شنبه 27 شهریور 1395

حمایت از محیط‌بانان حفاظت محیط زیست

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،زیست بوم ،

حمایت از محیط‌بانان حفاظت محیط زیست

نویسنده: حسین زندی‌ همدان- خبرنگار همشهری
حمایت از محیط‌بانان حفاظت محیط زیست
محیط‌بانی از مشاغل سخت و کم درآمد به شمار می‌رود. محیط‌بانان سازمان حفاظت محیط زیست افزون بر حقوق و مزایای پایین، در محل کار نیز با مشقات و مشکلاتی روبه‌رو هستند...
1395/06/27
محیط‌بانی از مشاغل سخت و کم درآمد به شمار می‌رود. محیط‌بانان سازمان حفاظت محیط زیست افزون بر حقوق و مزایای پایین، در محل کار نیز با مشقات و مشکلاتی روبه‌رو هستند. کمبود تجهیزات، کمبود نیروی انسانی و امکانات رفاهی از جمله این موارد است. مناطق حفاظت شده استان همدان نیز شامل همین رویه است. هر چند به تازگی پیگیری‌هایی صورت گرفته اما همچنان نگرانی و نارضایتی وجود دارد. «مسعود عالی‌خانی» جانشین فرماندهی یگان حفاظت محیط زیست کشور هفته گذشته سفری به همدان داشت که در یک گفت وگوی اختصاصی به پرسش‌های ما در این زمینه پاسخ گفت.
  • یکی از اصلی‌ترین چالش‌های سازمان، کمبود نیروی انسانی است. این موضوع را در دوره جدید چگونه دنبال می‌کنید؟
ما دستورالعملی تنظیم و بررسی کرده ایم که نیاز به نیروی انسانی ما چقدر است، اما این نیازمند آن است که دولت مجوز جذب نیروی انسانی را به سازمان حفاظت محیط زیست کشور بدهد و سازمان بتواند بر اساس دستورالعملی که تنظیم کرده و شرایطی که تعریف کرده است نیرو جذب کند.
  • در مناطق حفاظت شده همدان نسبت نیروهای انسانی به مساحت مناطق حفاظت شده پایین تر است. آیا دولت برنامه ای برای جذب نیرو دارد؟
تعداد محیط‌بان در واحد سطح ما نسبت به نرم‌های جهانی و استاندارد‌های موجود وضعیت خوبی ندارد. این مسأله نه تنها در همدان وجود دارد بلکه در تمام استان‌ها و تمام مناطق کشور با این معضل مواجه هستیم. البته ما در شرایط فعلی بیشتر دنبال موارد جایگزین هستیم.
  • چه مواردی می‌تواند در حوزه محیط‌بانی جای نیروی انسانی را بگیرد؟
ما به دنبال این هستیم که کمبود نیروی انسانی را با تجهیز به امکانات، فناوری و تکنولوژی‌های جدید جبران کنیم. تجهیز مناطق به دوربین‌های مدار بسته یا تکنیک‌های جدید که می‌تواند مناطق را کنترل کند. به طور مثال یکی از همشهری‌های شما به نام آقای پارسایی برای پایان‌نامه دکترایش در همدان وسیله ای ساخته است که می‌تواند با داشتن سنسورهایی در منطقه، با بررسی نوع صدا تشخیص دهد آیا کسی در منطقه هست؟ کسی که در منطقه است، متخلف است؟ تیراندازی شده یانه؟ از کجا تیراندازی شده؟ با چه تفنگی تیراندازی شده؟ مختصات ایکس و ایگرگ را می‌دهد و با این وسیله به راحتی می‌تواند متخلف را دستگیر کند. این یکی از وسایلی است که می‌تواند جایگزین نیروی انسانی شود. استفاده از تکنولوژی نوین کمبود نیروی انسانی را در بسیاری از مناطق جبران می‌کند.
  • بحث تجهیزات موتوری چگونه است؟
تجهیز محیط‌بانی‌های ما به خودرو و موتور سیکلت‌های جدیداز اولویت‌های ماست تا خلاهای موجود را برطرف کند، چون در برخی مناطق یا این تجهیزات را نداریم یا اگر داریم به بازسازی و نوسازی نیاز دارد.
  • نیروهای محیط‌بانی به ویژه در استان ما از وضعیت معیشتی خود ناراضی هستند. چه تدبیری در این باره اندیشیده اید؟
این مسأله تا حدودی با امتیازبندی‌هایی که در دوره جدید صورت گرفت برطرف شده اما به عقیده خود ما هم در ستاد، نسبت به خدماتی که محیط‌بان‌ها می‌دهند حقوق و مزایای کمتری دارند. همچنین به طور متمرکز سعی می‌کنیم که لباس، امکانات و تجهیزات انفرادی و گروهی و تجهیزات حفاظتی را در مرکز تهیه کنیم و در اختیار استان‌ها قرار دهیم تا بخشی از اعتبارات استان آزاد شود و در مباحث معیشتی و تکمیلی استفاده کنند.
  • توانمندسازی محیط‌بان‌ها در چه مرحله ای است؟
یکی از طرح‌هایی که دنبال می‌کنیم بحث توسعه و توانمندسازی محیط‌بانان در حوزه پژوهش است. مثلا گفته ایم محیط‌بان‌های ما حدود 30 سال خدمت می‌کنند. در این 30 سال همواره کار تجربی انجام می‌دهند و کارهایی را با آزمون و خطا و جسته گریخته انجام داده اند، پس دریافت‌های شخصی نیز از مسائل دارند. این تجربه‌ها را می‌توانند مستندسازی کنند و به نام خود محیط بان در کتابچه‌هایی منتشر کنند تا دیگران هم پس از انتشار از این تجربیات استفاده کنند. دیگر این‌که ما در همه مناطق بر اساس وضعیت اکولوژیک مناطق و نیازهای استانی سیاهه و فهرستی از نیازهای مطالعاتی استخراج کرده ایم که در حد و شان محیط بانان است و به بخش محیط‌بانی استان‌ها اعلام می‌کنیم تا محیط‌بانان از این فهرست‌ها استفاده کنند.
  • این فهرست شامل چه چیزی است؟
بر اساس این فهرست هر محیط‌بان در هر حوزه ای که علاقه دارد و برای استان مناسب است کار می‌کند. مثلا اگر علاقه‌مند است در بخش آبزیان کار می‌کند یا اگر می‌خواهد گونه‌های گیاهی را شناسایی و ثبت کند استان امکانات لازم را در اختیارش قرار می‌دهد. چه بسا محیط‌بانان بتوانند گونه‌هایی را کشف کنند و به نام خود ثبت کنند همانگونه که در یکی از استان‌ها گونه ای از ماهی‌ها به نام عیدی که نام یک محیط‌بان بود ثبت شد.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%AD%DB%8C%D8%B7%E2%80%8C%D8%A8%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D9%81%D8%A7%D8%B8%D8%AA-%D9%85%D8%AD%DB%8C%D8%B7-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، محیط بانانهمدان ، محیط زیست همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات