یکشنبه 21 شهریور 1395

لزوم احیای اصالت های فرهنگی همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :میراث فرهنگی ،


 
 


لزوم احیای اصالت های فرهنگی همدان 

روزنامه هگمتانه  :  
معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: همدان باید بتواند اصالت های فرهنگی خود را احیا کند.

 
 

بهمن نامور مطلق در همایش همدانشناسی که به مناسبت هفته فرهنگی استان همدان و به همت تشکلهای حوزه میراث فرهنگی و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و انجمن پویشگران سفر پاک برگزار شد، عنوان کرد: همدانیها افراد عمیقی هستند، اما متأسفانه تبلیغات خوبی برای مطرح شدن فرهنگ خود در کشور ندارند.

وی با بیان اینکه امروز دوره ملیگرایی در حال کمرنگ شدن است، ادامه داد: ملیگرایی ما را دچار یکنواختی کرده و تنوعها را از بین برده است.

نامورمطلق با اشاره به اینکه گرفتن تنوع از ملتها به معنای گرفتن هویت آنهاست، افزود: همدان نیز از این طرح همگرایی و همنواختی دچار آسیب شده و بسیاری از تنوعهای خود را از دست داده است.

وی به از بین رفتن لهجه، لباس و آداب و رسوم همدانی اشاره و اضافه کرد: همدان باید بتواند اصالتهای فرهنگی خود را احیا کند و تا حد ممکن به تنوعهای خود دامن بزند.

نامورمطلق با تأکید بر اینکه زبان فارسی به زیباییهای زبان و لهجه همدانی نیاز دارد، اظهار کرد: ایران یکی از متنوعترین کشورهای دنیاست و گوناگونی قومی در این کشور یک فرصت عالی است که باید از این فرصت و ذخایر انسانی به خوبی استفاده نماییم.

وی نام همدان را یک سرمایه برای کشور دانست و اضافه کرد: باید در کنار نام همدان برای معرفی فرهنگ همدان و کسانی که در این مسیر تلاش میکنند نیز اقدام نماییم و در این زمینه نسبت به برگزاری رخدادهای عظیم همچون برپایی آیینها و بزرگداشتها توجه ویژهای نماییم تا همدان را بیش از گذشته به مردم بشناسانیم.

دبیر اجرایی همایش همدانشناسی نیز با گرامیداشت فرا رسیدن روز و هفته همدان گفت: مردم سهم زیادی در حفظ هویت ملی و شهری خود دارند که یکی از حرکتهای فرهنگی در این مسیر، پاسداشت روزهای فرهنگی است.

خاکباز با اشاره به اینکه همدان با نگاهی دیگر در این همایش شناسانده میشود، ادامه داد: قدمهای مؤثری باید برای معرفی همدان و جایگاه آن برداشته شود که امیدواریم ما هم در این زمینه سهم اندکی ایفا نماییم.

نویسنده و پژوهشگر همدانی نیز در این همایش با بیان مطالبی در خصوص فرهنگ همدان گفت: متأسفانه واژههای همدانی کم کم به فراموشی سپرده میشوند که این امر باید در صدا و سیمای همدان تقویت شود.

نصرا... آژنگ ادامه داد: بسیاری از اصطلاحات همدانی و بازیهای قدیمی در حال از بین رفتن هستند و فرهنگ همدان را باید زنده نگه داریم.

نویسنده و ادیب همدانی نیز با بیان اینکه همدان یکی از پایهریزان فرهنگ ملی و تاریخ کهن ایران است، گفت: در ایران دو شهر پیوند میان تاریخ کهن و تاریخ جدید ایرانی را ایجاد کردهاند و آثار کهن و معاصر را در خود جای دادهاند که شیراز و همدان این دو شهر هستند.

محمد بقاییماهان با اشاره به اینکه ما در سطح کشور یک فرهنگ ملی داریم و ملیگرایی ما را به هم پیوند داده است، افزود: هر یک از شهرهای ما فرهنگ جداگانهای دارند، اما از پیوستن اینهاست که ما به یک ملیت ایرانی دست پیدا کرده و هویت یافتهایم.

وی با تأکید بر اینکه تنها چیزی که ما را به هم پیوند میدهد ملیگرایی است، ادامه داد: همدان شهری بوده که از گذشتههای دور مورد توجه بزرگان قرار گرفته و علاقهمندی به فرهنگ ایرانی در این منطقه همواره بسیار زیاد بوده است.

در ادامه این همایش که با حضور فرهنگ دوستان در سالن سینماکانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همدان برگزار شد سه عنوان کتاب از نویسندگان همدانی نیز رونمایی شد.

کتاب «یارم همدانی ...» به قلم محمدحسن شهیدی همدانی، کتاب «مادستان» به قلم حسین زندی و کتابی در حوزه نوجوانان تحت عنوان «قصر نُه پنجره» به قلم آرزو شاطاهری، سه عنوان کتابی بودند که در همایش همدانشناسی رونمایی شدند.

شعرخوانی و اجرای موسیقی نیز از دیگر برنامههای این همایش بود.

 
  http://news.hamedan.ir/ShowContext.aspx?ID=4907


برچسب ها: کتاب مادستان ، حسین زندی ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic