشته‌اند.
نصرالله آژنگ از پژوهشگران و نویسندگان همدانی نیز با معرفی آثار و پژوهش‌های خود از سال 1330 تاکنون با انتقاد از عملکرد رسانه‌های دیداری و شنیداری، گفت: متأسفانه واژه‌های همدانی از ذهن خارج شده و رو به فراموشی است. در رادیو و تلویزیون محلی اصطلاحات و واژه‌های تهرانی تلفظ می‌شود و بسیاری از اصطلاحات همدانی، بازی‌ها و فرهنگ عامه با ورود تکنولوژی‌های جدید رو به فراموشی می‌رود.

 مشارکت مردم در تأسیس بنیاد همدان‌شناسی
ناهید زندی، دانش‌آموخته ایران‌شناسی با ارائه مقاله‌ای در حوزه ایران‌شناسی بیان کرد: بنیاد ایران‌شناسی در سال 1374 در تهران آغاز به کار کرده و از سال 1384 در این رشته دانشجو جذب کرده است.
 متأسفانه در حوزه ایران‌شناسی نسبت به آثار ایران‌شناسان و خاورشناسان غربی آثار کمتری داریم و حتی در بحث سفرنامه‌نویسی نیز غربیان، که در قالب مستشاران به ایران وارد شده‌اند، بیشتر به این مقوله توجه داشته‌‌اند. وی با تأکید بر اهمیت تأسیس بنیاد همدان‌شناسی افزود: اشتغال‌زایی دانش‌آموختگان ایران‌شناسی، اختصاص فضای کتابخانه تخصصی همدان‌شناسی در بنیاد، جلوگیری از موازی‌کاری پژوهشگران و محققان، برگزاری نشست‌ها و همایش‌های همدان‌شناسی و جلوگیری از فراموشی میراث ناملموس، چاپ و نشر آثار از مزایای تأسیس بنیاد و مرکز استانی است که امیدواریم به زودی با مشارکت مردم و تشکل‌های مردمی روند تأسیس بنیاد جلو بیفتد و شاهد تأسیس و آغاز فعالیت بنیاد همدان‌شناسی پس از سال‌ها انتظار باشیم.

رونمایی از آثار
محمد‌حسن شهیدی‌همدانی در این همایش در معرفی اثر خود با نام «یارم همدانی و...» بیان کرد: در مجموع 50 اثر در حوزه دانشگاهی و مقالات نگاشته‌ام اما این آخرین اثرم است که به داستان‌پردازی پرداخته‌ام. در مقدمه اشاره کرده‌ام که داستان تاریخی است و بازخوردهای فراوان و نقدهای بسیاری دریافت کرده‌ام.
وی با توضیح برای 2 گروه خوانندگان و کسانی که اثر را نخوانده‌اند ادامه داد: کسانی که کتاب را مطالعه و بررسی کرده‌اند، به حق ایراد گرفته‌اند برای اینکه بسیاری از قهرمانان داستان سرنوشت مبهمی دارند و ایراد بر این است که چرا روزگار نهایی آن‌ها مشخص نمی‌شود. در پاسخ می‌گویم نویسنده در داستان یک سری قهرمان را وارد صحنه می‌کند و لزومی ندارد سرنوشت همه را تعقیب کند. برای گروه دوم توصیه می‌کنم کتاب را مطالعه کنند به این دلیل که به اذعان دوستان کتابی است که اگر دست گرفته شود تا به آخر نرسد زمین گذاشته نخواهد شد.  
حسین زندی، نویسنده اثر «مادستان»، نیز با تشکر از دوستان و همراهانی که در تألیف این کتاب وی را همراهی و همیاری کرده‌اند، بیان کرد: در این محفل از دوستان همدانی یاد کنم که از همدان رفته‌اند اما نگاه به همدان هنوز در آثار و دیدگاه آنان وجود دارد.

در حاشیه
در بخش نخست همایش همدان‌شناسی کلیپ تصاویر «عباس عرب‌زاده»، عکاس همدانی، پخش شد. در بخشی دیگر منظومه هگمتانه، اثر بانو هما ارژنگی، توسط سمانه اسکندری قرائت شد. اجرای موسیقی سنتی از بخش‌های دیگر این همایش بود.
در پایان این همایش از پرویز اذکایی، نصرالله آژنگ، محمد بقایی‌ماکان و هادی گروسین به پاس سال‌ها خدمات در حوزه ایران‌شناسی و همدان‌شناسی تجلیل شد.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%87%D9%85%D9%87-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%DB%8C%DA%A9-%D8%B3%D9%82%D9%81?magazineid=


برچسب ها: کتاب مادستان ، رونمایی کتاب مادستان حسین زندی ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات