سه شنبه 23 شهریور 1395

همه تئاتر همدان روی صحنه ملایر

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :تئاتر ،روزنامه همشهری ،

همه تئاتر همدان روی صحنه ملایر

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
همه تئاتر همدان روی صحنه ملایر
بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استان از ٢٢ تا ٢٥ شهریورماه این باردر شهرستان ملایر و با حضور ١٠ گروه نمایشی از شهرستان‌های استان در حال برگزاری است. حسین صفی کارشناس تئاتر اداره کل فرهنگ و ارشاد استان و مدرس تئاتر در همدان به پرسش‌های ما در این باره پاسخ می‌دهد...
1395/06/23
بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استان از ٢٢ تا ٢٥ شهریورماه این باردر شهرستان ملایر و با حضور ١٠ گروه نمایشی از شهرستان‌های استان در حال برگزاری است. حسین صفی کارشناس تئاتر اداره کل فرهنگ و ارشاد استان و مدرس تئاتر در همدان به پرسش‌های ما در این باره پاسخ می‌دهد.
 • در مورد ماهیت جشنواره توضیح می‌دهید؟
مبنا بر این است که در سراسر کشور همه استان‌ها همزمان این جشنواره را برگزار کنند به دلیل این‌که راهیابی به جشنواره فجر از طریق جشنواره‌های استانی بود. تا 2 سال گذشته به این صورت بود که بعد از جشنواره‌های استانی 2 نماینده به جشنواره‌های منطقه ای راه می‌یافتند، آن زمان مناطق چهارگانه و پنجگانه را داشتیم و از آنجا توسط هیأت داوران به جشنواره بین‌المللی فجر راه پیدا می‌کردند اما 2 سال است که جشنواره منطقه‌ای حذف شده است.
 • جشنواره منطقه ای در کدام استان برگزار می‌شد؟
هر سال در یک استان برگزار می‌شد، بستگی داشت کدام استان میزبانی جشنواره را می‌پذیرفت. همدان تا بیست و دومین دوره این جشنواره را برگزار می‌کرد اما وقتی جشنواره بین المللی تئاتر به همدان آمد لطفی نداشت آن را هم برگزار کنیم. مناطق براساس داوطلب شدن میزبان‌ها انتخاب می‌شدند و به همین دلایل گروه‌های شرکت‌کننده تغییر می‌کرد، مثلا همدان یک‌سال با زنجان هم گروه می‌شد سال دیگر با تبریز و یا سال دیگر با کرمانشاه هم گروه بود.
 • اکنون که جشنواره منطقه ای حذف شده شیوه ورود به جشنواره فجر چه تغییری کرده است؟
پس از این‌که جشنواره منطقه ای حذف شده، دبیران جشنواره استانی از هر استان 2 اثر انتخاب می‌کنند و به دبیرخانه جشنواره بین المللی تئاتر فجر ارسال می‌کنند. گاهی از تمامی کشور بیش از 70 اثر ارسال می‌شود که از بین آنها منتخبان این جشنواره مشخص می‌شوند.
 • بیست و هشتمین دوره جشنواره استانی در همدان برگزار خواهد شد؟
بله، این بار در شهرستان ملایر برگزار می‌شود. با توجه به نزدیک شدن محرم و صفر با هماهنگی مرکز هنرهای نمایشی تمام جشنواره‌های استانی پیش از آغاز مهر به پایان می‌رسد. ما مهلت ارسال آثار را به جشنواره استانی تا 7 شهریور تمدید کرده بودیم و آثار خوبی هم رسیده است. شرط جشنواره این بود که کارها پیش از ورود به جشنواره استانی باید اجرای عمومی داشته باشند به همین دلیل زمان ارسال کارها تمدید شد. بازبینی‌ها صورت گرفته و برنامه جشنواره را از 22 تا 25 شهریور قرار داده‌ایم که در ملایر برگزار خواهیم کرد. ظرفیت ما برای ورود به جشنواره تا سقف 10 کار است که خوشبختانه کارها رسیده است.
 • این جشنواره از طرف نهادهای تصمیم گیرنده چقدر جدی گرفته می‌شود؟
جشنواره به صورت رقابتی برگزار می‌شود و ما در کدهای مختلف هر سال 30 الی 40 جایزه داریم، کمک‌هزینه داده می‌شود و با همکاری دوستان در اداره کل جوایز ریالی را هر سال بالا می‌بریم. هر سال هم سطح ورودی‌ها را بالا می‌بریم تا کارگردانان هزینه‌ها را تامین کنند.تندیس، لوح تقدیر، لوح سپاس و لوح افتخاری که داده می‌شود برای شرکت کنندگان مهم است چون جشنواره استانی معتبر و رسمی است و دروازه ورود به جشنواره بین المللی است.
 • آثار پذیرفته شده در جشنواره چه بازه زمانی را در بر می‌گیرد؟
حد فاصل پذیرش آثار در جشنواره استانی از مردادماه سال گذشته تا شهریور سال جاری است که تقریبا یک سال است.
 • وضعیت کارهای سال جاری چطور است؟
چون شهرستان‌ها شورای مستقل دارند ارزیابی من پس از بازبینی نهایی در استان می‌تواند ارائه شود و اگر دقیق‌تر بخواهیم بررسی کنیم، باید منتظر برندگان باشیم.
 • آثار در چه سطحی است؟
یکی از مشکلاتی که ما در جشنواره استانی داریم این است که دوستان آثار خود را دقیقه 90 آماده می‌کنند به همین دلیل کارها چنگی به دل نمی‌زند. مسأله دیگر این است که در شهر همدان با توجه به حضور جشنواره تئاتر کودک، بخش عمده ای از ظرفیت دوستان به سمت کودک می‌رود. طبیعتا جذابیت‌های کار کودک بیشتر است به ویژه حضور در جشنواره بین المللی گرایش بیشتری ایجاد می‌کند و کار کودک به لحاظ گیشه درآمدزاست. همچنین با توجه به این‌که هیچ نوع کمک مالی از طرف استان و مرکز به گروه‌های نمایشی نشده، برای تامین هزینه‌ها گروه‌ها به سمت کار کودک گرایش پیدا می‌کنند.
 • سال‌های گذشته شهر همدان در جشنواره بین المللی نماینده نداشت، فکر می‌کنید امسال داشته باشد؟
بله، سال‌های قبل از شهر همدان نماینده نداشتیم البته از شهرستان‌ها داشتیم. بحث من این است با توجه به حضور جشنواره کودک بخش عمده ای از ظرفیت ما در این بخش هزینه و این باعث ضعف گروه‌های بزرگسال می‌شود.
 • چاره کار چیست؟
باید بسته‌های تشویقی ایجاد کرد. ما ورودی‌ها را 100درصد افزایش دادیم دیگر این‌که ما نیاز به یک ساماندهی داریم تا بتوانیم کار را تخصصی‌تر ببینیم و هر کسی به خود اجازه ندهد نمایش عروسکی کار نکند، هرکسی سنتی کار نکند، هر کس کودک کار نکند و هرکسی نمایش بزرگسال اجرا نکند. این فرهنگ باید جا بیفتد تا وضعیت تئاتر استان سامان پیدا کند.
 • با توجه به انتخابات جدید انجمن نمایش همدان، این تشکل چقدر پیگیر قضیه است؟
در حال حاضر در انجمن هیچ اتفاقی نیفتاده است. با سازوکاری که انجمن دارد چندان امیدی نیست چون در اساسنامه هیچ تغییری صورت نگرفته است و اساسنامه همان اساسنامه دوره پیشین است. اگر قرار بود با این اساسنامه اتفاقی بیفتد دوره قبل می‌افتاد به هر حال یکی از اصلی‌ترین وظایف انجمن‌های نمایش در کشور با توجه به مردم نهاد بودنشان باید این باشد که مسائل و ارتباط درون صنفی را تنظیم و پیگیری کند و پیگیر مطالبات باشد، امیدوارم در آینده این اتفاق بیفتد.
 • در شرایط فعلی اصلی ترین مشکل تئاتر استان چیست؟
مشکل عمده ما در استان‌ها این است که مسئولان و متولیان امر به دیدن تئاتر نمی‌آیند اگر این به عنوان رفتاری اجتماعی و فرهنگ تبدیل شود بخش بزرگی از مشکلات ما حل خواهد شد. در این صورت قطعا مخاطب‌ها ساخته می‌شوند و این روند تبدیل به جریان سازی فرهنگی می‌شود. وقتی ما 15 شب اجرا داریم همیشه در حسرت هستم که یک عضو شورای شهر، یک شهردار یا یک مدیر کل به دیدن تئاتر بیاید اما چنین چیزی نیست وقتی پدر خانواده حرکتی مثبت می‌کند اعضای خانواده تبعیت می‌کنند. خواسته و خواهش کلی ما این است این ضرورت برای مسئولان ایجاد شود.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%87%D9%85%D9%87-%D8%AA%D9%8A%D8%A7%D8%AA%D8%B1-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%B5%D8%AD%D9%86%D9%87-%D9%85%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%B1?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، تئاتر همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic