سه شنبه 16 شهریور 1395

نوای تنبور نوازان همدان در پایتخت

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

نوای تنبور نوازان همدان در پایتخت

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
نوای تنبور نوازان همدان در پایتخت
«مصطفی رشیدی‌مطلق» مدرس و نوازنده ساز تنبور در همدان و دانش‌آموخته رشته موسیقی در دانشگاه فرهنگ و هنر استان همدان که در چندین فستیوال و جشنواره مقام آورده است....
1395/06/16
«مصطفی رشیدی‌مطلق» مدرس و نوازنده ساز تنبور در همدان و دانش‌آموخته رشته موسیقی در دانشگاه فرهنگ و هنر استان همدان که در چندین فستیوال و جشنواره مقام آورده است. رشیدی‌مطلق چند وقتی است گروه موسیقی آیین را پایه‌گذاری کرده که بیشتر اعضای آن از نوازندگان تنبور در همدان هستند. این گروه 25 شهریور در فرهنگسرای ارسباران تهران به اجرای برنامه خواهد پرداخت. در این گفت‌و‌گو از مصطفی رشیدی‌مطلق، سرپرست این گروه، به بهانه کنسرت تهران از اهمیت ساز تنبور در همدان پرسیده‌ایم.
 • شما نوازنده تنبور هستید. ابتدا بگویید پیشینه ساز تنبور به چه زمانی باز می‌گردد؟
از آنجا که ساز تنبور ریشه در تمدن و فرهنگ اقوام مختلف ایران‌زمین دارد و دارای تاریخ و پیشینه‌ای کهن است، در میان مردم این مناطق ـ چه نوازندگان و چه شنوندگان ـ اهمیت بالایی دارد. از همین روی بنده و اطرافیانم نیز از آشنایی و نوازندگی این ساز اصیل ایرانی بی‌بهره نمانده‌ایم. ساز باستانی تنبور به خصوص در غرب ایران از جمله استان‌های کرمانشاه، کردستان، همدان، لرستان و آذربایجان‌غربی یک ساز مقدس به شمار می‌آید.
 • آشنایی شما با ساز تنبور چگونه بود؟
از آن‌جا که مرحوم پدرم علاقه به پاسداشت این ساز داشتند مرا هم ترغیب کردند به دنبال آموختن این ساز بروم. علاقه من از سال ۷۵ یعنی اواخر دوران تحصیل ابتدایی و اوایل دوران راهنمایی آغاز شد و اولین برنامه اجرای عمومی را دهه مبارک فجر در مراسمی با تشکیل اولین گروه موسیقی دانش‌آموزی اجرا کردم. بعد از فوت مرحوم پدرم، با وارد شدن به دوره متوسطه، نقطه عطفی در زندگی من ایجاد شد. با تشکیل گروهی به نام گروه موسیقی «حوریا»، وابسته به سازمان دانش‌آموزی شهید پورمیدانی، سپس با وارد شدن به سازمان ملی جوانان با دوستانم گروهی را با عنوان «گروه رضوان» تشکیل دادیم و پس از مدتی به دعوت مهدی ملکی، سرپرست و آهنگساز «گروه موسیقی باباطاهر»، تا سال ۸۸ با این گروه همکاری کردم.
 • شما عضو گروه «آوای طرز» هم بودید؟
بله؛ پس از جدا شدن از گروه باباطاهر با تشکیل گروه جدیدی به سرپرستی پژمان رضوی با این گروه شروع به فعالیت کردم؛ همچنان در کنار کار موسیقی در زمینه موسیقی تئاتر هم فعالیت می‌کردم و همکاری‌ام با گروه «پریزاد» فعالیت همچنان ادامه داشت تا از سال ۹۳ با گروه «آوای طرز»، به سرپرستی مهرداد وارسته و مرتضی فطری، همکاری کردم که بسیار گروه موفقی در استان همدان است.
 • چه عاملی باعث تشکیل گروه موسیقی «آیین» شد؟
اواسط سال گذشته بود که به فکر تشکیل گروه جدیدی به عنوان گروه آیین افتادم و با هم‌فکری و همکاری دوستان تنبورنواز گروه شکل گرفت. نوازندگان خوب تنبور استان همدان را دعوت به همکاری کردم افرادی همچون مهرداد وارسته سرپرست گروه طراز، سیدپژمان رضوی، سرپرست و آهنگساز گروه پریزاد، قادر شهسواری، سرپرست و آهنگساز گروه شهسواران در این گروه همکاری دارند. در واقع ویژگی گروه آیین این است که بیشتر اعضا نوازنده تنبور و سرپرست گروه‌های موسیقی مقامی همدان هستند. گروهی با چیدمان و ترکیبی از ساز مقامی تنبور و سازهایی همچون کمانچه، نی، تارباس، عود، دیوان، دف و تمبک و گروهی با محوریت ساز مقامی تنبور و صدایی کاملا ناب ایرانی است.
 • نوازندگی تنبور را نزد کدام استادان این ساز آموختید؟
پدرم فرد هنرمندی بود و تنبورنوازی را به صورت خودآموخته در کنار پدر یاد گرفتم. در کنار ساز تنبور ساز دف، دیوان و عود هم می‌نوازم. دف را هم نزد پدر یاد گرفتم. مدتی نزد استادان مهرداد خادمی و آسوعبدالله بیگی ساز کمانچه را فراگرفتم و یک دوره برای نوازندگی تار خدمت استاد حسین زندی رسیدم؛ همچنین دوره نوازندگی ساز عود را خدمت استاد امین گلستانی در تهران طی کردم.
 • کنسرتی که در تهران اجرا می‌شود شامل چه قطعاتی و از ساخته‌های چه کسانی است؟
این کنسرت با قطعاتی متشکل از ساخته‌های بنده و 2 تن از آهنگسازان و استادان نامی کشور در زمینه ساز تنبور، استاد کیخسرو پورناظری و استاد سیدخلیل عالی‌نژاد اجرا می‌شود. قطعه اول از ساخته‌های من با نام «طبیب عاشقان» با شعری از مولاناست و قطعه دوم از ساخته‌های سیدپژمان رضوی و تنظیم من با عنوان «گویا و خموش» با اشعاری از حکیم عمر خیام است. قطعه سوم نیز اثری بی‌کلام با عنوان «جذرومد» است؛ همچنین قطعه چهارم از ساخته‌های استاد سیدخلیل عالی‌نژاد به عنوان «آیین مستان» و قطعه پنجم از ساخته‌های استاد پورناظری با عنوان «ساربانا» آخرین قطعه نیز از ساخته‌های خودم با عنوان «ساقیا» با شعری از حافظ است که امیدوارم مورد توجه شنوندگان قرار بگیرد. باید نکته‌ای را متذکر شوم و آن این‌که قطعه «آیین مستان» از اشعار حافظ و قطعه ساربانا از اشعار مولاناست که پیش از این توسط استادانی که نام بردم، اجرا شده است.
 • این کنسرت با اجراهای پیشین در همدان چه تفاوتی دارد؟
به دلیل زمان محدود ما برای آماده‌سازی گروه و فاصله تقریبا ۳ ماهه بعد از کنسرت همدان تا کنسرت ۲۵ شهریور ارسباران به ناچار اما بسیار قوی‌تر همین کارهای کنسرت همدان را اجرا می‌کنیم و تفاوتی در محتوا ندارد.
 • با پیگیری خودتان برنامه در تهران اجرا خواهد شد یا به دعوت نهاد خاصی به تهران می‌روید؟
خیر؛ با پیگیری‌های خودم و به دلیل نداشتن حامی مالی با هزینه شخصی گروه این امر محقق شد.
 • فکر می‌کنید استقبال در تهران چگونه خواهد بود؟
خیلی خوشبینم و برای استقبال مردم تهران از این کنسرت امیدوار هستم و فکر می‌کنم پاسخ خوبی دریافت خواهیم کرد.
 • به نظر می‌رسد این برنامه بیشتر متکی به ساز تنبور است. این مسأله را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
به قول حضرت حافظ بلبل که در حریم چمن آشیانه کرد/ مقصود گل بود چمن را بهانه کرد. نه تنها بنده بلکه تمامی نوازندگان این ساز اساطیری ایران‌زمین ـ با توجه به تهاجم فرهنگی دشمنان و بیگانگان علیه فرهنگ کهن ایران‌زمین ـ رسالتی بر دوششان گذاشته شده است. برای هرچه بهتر نشان دادن ساز تنبور که ریشه در اصالت ما به خصوص هنر موسیقی دارد، باید آن را نشان دهیم. به همین دلیل اتکای بنده به اصالت و ریشه هنر فاخر موسیقی ایرانی است و در نتیجه اولین و آخرین انتخاب بنده ساز تنبور است.
 • شرایط برگزاری کنسرت در همدان چگونه است؟ آیا استقبال مردم از گروه‌های شهرستانی قابل قبول است؟
اجرای کنسرت در همدان بد نیست و تاکنون گروه ما از این موضوع راضی بوده‌اند. منظور من استقبال مردم است که گاهی خوب است و گاهی کم می‌شود؛ اما به طور کلی گروه ما راضی هستند. البته این استقبال بستگی به نوازندگان گروه نیز دارد. در تهران نوازنده یا خواننده باید معروف و سرشناس باشد. هر نوازنده یا خواننده‌ای باید گیشه و فرصتی برای فروش بلیت داشته باشد؛ اسم و شهرت سطح بالایی داشته باشد‌.
 • برنامه‌های آینده گروه آیین چیست؟
امیدوارم با حفظ اعضای اصلی گروه و شاید در آینده‌ای نه چندان دور به اضافه کردن چند نوازنده تنبور کار را ادامه دهیم؛ اما چیدمان اصلی گروه همین است چون کم‌کم به آن مرز خودباوری و هماهنگ شدن رسیده‌ایم. برگزاری چند کنسرت در شهرهای مختلف و شرکت در فستیوال بین‌‌المللی خارج از کشور در آذرماه را هم در برنامه داریم که فعلا تا نزدیک شدن به زمان عزیمت اسمی از کشور مربوطه نمی‌آورم.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%86%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%86%D8%A8%D9%88%D8%B1-%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D9%86-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%AA%D8%AE%D8%AA?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، موسیقی همدان ، تنبور همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic