دوشنبه 10 آبان 1395

روایتی عاشقانه از جنگ

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

روایتی عاشقانه از جنگ

نویسنده: حسین زندی خبرنگار همشهری -همدان
روایتی عاشقانه از جنگ
«عاشقانه‌ای برای سایه دختر سال‌های ابری» نام نمایشنامه‌ای است که در نیمه دوم آبان ماه از سوی حسین صفی کارگردان شناخته شده تئاتر همدان با هنرمندی بازیگران همدانی به روی صحنه می‌رود...
1395/08/10
 «عاشقانه‌ای برای سایه دختر سال‌های ابری» نام نمایشنامه‌ای است که در نیمه دوم آبان ماه از سوی حسین صفی کارگردان شناخته شده تئاتر همدان با هنرمندی بازیگران همدانی به روی صحنه می‌رود. صفی در این نمایش وقایع پس از جنگ را از نگاهی نو و با ساختاری جدید روایت می‌کند. بازیگران این اثرمرتضی تحصیلی، نفیسه صالحی، محمود غفاری، کیانوش بهروز پور، فواد ابراهیمی و بابک ابراهیمیان هستند و نویسندگی اثر نیز از سوی حسین صفی صورت گرفته است. درباره این نمایشنامه با حسین صفی گفت وگو کرده ایم.
 • در مورد موضوع نمایش توضیح می‌دهید؟
این کار در حوزه اجتماعی است و گریزی به دختران جنگ دارد. نمایش نگاهی آسیب‌شناسانه به دخترانی دارد که که در زمان جنگ مورد تعدی از سوی دشمن قرار گرفته‌اند اما در همین فضای نقادانه کار من تم عاشقانه هم دارد.
 • جغرافیای نمایش کجاست و در چه منطقه‌ای اتفاق می‌افتد؟
به لحاظ تاریخی مربوط به بعد از حمله عراق است و از نظر جغرافیایی نیز تفاوتی ندارد. در هر زمان و هر نقطه‌ای از ایران ممکن است ماجرا اتفاق افتاده باشد.
 • فضای کار چگونه است؟
کار شلوغی است و به دلیل مشغله دوستان اذیت شدیم. «عاشقانه‌ای برای سایه دختر سال‌های ابری» 6 بازیگر دارد. طراحی صحنه و طراحی دکور هزینه بر و زمان بر بوده. کار پر نوری است. بخشی از داستان از سوی پیرمردی روایت می‌شود که دچار توهم است و در حوزه درام اتفاق می‌افتد.
 • با این تفسیر می‌توان گفت کار مدرنی است؟
بله. نوع روایت، مدرن است. اساس کار و شیوه اجرا و متن مبتنی بر تجربه گرایی است. خود من هم تجربه جدیدی داشتم. اگر بازبینی به مشکلی برنخورد نمایش از نیمه دوم آبان ماه به مدت 15 شب اجرا خواهد شد. از آنجاکه نمایش تراژدی است و کار شادی نیست و به معضلات عاطفی آدم‌ها در حوزه جنگ و اتفاقات دردناک عملیات کربلای 4 می‌پردازد مناسب ماه صفر است. در نمایش آسیب‌شناسانه به این حوزه نگاه شده است.
 • در زمینه متن و نمایشنامه‌های آیینی کمبود نداریم؟
در چاپ نمایشنامه‌های مناسبتی هزینه شده و در سراسر کشور از نظر متن کمبود نداریم اما اجرای تئاتر هزینه‌بر و متفاوت با هنرهای دیگر است. اصولا کار گروهی مشکل است.
 • پیش‌بینی شما  در خصوص استقبال از اجرای نمایشنامه جدیدتان چیست؟
من این سد را شکستم و این بار با تعمد خواستم در ماه‌های محرم و صفر تئاتر اجرا کنم تا سایر همکاران هم ترغیب شوند. همان‌طور که می‌دانید سال‌ها همکاران ما در ماه اسفند نمایش اجرا نمی‌کردند و نگران مخاطب بودند اما من هرسال اسفندماه کار اجرا می‌کنم و مخاطب نیز استقبال می‌کند. ما خودمان گاهی مانع می‌شویم و سد ایجاد می‌کنیم. امسال هم می‌خواهم بگویم در محرم وصفر هم می‌توان تئاتر اجرا کرد.
 • برگردیم به نمایشنامه «عاشقانه‌ای برای سایه دختر سال‌های ابری». زمان آن چقدر است؟
زمان کار حدود 70 دقیقه است. 4 اپیزود مستقل است که این اپیزودها در یک جایی ارتباط داستانی، دراماتیک و اپیزودیک پیدا می‌کنند.
 • تفاوتی با کارهای قبلی‌تان دارد و اگر دارد در متن است یا ساختار؟
بله دوست داشتم این تفاوت را لحاظ کنم هم در درونمایه این تفاوت وجود دارد. هم به لحاظ ساختار یک روایت مدرن است. به لحاظ درونمایه با تجربه‌ها و کارهای پیشین من تفاوت دارد.
 • پس چرا به یک موضوع تاریخی پرداخته‌اید؟
بحثی که همیشه مطرح کرده‌ام و در این نمایش هم می‌خواستم بگویم این است که دلمشغولی‌ها و دغدغه‌های شخصی به نام حسین صفی هنوز رفع نشده است.
در این کشور این دغدغه‌ها همچنان موجود است و این کار هم هنوز نشانی از دلمشغولی‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی من دارد که از بین نرفته و نوع روایت و شکل بیان تغییر کرده است.
 • در مراحل تمرین تا اجرا مشکل نداشتید؟
تا زمانی که مسئولان کشوری و استانی تئاتر نبینند ما به عنوان هنرمند فکر می‌کنیم ضرورتی برای هنر تئاتر وجود ندارد.
من می‌خواهم نمایش اجرا کنم اما عزا گرفته‌ام که برای تبلیغات چه ‌کار کنم؟ نه پول تبلیغات دارم، نه بیلبورد. شهرداری هیچ امکانی نمی‌دهد و صدا و سیما حمایت نمی‌کند.
چطور انتظار هست کار خوب ارائه کنم؟ هیچ‌کس متولی این امور نیست. ما پول نمی‌خواهیم، حداقل امکانات برای تبلیغات در نظر بگیرند.
 • پیشنهادتان برای بهبود وضع تئاتر استان چیست؟
اگر هر نهاد دولتی یا هر اداره‌ای در اجرای هر تئاتر 50 بلیت بخرند مشکل تئاتر استان حل خواهد شد. هم مردم به دیدن تئاتر عادت می‌کنند هم سالن‌ها خالی نمی‌ماند و هم هنرمند احساس خلأ نمی‌کند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%B1%D9%88%D8%A7%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D8%B9%D8%A7%D8%B4%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%AC%D9%86%DA%AF?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، تئاتر همدان ، «عاشقانه‌ای برای سایه دختر سال‌های ابری» ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic