یکشنبه 9 آبان 1395

همدان؛ میزبان کتاب و کتابخوان‌ها

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،کتاب ،

همدان؛ میزبان کتاب و کتابخوان‌ها

نویسنده: حیدر زند خبرنگار همشهری -همدان
همدان؛ میزبان کتاب و کتابخوان‌ها
یازدهمین دوره نمایشگاه سراسری کتاب در همدان از امروز فعالیت خود را آغاز می‌کند...
1395/08/08
یازدهمین دوره نمایشگاه سراسری کتاب در همدان از امروز فعالیت خود را آغاز می‌کند .
یکی از راه‌های تشویق شهروندان به کتابخوانی این است که کتاب در دسترس آنان قرار گیرد و بتوانند عنوان‌های گوناگون کتاب را در یک محل ببینند و حق انتخاب داشته باشند. برگزاری نمایشگاه کتاب با حضور ناشران مخلف در حوزه‌های متعدد این امکان را فراهم می‌کند و علاقمندان می‌توانند در یک روز با بخش بزرگی از تولیدات فرهنگی کشور آشنا شوند. یازدهمین دوره نمایشگاه سراسری کتاب همدان از 8 تا13آبان ماه در محل نمایشگاه بین‌المللی همدان برگزار می‌شود. مجید فروتن معاون فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد استان در باره این رویداد فرهنگی توضیح می‌دهد.
 • چند دوره نمایشگاه سراسری کتاب در همدان برگزار شده است؟
این بار یازدهمین دوره است که نمایشگاه سراسری کتاب در همدان برگزار می‌شود. یکی از مسائل جامعه ما پایین بودن آمار کتابخوانی است. همچنین یکی از دغدغه‌های حوزه کتاب هم همین موضوع یعنی درصد مطالعه کم در کشور است. از راهکارهایی که می‌تواند این وضع و دغدغه را پوشش دهد برگزاری نمایشگاه کتاب است. برگزاری نمایشگاه کتاب در استان سال‌هاست پیش‌بینی و برنامه‌ریزی شده است.
 • مهم‌ترین هدف برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی چیست؟
اصلی‌ترین هدف از برگزاری نمایشگاه کتاب آشنا شدن مردم با تازه‌های نشر است. مردم عادی که از پایتخت دور هستند و در استان‌های مختلف زندگی می‌کنند باید دسترسی بهتری به کتاب داشته باشند و راحت‌تر بتوانند با تازه‌های نشر آشنا شوند تا بتوانند کتاب مورد نظر خود را تهیه کنند.
 • چند ناشر در این نمایشگاه حضور دارند؟
نمایشگاه امسال با هفته کتاب تقارن دارد. یکی از برنامه‌های مهم هفته کتاب استان همین نمایشگاه است و حدود 500ناشر به صورت مستقل و مشارکتی در 200 غرفه در 3 سالن نمایشگاه بین المللی همدان حضور دارند.
 •  چه برنامه‌هایی برای نمایشگاه دارید؟
3 تعریف محتوایی در این نمایشگاه در نظر گرفته‌ایم. اولین بخش ناشران عمومی است، دومین قسمت ناشران آموزشی، دانشگاهی و کمک درسی و آخرین قسمت نیز به برنامه‌های جنبی اختصاص دارد. در بخش جنبی نیز 3 محور در نظر گرفته‌ایم؛ محرم و صفر، کودک و نوجوان و مفاخر.
 • سهم همدان از این رویداد فرهنگی چقدر است؟
با احتساب حوزه‌های اداری 20غرفه به همدان اختصاص دارد. همان‌طور که می‌دانید بر اساس آیین‌نامه، ناشران برای ورود به نمایشگاه باید بیش از 20 عنوان کتاب در سال منتشر کنند. اگر تعداد عنوان کتاب‌های ناشر کمتر از حد نصاب باشد می‌تواند با همکاری دیگر ناشران به صورت مشترک غرفه در اختیار بگیرند.12 غرفه مستقل از استان داریم و تعاونی ناشران، چندغرفه مشترک و ناشران دولتی هم غرفه در اختیار دارند.
 • همدان ناشر دولتی دارد؟
بله. یکی از ویژگی‌های نمایشگاه امسال حضور ناشران دولتی یا دانشگاهی است از جمله انتشارات دانشگاه بوعلی، دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه آزاد.بخش‌های انتشارات‌ این دانشگاه‌ها در 2 سال گذشته فعال شده‌اند.
 • حمایت دولت و مبلغ بنی که اختصاص داده شده چقدر و چگونه است؟
در نمایشگاه امسال 200میلیون تومان بن در قالب یارانه اختصاص داده شده که تقسیم و در مجموع به صورت 20 درصد تخفیف محاسبه می‌شود. همچنین 20 درصد تخفیف نیز ناشران به خریداران اختصاص داده‌اند که جمعا 40 درصد است.
 • بن تخفیف از چه طریقی در اختیار خریداران کتاب قرار می‌گیرد؟
یک غرفه بانکی در نمایشگاه مستقر است و عرضه بن از طرف بانک شهر صورت می‌گیرد. ارائه بن بر اساس مدارک تحصیلی است و سقف درنظر گرفته شده از دیپلم و فوق دیپلم و لیسانس به بالا تغییر می‌کند. بن خبرنگاران نیز بر همین منوال است. از سوی دیگر هر کس کتابی بخواهد که در نمایشگاه وجود نداشته باشد، می‌تواند از 3کتابفروشی در شهر با کارت بن نمایشگاه خریداری کند. این کار اولین بار است در استان صورت می‌گیرد. 3کتابفروشی از این طرح استقبال کرده اند که امیدواریم در دوره‌های بعد این تعداد بیشتر شود. این کتابفروشی‌ها نیز علاوه برتخفیف نمایشگاه تخفیف دیگری به خریداران در طول مدت برگزاری نمایشگاه ارائه می‌کنند.
 • گلایه کتابفروش‌های همدان این است که در طول مدت برگزاری نمایشگاه فروش آنها پایین می‌آید. در این باره چه می‌توان کرد؟
بیشتر کتابفروش‌های همدان ناشر نیز هستند. ما در خواست کردیم ناشران همدانی حضور پررنگ‌تری در نمایشگاه داشته باشند و به کتابفروشی‌ها توصیه کردیم نمایندگی ناشران مطرح را بگیرند و از طریق آنان غرفه بگیرند تا از این فرصت استفاده کنند. از طرفی دومین دوره طرح فصلی کتاب را پاییز امسال به مدت 15 روز همزمان با هفته کتاب خواهیم داشت. از طریق خانه کتاب یارانه داده می‌شود و حمایت خوبی می‌شود. هدف این است که کتاب خریداری شود. سایت خانه کتاب یک بانک اطلاعاتی دارد که کتاب‌های فروخته شده در آن ثبت می‌شود.
 • مهم‌ترین تفاوت نمایشگاه امسال با دوره‌های پیشین در چیست؟
نمایشگاه هر سال در6 ماه اول سال یا فصل تابستان برگزار می‌شد و تسهیلات بیشتری از طرف مرکز برای 6 ماه اول داده می‌شد اما ما مقاومت کردیم و در ابتدای 6 ماه دوم برگزار کردیم تا دانشجویان و دانش‌آموزان را داشته باشیم. یارانه خوبی اختصاص دادیم و سقف یارانه 200 میلیون تومان شد به دلیل این‌که به تازگی نمایشگاهی برگزار نشده بود و رقیب نداشتیم. همچنین ناشران برتر توانستند حضور داشته باشند و همدان تنها استانی است که در این ماه نمایشگاه برگزار می‌کند.
 • فکر می‌کنید استقبال مردم چگونه باشد؟
باید بپذیریم کتابی که خوب است احتیاج به نمایشگاه و تبلیغ ندارد و مردم استقبال می‌کنند. اما با توجه به حمایت و مشوق‌ها فکر می‌کنم خوب باشد.
 • تعداد ناشران همدان چقدر است؟
در استان 65 ناشر داریم که 40 ناشر فعال هستند. همدان هم از نظر چاپ کتاب وهم تعداد ناشران در غرب کشور رتبه نخست را دارد. امسال در مراسم افتتاحیه از ناشران برتر تجلیل خواهیم کرد.
 • صنعت نشر استان چقدر به سمت حرفه‌ای شدن پیش می‌رود و چقدر این مسأله در این نمایشگاه نمود دارد؟
ناشر واقعی کسی است که ویراستار علمی و صاحب‌نظر است. ناشر باید نیاز مخاطب را در نظر بگیرد، حق انتخاب داشته باشد و هر کتابی را چاپ نکند. اما به دلیل این‌که ثبت‌نام از طریق مرکز صورت می‌گیرد هر ناشری که تعداد کتاب‌هایش به حد نصاب برسد در نمایشگاه حضور پیدا می‌کند.
 • در بحث توزیع کتاب ناشران استان همدان مشکل دارند. در این زمینه اداره  کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چه تدبیری اندیشیده است؟
در چرخه تولید تا توزیع، در بخش توزیع مشکل داریم اما به دنبال بخش خصوصی هستیم تا مجوز مراکز توزیع را دریافت و اقدام به توزیع کتاب کند و یا خود تعاونی ناشران اقدام کند اما متاسفانه تعاونی ناشران همدان فعال نیست. دوستان ناشر کمتر فعالیت می‌کنند.
 • کار صدور مجوز کتاب در استان به کجا کشید؟
امسال مجوز صدور کتاب حدود 2ماه است از طریق استان صورت می‌گیرد که در برنامه توسعه پنجم باید این اتفاق می‌افتاد. در 2 ماه گذشته مجوز حدود 37 عنوان کتاب از طریق همدان صادر شده است. این کار مسیر را کوتاه تر و راحت‌تر کرده است. البته آمار را آخر سال ارائه خواهیم کرد تا بدانیم نسبت به سال گذشته چه مقدار رشد داشته‌ایم.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%9B-%D9%85%DB%8C%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%88-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic