سه شنبه 16 شهریور 1395

جای خالی اکو موزه در همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،گردشگری ،میراث فرهنگی ،

جای خالی اکو موزه در همدان

نویسنده: حسین زندی
جای خالی اکو موزه در همدان
در استان همدان سنگ‌نگاره‌های بسیاری در دامنه کوه الوند یا در شهرستان ملایر کشف شده و کارشناسان میراث فرهنگی پیشینه این آثار کم‌نظیر را به 5 تا 9 هزار سال پیش نسبت می‌‌‌دهند و پیشینه آن‌‌‌ها را تا قبل از حضور تمدن کاسی‌‌‌ها در همدان تخمین می‌‌‌زنند...
1395/06/16
در استان همدان سنگ‌نگاره‌های بسیاری در دامنه کوه الوند یا در شهرستان ملایر کشف شده و کارشناسان میراث فرهنگی پیشینه این آثار کم‌نظیر را به 5 تا 9 هزار سال پیش نسبت می‌‌‌دهند و پیشینه آن‌‌‌ها را تا قبل از حضور تمدن کاسی‌‌‌ها در همدان تخمین می‌‌‌زنند. این آثار نشان می‌‌‌دهند پیش از اختراع خط و حضور آریاییان در منطقه، بومیان متمدن بسیاری در ایران می‌زیسته و بیشتر یادگارهای آن دوران در بخش‌هایی از استان همدان امروزی به جای مانده است. دره باستانی ماوشان همدان که از برفجین تا مریانج ادامه دارد و روستاهای توئیجین، موئیجین و سولان را در بر می‌‌‌گیرد، از مناطقی است که آثار و سنگ‌نگاره‌‌‌های پیش از تاریخ در آن کشف شده است. در معجم‌البلدان آمده: «ماوشان ناحیه و قریه‌‌‌ای است واقع در وادی‌ای به کوه الوند همدان و جایی خرم و دلگشاست.» در فرهنگ آنندراج نیز اشاره شده است که: «شیخ عین‌القضات نیز آن را توصیف کرده.» برفجین در طول تاریخ شاهد اتفاقات مهمی بوده و یکی از اولین جنگهای اعراب با ایرانیان در همین دره رخ داده است.
روزهای آغازین مردادماه سال جاری، تعدادی از سنگ‌نگاره‌‌‌های پیش از تاریخ دره ماوشان همدان بر اثر جاده‌سازی آسیب دید و تخریب شد. پیش از این نیز علاوه بر جاده‌سازی، وجود معادن سنگی که در اطراف این دره و کوه الوند فعال هستند، آسیب بسیاری به این میراث گرانبها زده است. پیگیری‌‌‌های فعالان رسانه‌‌‌ای و علاقه‌‌‌مندان به میراث فرهنگی هنوز نتوانسته از ادامه جاده‌‌‌سازی جلوگیری کند، اما برای حفظ آثار باقی‌مانده از این دست می‌‌‌توان راهکارهایی ارائه کرد. فعالان مدنی در همدان معتقدند اداره راه و شهرسازی و حوزۀ معاونت عمرانی استانداری همدان به عنوان متولی باید علاوه بر پرداخت غرامت به میراث فرهنگی، بودجه‌‌‌ای برای نجات ‌بخشی آثار در اختیار اداره‌ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار دهد.
یکی از راه‌‌‌های حفظ این آثار ایجاد «اکوموزه» یا «موزه‌‌‌های فضای باز» در منطقه است. ارزشمندی و اهمیت سنگ‌نگاره‌‌‌های منطقه الوند و ماوشان این قابلیت را دارد که با ایجاد اکوموزه سالانه گردشگران و علاقه‌‌‌مندان بسیاری را از سراسر دنیا به همدان دعوت کند. مناسب‌سازی و ایجاد ویترین‌‌‌های استاندارد روی صخره‌ها و سنگ‌‌‌هایی که این نگاره‌‌‌ها را در خود حفظ کرده‌‌‌اند، همچنین نصب تابلوی راهنما برای معرفی بهتر در کنار این ویترین‌‌‌ها و تهیه نقشه گردشگری سنگ‌نگاره‌‌‌های همدان از کارهای ضروری است که با توجه به خطر تخریب هرچه بیشتر این آثار به نظر می‌رسد.
در سال 1890 اولین اکوموزه جهان در سوئد تأسیس شد و کشورهای مختلفی در این زمینه گام برداشتند، اما در کشور ما هنوز تجربه موفقی در این زمینه دیده نمی‌‌‌شود.
همدان علاوه بر سنگ‌نگاره‌‌‌های پیش از تاریخ ظرفیت‌‌‌های دیگری از جمله سنگواره‌‌‌های شیرین‌سو را دارد که می‌‌‌تواند نمونه قابل قبولی برای ایجاد چنین موزه‌‌‌ای باشد؛ معادن مخروبه‌‌‌ای و از همه مهم‌‌‌تر خورشیدواره‌‌‌های کوه خورزنه از گزینه‌‌‌های مناسب برای ایجاد اکوموزه در همدان هستند.
حسین زندی
خبرنگار
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%AC%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%A7%DA%A9%D9%88-%D9%85%D9%88%D8%B2%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، میراث فرهنگی همدان ، اکو موزه در همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic